مقصد جدید مستاجران تهرانی

مقصد جدید مستاجران تهرانی به گزارش فراز برج ایسنا نوشت: به علت افزایش نرخ های اجاره در تهران، مقصد جدید مستاجران شرق تهران شهرهای پردیس، رودهن و بومهن شده و کرج و گرمدره هدف سکونت اجاره نشین ها در غرب تهران است؛ در عین حال واسطه های ملکی از رشد نسبی اجاره بها نسبت به اوایل تابستان خبر می دهند.


رصد بازار اجاره از رشد قیمتها نسبت به اوایل تابستان و ایجاد رکود در این بازار حکایت دارد. مشاوران املاک می گویند که افزایش قیمت کالاها سبب شده تا صاحبخانه ها اجاره را باردیگر بالا برند. از طرفی مستاجران توانی برای پرداخت مبالغ مورد نظر مالکان ندارند. در این شرایط اغلب مستاجران قرارداد خویش را عموما بالاتر از نرخ افزایش ۲۵ درصد مصوب ستاد ملی کرونا تمدید می کنند. در عین حال جابه جایی از شمال به جنوب و از جنوب به حاشیه تهران نسبت به دو سال قبل افزوده شده است. گشتی در آگهی های اجاره نشان داده است عمده فایلهای عرضه شده در شمال تهران قرار دارد. واسطه های ملکی از رشد بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد نرخها و کوچ اجاره نشین ها در شرق تهران به شهرهایی مثل پردیس، رودهن، بومهن و دماوند خبر می دهند. در غرب تهران هم مستاجران از محله هایی مثل پونک، جنت آباد، آریاشهر، شهران و شهرزیبا به مقاصدی همچون منطقه ۲۱، ورآورد، گرمدره و کرج نقل مکان می کنند. در منطقه ۵ واقع در غرب تهران بعنوان نخستین منطقه پرتقاضا برای خرید و اجاره در پایتخت متوسط نرخ رهن کامل ۵ تا ۵.۵ میلیون تومان است و در واحدهای نوساز به ۷ تا ۸ میلیون تومان هم می رسد. این در شرایطی است که سال قبل نرخ رهن کامل در غرب تهران بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان بود. در منطقه ۴ واقع در شرق تهران که منطقه ای پرتقاضا برای خرید و اجاره به حساب می آید نرخ های اجاره به صورت معمول ۴ تا ۴.۵ میلیون تومان است. اما فعالان بازار مسکن از اتفاقی جدید ناشی از رشد قیمت مصالح ساختمانی خبر می دهند. مشاوران املاک می گویند در هفته های اخیر برخی مالکان که موفق به فروش واحدهای خود نشده اند قیمت پیشنهادی اجاره واحدهای نوساز را افزایش داده اند و قیمت رهن کامل این آپارتمان های کلیدنخورده به ۶ تا ۷ میلیون تومان رسیده است.
کم توجهی به نرخهای مصوب ستاد ملی کرونا هم کماکان در بازار اجاره محسوس است. دولت اعلام نموده اجاره بهای سالیانه نباید بیشتر از ۲۵ درصد در تهران افزایش پیدا کند اما کمتر صاحب خانه ای خویش را پایبند به این مصوبه می داند. مشاوران املاک می گویند که با عنایت به شروط سه گانه برای تخلیه شامل فروش، تخریب جهت ساخت و ساز و سکونت پسر تازه مزدوج شده مالک، راه برای دور زدن قانون توسط صاحبخانه ها فراهم است و مستاجران اغلب خویش را وارد فرایند شکایت به شورای حل اختلاف نمی کنند. مصطفی قلی خسروی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک ـ هر نوع دخالت دستوری در بازار مسکن را منجر به تنش در این بازار دانست و به ایسنا اظهار داشت: نرخ گذاری در بازاری که کاملا در اختیار بخش خصوصی است عملا بدون نتیجه خواهد بود و تنها ایجاد دعاوی در دستگاه قضایی را زیاد می کند. وی ادامه داد: در هفته های اخیر موارد بسیاری داشتیم که مستاجران می گویند پیش از مصوبه ستاد کرونا بر سر نرخ های کمتر از ۲۵ درصد با صاحبخانه توافق کرده بودیم ولی اکنون مالکان به مستاجران می گویند مطابق قانون باید پول پیش و اجاره را ۲۵ درصد افزایش دهید. از سوی دیگر وقتی تورم ۴۴ درصد است و شما سقف افزایش اجاره بها را ۲۵ درصد تعیین می کنید تعادل را در اقتصاد به هم می زنید. این سبب می شود تا مالکان از اجاره دادن واحدها اجتناب کنند که به کاهش خانه های اجاره ای، فشار تقاضا و افزایش نرخها در آینده منجر منجر می شود. خسروی، مهم ترین عامل تعادل بخشی به بازار مسکن را افزایش ساخت وساز دانست و اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی در دولت دوازدهم درمورد تولید و عرضه مسکن کم کاریی داشت و این اواخر استراتژی «مسکن نخرید» را دنبال کرد. یعنی وقتی دیدند به علت عملکردشان قیمت مسکن چند برابر شده به مردم گفتند خانه نخرید تا ارزان شود. اما نه تنها قیمت پایین نیامد بلکه با رشد ۹ برابری قیمتها نسبت به سال ۱۳۹۲ مواجه شدیم و حتی از اوایل سال ۱۳۹۸ که سفارش به نخریدن مسکن کردند متوسط قیمت هر متر خانه در تهران از حدود ۱۳ میلیون تومان به ۳۰ میلیون تومان رسید. معمولاً افزایش قیمت مسکن با فاصله زمانی بر روی بازار اجاره تأثیر می گذارد. با این که از اواخر سال ۱۳۹۶ تا کنون قیمت مسکن در تهران حدود ۴۶۰ درصد افزوده شده، آمارهای رسمی از رشد حدود ۱۰۰ درصدی اجاره بها حکایت دارد. البته نرخهای کف بازار با قیمتهای اعلامی از جانب بانک مرکزی مقداری متفاوت است؛ به صورتی که گزارش های میدانی نشان داده است طی چهار سال گذشته با افزایش حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ درصدی قیمت در بازار اجاره شهر تهران روبرو شده ایم. ۲۲۳۲۲۵


منبع:

1400/05/20
10:17:35
5.0 / 5
263
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان