پیش بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال

پیش بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال به گزارش فراز برج ایسنا نوشت: ساخت و ساز در شهر تهران نسبت به سال قبل افت 18 درصد و در مقایسه با سال 1390 کاهش 80 درصدی را نشان می دهد؛ رکود معاملات، کاهش توان متقاضیان و افت بازده سرمایه از با اهمیت ترین عوامل تردید سازندگان در تعریف پروژه های جدید ارزیابی می شود.


به سبب رشد تا ۶۰۰ درصدی قیمت طی چهار سال قبل و کاهش توان متقاضیان مسکن، بازار ساخت و ساز نیز وارد رکود شده است. در پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۰ فقط ۲۴۹۱ پروانه ساختمانی در شهر تهران صادر شده که از افت ۱۸ درصدی نسبت به زمان مشابه سال ۱۳۹۹ حکایت دارد. در حقیقت به طور متوسط در هر ماه ۴۹۸ پروانه صادر و ۳۶۸۶ واحد جدید در شهر تهران تولید شده است. باتوجه به تعداد ۷.۴ واحد مسکونی برای هر پروانه، حجم ساخت و ساز در پنج ماهه نخست امسال ۱۸ هزار و ۴۳۳ واحد مسکونی بوده که اگر تقسیم بر پنج ماه شود، بطور متوسط در هر ماه ۳۶۸۶ واحد مسکونی جدید در شهر تهران ایجاد می شود که حدود یک سوم تقاضای موثر بازار را شامل می شود. البته هم اکنون خرید و فروش ملک نیز در رکود قرار دارد و در شش ماهه نخست امسال به طور متوسط ۴۹۱۵ معامله مسکن در شهر تهران انجام شده که البته نشان میدهد حجم خرید و فروش ۳۳ درصد از حجم ساخت و ساز پیشی گرفته است. میزان ساخت و ساز در تهران نسبت به سال ۱۳۹۰ از نظر تعداد واحد مسکونی افت ۷۹ درصد و از نظر تعداد پروانه کاهش ۸۰ درصدی یافته است. ۱۰ سال قبل به طور متوسط در هر ماه ۲۴۸۰ پروانه ساختمانی در شهر تهران صادر شده و حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ خانه جدید در تهران ساخته می شد. تعداد کل پروانه های سال ۱۳۹۰ به میزان ۲۹ هزار و ۷۶۳ فقره و تعداد واحدهای مسکونی احداثی ۲۱۰ هزار و ۹۲۴ واحد بوده است. بیشترین میزان ساخت و ساز در میان مناطق شهر تهران در پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۰ به ترتیب متعلق به منطقه ۱۵ با ۲۸۱ فقره پروانه ساختمانی، منطقه ۴ با ۲۲۷ فقره، منطقه ۲ با ۱۷۹ فقره، منطقه ۱۴ با ۱۶۰ فقره و منطقه ۸ با ۱۵۴ فقره بوده است. پایین ترین میزان صدور پروانه نیز در منطقه ۹ با ۴۹ مورد، منطقه ۱۰ با ۸۳ مورد و منطقه ۶ با ۸۸ مورد صورت گرفت. نکته حائز اهمیت آنکه که در منطقه پنج بعنوان پرمعامله ترین محدوده بازارمسکن شهر تهران طی پنج ماهه نخست سال جاری ۸۸ فقره پروانه ساختمانی صادر شده که از این نظر رتبه دوازدهم را در میان مناطق شهر تهران به خود اختصاص داد.
باتوجه به این آمار، ساخت و ساز در تهران نسبت به سال ۱۳۹۰ کاهش ۸۰ درصدی و در مقایسه با سال ۱۳۹۹ افت ۱۸ درصدی داشته است. در وضعیت موجود عمده متقاضیان واقعی مسکن که توان خرید آنها به پایین ترین میزان خود رسیده به سمت آپارتمانهای قدیمی سوق یافته اند. در هفت سال قبل سهم واحدهای بالای ۱۶ سال از ۱۲ درصد به حدود ۳۰ درصد کل معاملات شهر تهران رسیده است. در مقابل سهم خانه های بالای پنج سال که در سال ۱۳۹۳ حدود ۵۸ درصد از کل معاملات بود به ۳۳ درصد در مردادماه ۱۴۰۰ کم شده است. جهش قیمت مسکن عمده ترین دلیل کاهش معاملات و ساخت و ساز در پایتخت است. قیمت هر متر خانه در شهر تهران از ۴.۵ میلیون تومان در اردیبهشت ۱۳۹۶ به رقم بی سابقه ۳۱.۷ میلیون تومان در شهریورماه ۱۴۰۰ رسیده که افزایش ۶۰۰ درصدی را نشان میدهد. با آنکه سرعت رشد ماهیانه و سالیانه قیمت در مقایسه با سال قبل حدودا به یک سوم رسیده، تجربه چهار سال قبل نشان داده منحنی قیمتها بمحض ایجاد رونق نسبی خرید و فروش، به سمت بالا حرکت کرده است. با این وجود عمده کارشناسان معتقدند بازار مسکن از ظرفیت رشد قابل توجه در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ برخوردار نیست. طرح دولت برای راه اندازی سالیانه یک میلیون واحد مسکونی، ثبات بازارهای رقیب همچون ارز، طلا و بورس، کاهش انتظارات تورمی و احتمال انجام مذاکرات هسته ای همچون دلیلهای آرامش نسبی بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری عنوان می شود. ۲۲۳۲۲۵


منبع:

1400/07/24
12:52:07
5.0 / 5
200
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان