جریان تجاری بین ایران و افغانستان برقرار شد؟

جریان تجاری بین ایران و افغانستان برقرار شد؟ ایسنا نوشت: مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درباره آخرین وضعیت پایانه های مرزی مشترک بین ایران و افغانستان و مبادلات تجاری دو کشور توضیحاتی ارائه نمود.


در پی تحولات اخیر افغانستان و پیشروی طالبان در این کشور وضعیت مبادلات تجاری بین دو کشور با اختلالاتی روبه رو شده که البته دو مرز مشترک اکنون به حالت عادی برگشته و دیگر پایانه مرزی (میلک) نیز به نظر در ایام آتی به روند سابق خود بازخواهد گشت. جواد هدایتی - مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای - در این زمینه اظهار نمود: هم اکنون دو مرز شمالی یعنی پایانه های مرزی دوغارون در استان خراسان رضوی و ماهی رود در استان خراسان جنوبی پس از تصرف توسط طالبان ظرف چند روز مبادلات مان آغاز شد و الان به حالت پیش از تصرف رسیده و شرایط عادی است. وی ادامه داد: اما مرز میلک در سیستان بلوچستان چون بتازگی به تصرف درآمده و مقداری درگیری هم در آنجا وجود داشت به صورتی فعلا حالت عادی نیست و بنظر می رسد طی چند روز آینده با برقراری امنیت بیشتر به حالت عادی برخواهد گشت است.
مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: البته طرف مقابل یعنی طالبان برای بازگشایی مرز اعلام آمادگی کرده اند و ما هم شرایطی را به آنها اعلام کردیم که باید امنیت برقرار شود و وضعیت پایانه های مرزی را مدیریت کنند و اگر این اتفاق بیافتد، تصمیم گیری های لازم در این خصوص بوسیله مجاری داخلی اتخاذ خواهد شد و اکنون ترددهایی در حال انجام است و در حال ارزیابی برای برقراری تردد پایدار هستیم. حدود یک ماه پیش پایانه های مرزی دوغارون و ماهی رود مانند مرز جنوبی با افغانستان به سبب سقوط دولت با مشکلاتی مواجه گردید و سازمان راهداری در بخشنامه ای ابلاغ نمود که «با توجه به تحولات مرزی به وجود آمده در مرزهای مشترک کشور افغانستان با جمهوری اسلامی ایران و ساقط شدن مدیریت مرزهای جاده ای ماهیرود و دوغارون از دولت مرکزی کشور افغانستان خواهشمند است دستور فرمایید اطلاع رسانی به تشکل های صنفی، شرکت های حمل و نقل و رانندگان معمول نمایند. شایان ذکر است باتوجه به عدم امکان تردد از مرزهای مذکور، در صورت صدور سند حمل و اعزام ناوگان و سرگردانی رانندگان در مرز مذکور مسئولیت تبعات بعدی با شرکت حمل و نقل صادرکننده سند حمل می باشد. خاطرنشان می گردد هم اکنون امکان تردد به افغانستان فقط از پایانه مرزی میلک و با کسب اطلاع قبلی از وضعیت مرز امکان پذیر می باشد.» اما این مشکلات در دو پایانه مرزی مذکور تا چند روز ادامه داشت و بعد از آن هدایتی در این زمینه اعلام نمود که به سبب بروز مشکلات امنیتی و جهت احتیاط این بخشنامه صادر شد اما هم اکنون این مشکل برطرف شده و جریان تجاری بین ایران و افغانستان برقرار شده است. ۲۲۳۲۲۵

1400/06/03
21:11:27
5.0 / 5
358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان