خانه در جنوب پایتخت چند قیمت خورد؟

خانه در جنوب پایتخت چند قیمت خورد؟ به گزارش فراز برج ایسنا نوشت: سه منطقه پرتقاضا در جنوب شهر تهران که کانون خرید و فروشهای مصرفی شمرده می شود با تحرک نسبی از طرف خریداران مصرفی در مقایسه با اردیبهشت که بازار در رکود به سر می برد روبه رو شده است.


تقاضای مصرفی در جنوب شهر تهران عمدتاً برای واحدهای ۵ تا ۱۵ سال نسبت به اردیبهشت ماه اندکی بالا رفته است. با آنکه بازار مسکن در سه منطقه پرتقاضا واقع در نیمه شمالی تهران شامل مناطق ۵، ۴ و ۲ با رکود روبه رو شده، واسطه های ملکی در مناطق ۱۰، ۱۴ و ۱۵ بعنوان کانون خرید و فروش در جنوب تهران از تحرک نسبی خبر می دهند. مناطق مذکور در اردیبهشت امسال به ترتیب رتبه های دوم، ششم و هشتم را در تعداد معاملات شهر تهران به خود اختصاص دادند. هرچند معاملات نسبت به اردیبهشت سال قبل ۶۵ درصد کاهش یافته است. طی یک ماه گذشته با وجود کاهش ۱.۸ درصدی قیمت مسکن در کل شهر تهران، مناطق مذکور با ثبات و حتی مقداری افزایش قیمت مواجه گشتند. متوسط نرخ مسکن در منطقه ۱۰ به میزان ۰.۸ درصد کم شد اما در منطقه ۱۴ بیش از ۴.۴ درصد و در منطقه ۱۵ به میزان ۵.۴ درصد افزوده شد. هم اکنون متوسط قیمت مسکن در مناطق مذکور به ترتیب ۱۹.۷، ۲۱.۲ و ۱۵.۵ میلیون تومان در هر متر مربع است. گروهی از خریداران در جنوب تهران که با دیده تردید به ریزش قیمتها بعد از انتخابات ریاست جمهوری می نگرند درحال خرید خانه مدنظر خود هستند. اما بنظر می رسد کمبود عرضه واحدهای مرغوب نسبت به تقاضا در سه منطقه مذکور بعنوان مانعی در جهت ریزش قیمتها عمل می کند. این در حالیست که به سبب کاهش قدرت خرید، متقاضیان به سمت واحدهای پنج سال به بالا سوق پیدا کرده اند. فروشندگانی هم که قصد تبدیل واحد بمنظور سکونت خود دارند در فروش احتیاط می کنند. اما نکته قابل توجه این است که دلالها از بازار بیرون رفته اند و غالب خرید و فروشها توسط متقاضیان مصرفی انجام می شود.
از جانب دیگر مشاهدات میدانی نشان میدهد ساخت و ساز بطور محسوسی نسبت به سه سال قبل کاهش یافته و به حدود یک سوم رسیده است. رشد حدود ۴۰۰ درصدی نرخ عوارض ساختمانی، افزایش قیمت مصالح و افت توان متقاضیان در کمبود ساخت و ساز و تزریق واحدهای نوساز به بازار موثر بوده است. در وضعیت فعلی بازار مسکن در کل شهر تهران به دلیلهای گوناگون همچون انتظار برای دیدن عملکرد اقتصادی دولت آینده، مذاکرات برجام، نرخ ارز، اعمال پایه های مالیاتی و برنامه های دولت آینده برای ساخت و ساز در حالت ابهام به سر می برد. به جز گروه اندکی از متقاضیان مصرفی، تحرکی در بازار دیده نمی گردد و این بخش در رکود قرار دارد. بنا بر این قیمتهای پیشنهادی مسکن در شهر تهران نسبت به اواخر سال قبل ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافته است. با وجود آنکه حجم خرید به شدت کاهش یافته، فشار فروش بالا رفته است. بررسی های میدانی از شهر تهران نشان میدهد تمایل برای فروش مسکن در هفته اول خرداد و هفته آخر اردیبهشت ۱۴۰۰ نسبت به دو هفته پیش از آن ۱.۵ برابر شده است. قیمت پیشنهادی هر متر مربع مسکن نیز در بازه زمانی مذکور افت ۱۰ درصدی را نشان میدهد. قیمت هر متر مسکن در تهران ۲۸.۸ میلیون تومان بدین سبب گزارش، اردیبهشت ۱۴۰۰ متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع مسکن در شهر تهران ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ درصد کاهش و ۶۹.۷ درصد افزایش دارد. تعداد معاملات نیز در این ماه معادل ۳.۹ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۵.۲ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۸۸.۱ افزایش را نشان میدهد. ۲۲۳۲۲۷


منبع:

1400/03/29
19:25:50
5.0 / 5
162
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان