صنعت ساختمان تکان خورد

صنعت ساختمان تکان خورد به گزارش فراز برج، ایسنا نوشت: آمدن مهرداد بذرپاش به وزارت راه و شهرسازی امیدواری هایی درباب تحرک یافتن صنعت ساختمان و ثبات نسبی نرخها به وجود آورده و این در حالیست که از شروع سال جاری ترکیب سه گانه ی تورم، قیمت ارز و کاهش ساخت و ساز، بازار مسکن را در معرض نوسانات و رکود تورمی قرار داده است.رشد ۶.۸ درصدی قیمت مسکن شهر تهران فقط در عرض یک ماه از انتظارات تورمی و هجوم سرمایه ها به این بازار حکایت داشت؛ درست پیش از آمدن وزیر جدید راه و شهرسازی که می گوید برای ساخت چهار میلیون خانه، بودجه ای معادل دو برابر بودجه سالیانه کشور لازم است.
رستم قاسمی ـ وزیر سابق و فقید راه و شهرسازی که روز پنجشنبه ۱۷ آذرماه ۱۴۰۱ به سبب بیماری دار فانی را وداع گفت، یک روز پس از آمدن مهرداد بذرپاش بجای او از دنیا رفت. او طی حدود ۱۶ ماه گذشته تلاشهایی برای اجرای بزرگترین پروژه دولت سیزدهم تحت عنون طرح نهضت ملی مسکن انجام داد. با اینحال انتظار متقاضیان و کارشناسان آن طور که باید و شاید برآورده نشد و تا کنون فقط ۱۹۲ هزار واحد به مرحفونداسیون رسیده است.
از طرف دیگر تورم ۴۴ درصدی بر روی قیمت مصالح ساختمانی و برآورد از قیمت تمام شده ساخت مسکن تاثیر گذاشت. در ایام اخیر قیمت سیمان در بورس کالا با یک بخشنامه از جانب انجمن سیمان ۳۵ درصد افزوده شد. بااینکه مدیران سیمانی و مسئولان وزارت صمت معتقدند که این مساله تاثیری در بازار سیمان ایجاد نکرده اما تجربه نشان داده در بسیاری از مواقع نوسانات قیمتی با یک بخشنامه شروع شده است. قیمت یونولیت هم از حدود ۷۰ هزار تومان به ۳۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.
مجموعه عواملی که منجر به انتظارات تورمی شد، قسمتی از سرمایه ها را در آبان ماه ۱۴۰۱ به سمت بازار مسکن کشاند و رونقی نصفه و نیمه به این بازار داد. در این ماه حدود ۸۰۰۰ فقره قرارداد خرید و فروش آپارتمان در تهران منعقد گردید که از افزایش ۴۷.۸ درصد نسبت به مهر امسال و رشد ۹.۶ درصد نسبت به آبان پارینه حکایت دارد. متوسط قیمت هم به ۴۶.۷ میلیون تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل و زمان مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۸ و ۴۵.۹ درصد بالا رفته است.
بذرپاش در شرایطی وزارت راه و شهرسازی را تحویل گرفته که بسیاری انتظار دارند با افزایش تولید مسکن، نرخها کنترل شود. این در حالیست که متغیرهایی عمدتاً خارج از بخش مسکن به افزایش قیمت خانه انجامیده است.

همه وزارتخانه ها به بذرپاش کمک کنند
بیت الله ستاریان ـ کارشناس بازار مسکن درباره ی دلیلهای نوسانات بازار مسکن اظهار داشت: شاید بیش از ۱۰ درصد موضوع مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی نباشد و نباید فکر نماییم اگر مسئولان این وزارتخانه را تغییر دادیم، مشکل مسکن برطرف می شود. ساختارهای اقتصاد باید برای تولید سالیانه یک میلیون خانه فراهم باشد؛ وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، وزارت صمت و حتی وزارت خارجه با موضوع مسکن مرتبط هستند.
وی با اشاره به اینکه بیش از ۹۵ درصد تولید مسکن در اختیار بخش خصوصی قرار دارد اضافه کرد: انتظار داریم در شرایطی که بخش خصوصی ۹۵ درصد مسکن کشور را در اختیار دارد قولش را وزارت راه و شهرسازی بدهد. موضوعی تحت عنوان نهضت ملی مسکن طراحی شده و می خواهیم چهار میلیون مسکن در چهار سال بسازیم. یکدفعه چند میلیون نفر با این تصور مواجه می شوند که دولت می خواهد برایشان خانه بسازد. درحالی که دولت تسهیل گر و قانون گذار است و نمی تواند بیش از ۵ درصد تولید مسکن را در اختیار بگیرد.
تورم را دریابیم، قیمت مسکن کنترل می شود
همچنین مهدی روانشادنیا ـ کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: مردم بطور معمول تحولات بازار ارز را نماگری از تورم آتی تلقی می کنند و در چنین مواقعی به خرید کالاهایی می پردازند که قابلیت صیانت از سرمایه ی آنها در مقابل تورم را دارد. بر این اساس نوسانات قیمت ارز که از مهرماه شروع شد تغییراتی در انتظارات تورمی به وجود آورد که به سوق یافتن سرمایه ها به سمت بازار مسکن انجامید و در آبان ماه بروز پیدا کرد. بدیهی است که تا وقتی روند نرخ ارز و تورم افزایشی باشد افزایش قیمت در بازارهای موازی مثل طلا و مسکن نیز ادامه پیدا می کند.
روانشادنیا اظهار داشت: افزایش قیمت نهاده های ساختمانی سبب شده تا با یک رکود عجیب در ساخت وساز مواجه شویم. ما سالیانه به ۸۰۰ هزار تا یک میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز داریم؛ در صورتیکه تولید فعلی کمتر از نصف این تعداد است. البته پروانه هایی امسال صادر شده که عمدتاً مربوط به طرح نهضت ملی مسکن می باشد اما این پروژه نیز در بخش هایی متوقف شده است. در حقیقت پروانه صادر می شود اما پایان کار کم است.
وی با اشاره به اینکه واحد نوساز در بازار مسکن به تدریج کمیاب شده است اضافه کرد: در وضعیت تورمی فعلی گاهی مشاهده می نماییم که برخی فروشندگان از فروش منصرف می شوند. این کمبود عرضه نیز به عاملی برای افزایش قیمت ها تبدیل گشته است.
روانشادنیا درباره ی وضعیت پروژه نهضت ملی مسکن اشاره کرد: در بیش از یک سال قبل توجهات به تولید سالیانه یک میلیون واحد مسکونی معطوف شده بود اما خروجی قابل توجهی دیده نشد. این سرخوردگی به تشدید تورم های بعدی انجامید. متقاضیان این پروژه تصمیم گرفتند باردیگر به بازار مراجعه کنند و با هر سطح توانی مبادرت به خرید کنند.
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به انجام ۸۰۰۰ معامله در آبان ماه ۱۴۰۱ در شهر تهران اظهار داشت: مقایسه ی این عدد با دو سال اخیر نشان میدهد تعداد معاملات چندان پایین نیست و یک رقم نرمال را نشان میدهد. ما در بعضی ماه ها ۲۵۰۰ معامله نیز داشتیم و رقم ۸۰۰۰ واحد عدد مدلول داری است که گسیل تعدادی از سرمایه های جامعه به بازار ملک را نشان میدهد.
وی با اهمیت ترین راهکارهای تثبیت بازار مسکن را کنترل تورم عمومی و افزایش ساخت و ساز دانست و اظهار داشت: در خارج از بخش مسکن حتما باید تورم و افزایش قیمت ارز مهار شود. در بخش درونی مسکن نیز راهی جز تولید وجود ندارد. این تولید باید در تناسب با تقاضا قرار گیرد که هم اکنون بخش عمده ای از تقاضا برای واحدهای کوچک متراژ متمرکز شده است.


بیشتر بخوانید:
لیست خانه های زیر ۲ میلیارد تومان در یک منطقه پرفروش + جدول
۲۱۷ ۳۵

1401/09/20
14:52:11
5.0 از 5
369
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان