كشف قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن مایا

كشف قدیمی ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن مایا به گزارش فراز برج محققان دانشگاه آریزونا موفق به یك اكتشاف بزرگ شدند كه می توان آنرا قدیمی ترین و عظیم ترین اثر تاریخی بوجود آمده توسط تمدن كهن مایا تا به امروز نامید.


به گزارش فراز برج به نقل از سای نیوز، این سازه با استفاده از فن آوری سنجش از راه دور (لیدار) کشف شده و دارای ۱۴۰۰ متر طول و ۱۰ تا ۱۵ متر ارتفاع است که بنابر اعلام باستان شناسان در محوطه باستانی واقع در ایالت تاباسکو مکزیک و در نزدیکی مرز این کشور با گواتمالا کشف شده است.
این سازه تاریخی که قدمت آن به حدود ۳ هزار سال می رسد، قدیمی ترین اثر ساخته شده در دوره تمدن مایا و بزرگترین اثر در تاریخ پیش از اسپانیایی منطقه به حساب می آید که تابحال شناخته شده است و به احتمال فراوران برای انجام مراسم های بزرگ و دسته جمعی مورد استفاده قرار می گرفته است.


پروفسور «تاکشی اینومتا» از محققان دانشکده دیرینه شناسی دانشگاه آریزونا در اینباره اظهار داشت: «با استفاده از فنآوری سنجش از راه دور (لیدار) متوجه حضور یک سکوی بسیار بزرگ شدیم و با استفاده از انجام آزمایش های دقیق تر وجود یک بنای عظیم به شکل شکو و مستطیلی تائید شد. این منطقه توسعه یافته و جنگل نیست و مردم در آن زندگی می کنند اما به علت بزرگی و صاف بودن آن تابحال ناشناخته باقی مانده بود. این اثر شبیه به یک چشم انداز طبیعی است اما بررسی ها نشان داد که دارای شکل طراحی شده بسیار خوبی است».


باستان شناسان با کاوش در این محوطه به این نتیجه رسیدند که این اثر تاریخی عظیم بین ۱۰۰۰ تا ۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است.
«مایا»ها یکی از بزرگ ترین تمدن های نیم کره غربی را که بخش های عظیمی از آمریکای مرکزی را دربرمی گرفت، به وجود آوردند. شهرهای متعلق به این تمدن معمولا شامل معابد هرمی شکل و ساختمان هایی با تخته سنگ های عظیم بود. زراعت و صنعت ساخت فولاد، سیستم های آبیاری ویژه و سیستم نوشتاری هیروگلیف از خصوصیت های این تمدن بود.
اما تمدن مایاها در فاصله بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلادی به سرعت گرفتار افول شد که دانشمندان جنگ، آب و هوا، بیماری و سیاست را از عوامل موثر بر این رویداد می دانند.1399/03/16
23:57:00
5.0 از 5
3301
تگهای خبر: حساب , ساخت , سازه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان