مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی:

ثبت سازمان های نظام مهندسی بعنوان شركت غیرقانونی می باشد

ثبت سازمان های نظام مهندسی بعنوان شركت غیرقانونی می باشد به گزارش فراز برج مدیركل دفتر مقررات ملی و كنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی، ثبت سازمان های استانی نظام مهندسی ساختمان بعنوان مؤسسه یا شركت را غیرقانونی اعلام نمود.



به گزارش فراز برج به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حامد مانی فر با اشاره به اینکه عملکرد سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها توسط وزارت راه و شهرسازی مورد پایش قرار می گیرد، بر حضور مجریان ذی صلاح در ساخت و سازها تصریح کرد و اظهار داشت: صدور شناسنامه فنی- ملکی برای ساختمان هایی که فاقد مجری ذی صلاح هستند، معتبر نیست.
مانی فر در عین حال بر انجام فعالیتهای تخصصی سازمان های نظام مهندسی تصریح کرد و در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان های نظام مهندسی ساختمان، اجازه ثبت سازمان نظام مهندسی ساختمان را بعنوان مؤسسه یا شرکت، دارند یا خیر؟، اظهار داشت: وظایف سازمان های نظام مهندسی ساختمان در قانون نظام مهندسی و آیین نامه اجرایی به صورت کامل آمده است. در ماده ۲ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، اهداف و خط مشی قانونی سازمان ها مشخص شده و سازمان ها باید بر مبنای آن، خط مشی خویش را برنامه ریزی کرده و پیش بروند.
وی تصریح کرد: شورای مرکزی سازمان های نظام مهندسی ساختمان نقش مهمی در اینکه سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها بر مبنای خط مشی های قانونی پیش بروند دارند. در ماده ۱۵ قانون نظام مهندسی، وظایف هیئت مدیره و در ماده ۲۱ همان قانون وظایف شورای مرکزی به صراحت آمده است. همینطور در ماده ۲۳ قانون نظام مهندسی، شرح وظایف و مسئولیت های رئیس سازمان بعنوان رکن اصلی سازمان آمده است.
مانی فر افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان یک سازمان قانون مدار بوده و بر اساس قانون تأسیس شده است و وظایفی که برعهده دارد در قانون آمده است. خارج از آن وظایف طبیعتاً اقدامی نباید صورت گیرد. هر اقدامی خارج از موارد مصرّح در قانون نظام مهندسی ساختمان که توسط رئیس و اعضای هیأت مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان صورت گیرد بعنوان اقدام غیرقانونی تلقی می شود.
مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی، اظهار داشت: در مورد ثبت سازمان های نظام مهندسی، مصوبه اخیر هیأت دولت تصریح کرده است که نهادهای حرفه ای همچون سازمان نظام مهندسی ساختمان و برخی نهادهای دیگر برای گرفتن شناسه اقتصادی نیازی به ثبت ندارند و باید برای آنها شناسه اقتصادی صادر شود. ازاین رو ثبت سازمان های نظام مهندسی ساختمان بعنوان شرکت و یا مؤسسه غیرتجاری یا تحت هر عنوان دیگری در هیچ کجای قانون نظام مهندسی ساختمان پیشبینی نشده است. ضمن آنکه مصوبه دولت هم تصریح می کند که سازمان های نظام مهندسی ساختمان نیازی به ثبت شدن ندارند.
وی خاطرنشان کرد: برای استان هایی که در این رابطه اقدام نمودند، تصمیمات مقتضی گرفته می شود.

1399/02/26
14:15:26
5.0 / 5
1194
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان