بررسی تخریب خانه استاد مشكاتیان در نیشابور؛

تناقض گویی درباره تخریب خانه استاد مشكاتیان

تناقض گویی درباره تخریب خانه استاد مشكاتیان به گزارش فراز برج مسؤلان شهرداری و میراث فرهنگی در نیشابور درباره تخریب خانه زنده یاد پرویز مشكاتیان متناقض صحبت می كنند. بعضی از ثبت ملی خانه خبر می دهند و برخی دیگر از عدم ثبت آن.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، رادیو ایران در برنامه «سلام بامداد بخیر» به ماجرای تخریب خانه زنده یاد پرویز مشکاتیان پرداخت و حامد جوادزاده مجری برنامه با اشاره به اینکه بعضی از چهره ها و خانه ها جزو میراث فرهنگی کشور ما هستند توضیح داد: خانه زنده یاد مشکاتیان خانه ای ۵۰ سال به بالا نیست و ابنیه تاریخی به حساب نمی آید اما چون این استاد آهنگساز و موسیقیدان فقید در آنجا به دنیا آمده و بزرگ شده، مردم نیشابور می خواهند این خانه ثبت گردد و باقی بماند.
در ادامه محمد داراشانی مالک این خانه در گفتگو با رادیو ایران اعلام نمود: من این خانه را دو سال پیش به قیمت دو میلیارد تومان خریده بودم تا آنرا بسازم و حالا قیمت این خانه ۱۰ میلیارد تومان شده است اما میراث فرهنگی می خواهد آنرا به همان قیمت دو سال قبل از من بخرد. من اختیاردار ملک خود هستم و حالا هم مجوز گرفته ام و می خواهم آنرا تخریب کنم و بسازم.
وی اضافه کرد: این خانه جایگاهی برای معتادان شده و احتمال ریزش آن هم بالا است و اگر دیوار خراب می شد و دو نفر معتاد جان خویش را از دست می دادند من باید پاسخگو می بودم. از ۱۲ سال پیش این خانه چون مخروبه بوده تخلیه شده است.
محمد اسماعیل اعتمادی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور هم در ادامه روی خط برنامه در پاسخ به اینکه چطور منتظر ماندید تا شهرداری برای تخریب خانه استاد مشکاتیان مجوز صادر کند، اظهار داشت: هنوز مجوز صادر نشده، این قضیه در دست پیگیری است و ما هم شکایت کرده ایم تا مشخص شود آیا چنین مجوزی واقعاً صادر شده است؟ شهرداری که تاکنون این مورد را انکار کرده است.
۳۰ اردیبهشت منزل مشکاتیان واجد ارزش و ثبت ملی شد
وی اضافه کرد: از سال قبل پیگیر ثبت این منزل بعنوان یک اثر شاخص بودیم و پرونده ثبتی آن هم تهیه و اواخر سال قبل به وزارت میراث فرهنگی منعکس شد. ۳۰ اردیبهشت سال جاری این منزل واجد ارزش شناخته شد و در وزارت میراث فرهنگی به ثبت رسید. متأسفانه در سال ۹۷ این منزل توسط وراث به فردی واگذار شد که تخصصی در زمینه مسائل هنری نداشت. ما در این دو سال پیگیر بودیم تا منزل تخریب نشود چون خریدار فقط به قصد تخریب و برج سازی آنرا خریده بود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور اظهار داشت: مذاکرات گوناگونی با خریدار داشتیم و از او خواهش کردیم خانه را تخریب نکند تا سرمایه گذاری برای این منزل پیدا نماییم یا شهرداری در اعتبارات خود ببیند. سال قبل شورای اسلامی شهر نیشابور خریداری این منزل توسط شهرداری را تصویب کرد. اما چون در نیمه دوم سال بود شهرداری نمی توانست متممی برای بودجه اش بیاورد و این کار به سال ۹۹ افتاد. سال جاری شهرداری مکلف شده این منزل را خریداری و بازسازی کند اما پیش از اینکه این اعتبار تخصیص داده شود چنین اتفاق تلخی افتاد.
شهرداری وظیفه ای در حفظ بناهای تاریخی ندارد!
در ادامه ترقی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر نیشابور روی خط رادیو آمد و اعلام نمود: صراحتاً اساسنامه میراث فرهنگی بحث حفظ این بناها را وظیفه میراث می داند. اگر در زمانی که طرح جامع و تفصیلی شهرداری تصویب می شد یا همین الان تغییر کاربری در این ملک می دادند، شهرداری موظف است جوابی ندهد تا جواب میراث بیاید. اگر نامه ای به جهت اینکه این ساختمان ثبت ملی و ثبت میراث شده می آمد اصلاً این مشکلات را نداشتیم. چند وقت است این قضیه در کش و قوس بوده و هنوز ثبت نشده است.
وی اظهار داشت: این ساختمان قدمتی ندارد که ثبت گردد. طبق قانون این ساختمان باید پیش از ۱۳۲۰ ساخته می شد که جزو خانه های تاریخی و میراث ملی شود. در این مورد اشکالی متوجه شهرداری نیست. دو خانه دیگر هم هست که ثبت میراث فرهنگی است و به آموزش و پرورش اجاره داده شده و میراث دنبال آن نیست. لابد منتظرند آن هم تخریب شود تا دنبال کارش بیفتند!
وظیفه ذاتی شهرداری حفظ و نگهداری خانه های تاریخی است!
اعتمادی رئیس اداره میراث فرهنگی نیشابور در واکنش به این گفته ها بیان نمود: در شهر یزد و کاشان هزاران خانه تاریخی وجود دارد آیا همه اینها باید به تملک میراث فرهنگی دربیاید!؟ اصلاً چنین قضیه ای امکان پذیر نیست. وظیفه ذاتی شهرداری حفظ و نگهداری خانه های تاریخی است و این در قانون شهرداری آمده است. من تعجب می کنم چطور چنین چیزی گفتند.
وی اظهار داشت: اینکه خانه قدمت تاریخی ندارد درست است و شخصیت استاد مشکاتیان مدنظر است. خانه در دوره پهلوی اول است و در تعاریف میراث فرهنگی هم بعنوان خانه تاریخی شناخته نمی گردد اما حضور استاد مشکاتیان به این منزل اهمیت می دهد. سال ۹۳ شهرداری با مالکین تفاهمنامه امضا کرده تا آنرا خریداری کند. این تفاهمنامه موجود است اما متأسفانه به علت تغییر شهردار وقت این اتفاق نمی افتد.
تا روز پیش از تخریب خانه مشکاتیان این اثر ثبت ملی نشده بود
در ادامه شهردار نیشابور هم اظهار داشت: به استناد بند ۲۲ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، شهرداری ها می بایستی همراهی و همیاری با سازمان های فرهنگی داشته باشند و وظیفه ای در حفظ، نگهداری و مرمت این آثار ندارند. در عین حال که در جای جای کشور با عنایت به حساسیت شهرداری ها نسبت به این موضوعات، شاهد ورود آنها بوده ایم و تملک این املاک و حفظ و نگهداری آنها را انجام داده اند. در شهر نیشابور هم این اقدامات به انجام رسیده است اما به لحاظ قانونی هیچ وظیفه ای در حفظ این آثار شهرداری ها نداشته و ندارند و آن چیزی که تا امروز صورت گرفته در بحث همراهی و حفظ آثار معنوی شهر بوده است. هیچ ثبت ملی درباره این اثر تا روز ۱۳ خرداد ماه که آخرین روز کاری بوده و روز بعد آن این اتفاق افتاده، به دست شهرداری واصل نشده است.

1399/03/20
14:39:39
5.0 از 5
2879
تگهای خبر: آموزش , اجاره , بازسازی , برج
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان