پیشبینی یک کارشناس از قیمت ها

پیشبینی یک کارشناس از قیمت ها به گزارش فراز برج مهر نوشت: در حالیکه بانک مرکزی از رشد ۱۶ درصدی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ خبر می دهد، مرکز آمار تورم مسکن سال قبل را ۳۳ درصد و کارشناسان اقتصادی تا ۴۰ درصد برآورد می کنند.مرکز آمار ایران تورم مسکن پارسال را ۳۳ درصد اعلام نمود درحالی که بانک مرکزی آمار رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن در اسفند ۱۴۰۰ نسبت به اسفند ۱۳۹۹ را ۱۶ درصد اعلام نموده بود. همینطور مرکز آمار در گزارش تورم بازار مسکن در سال ۱۳۹۹ این نرخ را ۸۲ درصد عنوان ولی بانک مرکزی تورم نقطه به نقطه مسکن در اسفند ۱۳۹۹ نسبت به اسفند ۱۳۹۸ را حدود ۹۴ درصد (۹۳.۷) درصد اعلام نموده بود. بانک مرکزی در گزارش خود مدعی شده که رشد ۱۶ درصدی قیمت مسکن کاهش قابل ملاحظه ای در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال پیش از آن داشته ولی مرکز آمار این شاخص را ۲ برابر اعلام نموده که با آمار بانک مرکزی تفاوت زیادی دارد. برخی کارشناسان اقتصادی هم میزان تورم مسکن پارسال را بیشتر از آمار مرکز آمار و تا حدود ۴۰ درصد اعلام می کنند. در ایام اخیر هم با موج گرانی ها روبرو شده ایم که به مصالح ساختمانی خصوصاً سیمان و میلگرد کشیده شده و افزایش قیمت مسکن نوساز را به دنبال خواهد داشت. با این وجود برخی کارشناسان اقتصادی مدعی روند با ثبات قیمت مسکن و عدم افزایش آنرا پیشبینی کرده اند.

کارشناس اقتصاد مسکن: رشد قیمت مسکن امسال ادامه دارد
در این رابطه احمدرضا سرحدی کارشناس اقتصاد مسکن درباره بازار مسکن امسال اظهار داشت: افزایش ۱۶ درصدی قیمت مسکن که بانک مرکزی اعلام نموده، مبنای واقعی ندارد و برپایه سامانه معاملات مشاوران املاک، میتوان رشد مسکن پارسال را ۴۰ درصد برآورد کرد.
وی ضمن اشاره به افزایش جهانی دلار، طلا، کالاهای جهانی و هم رشد تورم در بعضی کشورهای اروپایی و آمریکایی اظهار داشت: پیشبینی من این است که سال جاری هم افزایش قیمت مسکن در پیش خواهیم داشت.
سرحدی، مشکل دیگر بازار مسکن را رکود تورمی دانست و اضافه کرد: وقتی قیمت ها افزایش یابد، سبب کاهش معاملات و رکود می شود و وقتی معاملات کم شد، ساخت وساز هم کاسته می شود چون تقاضا نیست. وقتی ساخت وساز کم شد، عرضه هم در سالهای بعد از آن کم می شود و زمانی که عرضه مسکن کم باشد، باز هم قیمت بالا می رود و این چرخه رکود تورمی ادامه خواهد داشت.
کارشناس اقتصاد مسکن به وضعیت جاری بازار مسکن اشاره نمود و افزود: متوسط قیمت مسکن مصرفی در نقاط متوسط تهران متری ۳۰ میلیون تومان است که هیچ خانه اولی نمی تواند با این قیمت ها مسکن تهیه نماید و هم اکنون عمده فعالان این بازار کسانی هستند که خواستار تبدیل به احسن کردن ملک هستند. تا وقتی که اقتصاد شکوفا نشود، تورم مسکن رشد صعودی خواهد داشت.
وی درباره این که آیا اجرای طرح نهضت ملی مسکن می تواند به این وضعیت کمک کند؟ اظهار داشت: معلوم نیست دولت بتواند سالانه یک میلیون مسکن بسازد بویژه که قیمت فعلی مصالح رشد داشته و مرتباً پیمانکاران خواستار افزایش آورده اولیه متقاضیان هستند؛ حال آنکه خیلی از متقاضیان با امید به کم بودن مبلغ آورده اولیه در این طرح ثبت نام کرده اند. همینطور امکان دارد این طرح به علت گرانی ساخت وساز، فرسایشی شود که سرنوشتی مشابه مسکن مهر پیدا کند. این در شرایطی است که زمان شروع به کار پروژه مسکن مهر، دولت نفت را با قیمت بالا می فروخت و به پروژه ها تزریق می کرد.
کارشناس اقتصاد مسکن درباره افزایش سقف وام خرید مسکن برای حل مشکل کاهش قدرت خرید اظهار داشت: به فرض این که بانکها منابع داشته باشند و بتوانند وام بدهند، باید اصل و سود این تسهیلات باز پس داده شود. با شرایط فعلی، در صورتیکه وام خرید مسکن به یک میلیارد تومان برسد، حتی با در نظر گرفتن نرخ سود ۱۸ درصد، وام گیرنده باید ماهانه ۱۵ میلیون تومان قسط بدهد که کمتر کارمند یا شاغلی می تواند این اقساط را پرداخت کند ازاین رو تنها راه کنترل بازار مسکن این است که پیش از حل مشکل مسکن، باید اقتصاد کلان راه اندازی شود تا امکان پس انداز وجود داشته باشد. در دنیا با دو روش پس انداز گذشته و آینده (تسهیلات) مردم خانه دار می شدند ولی با شرایط فعلی تورم در کشور ما، امکان پس انداز نیست.
سرحدی درباره کنترل اجاره بها با روش دستوری اظهار داشت: ما تجربه شکست مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص کنترل اجاره بها تا سقف ۲۵ درصد را داریم. هم اکنون آمارها حاکی از رشد بیشتر از ۴۰ درصدی اجاره بها است ازاین رو با اقتصاد دستوری نمی توان اجاره بها را کنترل کرد.
وی تاکید کرد: از دیگر معایب تعیین سقف اجاره بها این است که مؤجر و مستأجر دو نوع قرارداد اجاره امضا می کنند؛ یکی قرارداد رسمی برای ثبت در سامانه و دیگری قرارداد غیررسمی میان خودشان که نتیجه آن هم افزایش حجم پرونده ها در دستگاه قضایی است.
کارشناس اقتصاد مسکن تصریح کرد: با گرانی فعلی مصالح و افزایش قیمت زمین، هیچ چشم اندازی نه تنها برای کاهش قیمت مسکن بلکه حتی برای تثبیت آن هم وجود ندارد.
223227


منبع:

1401/02/22
11:47:27
5.0 / 5
219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان