معاون شركت بازآفرینی شهری ایران:

جمعیت حاشیه نشین به بیشتر از ۱۱ میلیون نفر رسیده است

جمعیت حاشیه نشین به بیشتر از ۱۱ میلیون نفر رسیده است به گزارش فراز برج معاون شركت بازآفرینی شهری اظهار داشت: بر مبنای سرشماری سال ۹۵، جمعیت سكونتگاه های غیر رسمی به ۱۱ میلیون نفر رسیده است.به گزارش فراز برج به نقل از شرکت بازآفرینی شهری ایران، حبیب خراسانی امروز چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه در جلسه برنامه همکاری بین شورای اجتماعی وزارت کشور و ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در مورد توانمندسازی ساکنان بافت های فرسوده با یادآوری اینکه یکی از اولویت های کشور مبحث حاشیه نشینی است، اظهار داشت: از سال ۸۲ که سند سکونتگاه های غیر رسمی تدوین شد تابحال کارهای بسیاری در زمینه کاهش حاشیه نشینی و عرضه خدمات به ساکنان این بافت ها انجام شده و از سال ۹۶ هم این فعالیت ها تحت اقدام مشترک دستگاه ها ادامه پیدا کره است.
وی با اشاره به اینکه طبق مطالعات انجام شده مشخص شد تا پیش از سال ۹۰، در هزار و ۱۰۰ محله از ۱۱۰ شهر کشور حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر ساکن سکونتگاه های غیر رسمی هستند که با تطبیق آن با آمار سرشماری سال ۱۳۹۵ این تعداد به بیشتر از ۱۱ میلیون نفر رسیده است. در این سال ها کارهای کالبدی زیادی برای ساکنان این سکونتگاه ها صورت گرفته است اما خدمات اجتماعی و فرهنگی عرضه شده نسبت به اقدامات کالبدی بسیار اندک است.
معاون ساماندهی شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه برای نخستین بار شورای اجتماعی وزارت کشور و ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار اقدام مشترکی را در زمینه سکونتگاه های غیر رسمی انجام می دهند، خاطرنشان کرد: نخستین قدم ما به روز کردن سند بازآفرینی شهری است. بر مبنای تکلیف برنامه ششم توسعه در مورد حاشیه نشینی، محلاتی که از هر گونه خدماتی محروم هستند، اولویت بندی شدند. از هزار و ۱۰۰ محله شناسایی شده ۳۵۱ محله در برنامه اقدام مشترک قرار گرفته اند.
خراسانی خاطرنشان کرد: از تعداد ۳۵۱ محله مورد اقدام و محله های پنج استان سیستان و بلوچستان، خوزستان، کردستان، هرمزگان و خراسان رضوی در اولویت قرار گرفته اند و اقدام های ویژه ای در این استان ها در دست انجام است. برای مثال در زابل در هر پنج محله حاشیه نشین این شهر ورود پیدا کرده و مشکلات کالبدی در حال ساماندهی است، اما فعالیتهای اجتماعی خاصی صورت نگرفته است.
وی افزود: در نتیجه این محلات را که کار کالبدی در آنها انجام شده است را برای عرضه خدمات فرهنگی و اجتماعی در اولویت قرار دادیم.
مسئول بخش حاشیه نشینی وزارت کشور: مدیریت تخصیص اعتبارات صدمه زدایی از حاشیه شهرها به وزارت راه منتقل شد
در ادامه این جلسه، لیلی باتمانی مدیر اداره ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی وزارت کشور هم تصریح کرد: طی توافق با سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازی برخی از محلات برای عرضه خدمات اجتماعی و فرهنگی بعنوان پایلوت در نظر گرفته می شوند تا با تمرکز بر خدمات اجتماعی و فرهنگی بتوانیم این محلات را از ناکارآمد بودن خارج نماییم.
وی عنوان کرد: بر مبنای برنامه ای که طی سال های گذشته تدوین شده و هم بر مبنای تفاهمنامه ای که با دستگاه های مختلف داشتیم، برنامه های این دستگاه ها را به وزرات راه و شهرسازی و شرکت بازآفرینی شهری اعلام کردیم با این شرط که مدیریت تخصیص این اعتبارات و نظارت بر عملکرد دستگاه ها را دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار بر عهده بگیرد.
مقام مسئول در شرکت بازآفرینی: اعتبار ۲۹ میلیارد تومانی رفع صدمه های اجتماعی حاشیه شهرها
در ادامه این نشست، زهرا اسکندری مدیر کل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار، برنامه بین بخشی اقدامات اجتماعی در سکونتگاه های غیررسمی را برای حضار قرائت کرد. بر این اساس ۳۵۱ محله غیررسمی در ۳۱ استان و ۱۲۳ شهر بعنوان محلات در اولویت مداخله در برنامه اقدام مشترک مصوب ستادهای بازآفرینی شهری استان ها قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار، مرجع اصلی تصمیم گیری، سیاستگذاری و برنامه ریزی برای سکونتگاه های غیر رسمی است، اظهار نمود: سازمان اجتماعی وزارت کشور هم بخشی از برنامه های مربوط به این مورد را با تمرکز بر صدمه های اجتماعی پیگیری می کند.
اسکندری اضافه کرد: حالا سازمان برنامه و بودجه، اعتباری بالغ بر ۲۹ میلیارد تومان را برای این منظور در اختیار شورای اجتماعی کشور قرار داده است که با هماهنگی ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار برنامه ریزی لازم را انجام دهد. ما هم بر مبنای مطالعاتی که از قبل داشتیم، اطلاعات دفاتر تسهیلگری و هم قوانین برنامه ششم توسعه، برنامه ریزی کرده و متناسب با قوانین و اسناد فرا دست و اولویت های اهل محل و ظرفیت های هر دستگاه یکسری سرفصل های فعالیتی را تهیه کردیم که به آنها ابلاغ خواهد گردید. این دستگاه ها نوع فعالیت خویش را در محلات هدف به ما اعلام خواهند کرد. وی نکات مثبت این تصمیم را این گونه برشمرد و اظهار داشت: این برنامه رویکردهای اجتماعی و توانمندسازی را تقویت کرده و همه دستگاه ها در یک محله اقدام اجتماعی و فرهنگی را در کنار اقدام کالبدی انجام می دهند.


منبع:

1399/06/20
11:39:25
5.0 از 5
2044
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان