گزارش فراز برج؛

افزایش هزینه ساخت مسكن ملی به متری 3 و سه دهم میلیون تومان!

افزایش هزینه ساخت مسكن ملی به متری 3 و سه دهم میلیون تومان! معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از افزایش هزینه تمام شده ساخت مسکن ملی برای واحدهای دو طبقه تا متری ۳.۳ میلیون تومان اطلاع داد.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، چندی قبل در بخشنامه ای به مدیران کل راه و شهرسازی استان ها و همینطور مدیران دستگاههای تابعه این وزارت خانه یا مجری طرح اقدا ملی مسکن، هزینه ساخت و ساز واحدهای مسکن ملی را ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در هر متر مربع اعلام نموده بود.
همچنین وام این واحدها، ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت به ازای هر واحد، در هیئت دولت به تصویب رسید و به بانکهای عامل ابلاغ گردید.
از سوی دیگر تا کنون در مرحله اول به همه متقاضیان ابلاغ گردیده که ۴۰ میلیون تومان در بانک عامل افتتاح حساب و واریز نمایند که مقرر است تا آخر ماه جاری، همه متقاضیان طرح اقدام ملی، مرحله اول واریزی را انجام دهند؛ در غیر این صورت از ادامه طرح کنار گذاشته می شوند؛ برخی متقاضیان هم تا کنون ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان مرحله دوم را هم واریز کرده اند.
به عبارت دیگر، قرار بود با مجموع آورده ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان به انضمام تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی که در زمان تحویل، این وام از سازنده به متقاضی منتقل می شود، مجموعاً ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلیون تومان هزینه ساخت این واحدها از متقاضی ظرف دو سال دریافت شود که به صورت متوسط هزینه ای ماهانه ۲.۹ تا ۳ میلیون تومان به خانوارها تحمیل می کند.
هزینه زمین هم به دو صورت ۹۹ ساله یا فروش اقساطی ۱۰ ساله از متقاضی دریافت می شد.
اما برخی هموطنان از افزایش هزینه ساخت این واحدها در برخی از استان ها خبر می دهند؛ بعنوان مثال پروژه ای که در یکی از شهرستان های استان اصفهان در حال ساخت است، از جانب بنیاد مسکن این استان به متقاضیان گفته شده که با هزینه ای بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان و بدون هزینه زمین (!) ظرف دو سال تکمیل می شود.

به عبارت دیگر، متقاضی می بایست در صورت تکمیل دو ساله پروژه، ماهانه ۲۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و در صورت تکمیل ۳ ساله، ماهی ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به دستگاه مجری راه اندازی طرح اقدام ملی پرداخت کند!
حتی با فرض اینکه طرح اقدام ملی را برای اقشار متوسط و دهک های میانی در نظر بگیریم، معلوم نیست صاحبان کدام کسب و کار یا کدام قشر از حقوق بگیران می توانند ماهانه علاوه بر هزینه های جاری زندگی و اجاره مسکن، هزینه بسیار بالای طرح اقدام ملی مسکن را هم تأمین کنند؟
البته هزینه تمام شده متری ۵ تا ۶ میلیون تومان برای ساخت مسکن ملی، به همه پروژه ها اختصاص ندارد و بخش قابل توجهی از پروژه ها هم با قیمت تمام شده متری ۳ میلیون و ۳۰۰ تا ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان ساخته می شوند.
بنابراین هزینه تمام شده ساخت یک واحد ۱۰۰ متری، بسته به شهر یا استان محل راه اندازی بین ۳۳۰ تا ۳۸۰ میلیون تومان است که با کسر وام ۱۰۰ میلیون تومانی، ۲۳۰ تا ۲۸۰ میلیون تومان مابقی را متقاضی باید پرداخت کند؛ در صورت تکمیل دو ساله این پروژه ها، متقاضی می بایست ماهانه ۹.۵ تا ۱۱.۶ میلیون تومان بر دوش خانوارها می گذارد.
معاون بنیاد مسکن: متری ۲.۷ میلیون، قیمت پایه برای برگزاری مناقصه بود؛ نه قیمت تمام شده
جواد حق شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره افزایش هزینه ساخت واحدهای مسکن طرح اقدام ملی از متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی که معاونت مسکن و ساختمان اعلام نموده بود به متری بعضاً ۵ تا ۶ میلیون تومان که ادارات کل بنیاد مسکن برخی از استان ها اعلام نموده اند، عنوان کرد: اولاً که متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، قیمت تمام شده ساخت واحدهای مسکن ملی نیست؛ خود وزارت راه و شهرسازی هم اعلام کرد، این نرخ بعنوان مبنای پایه با ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر در نظر گرفته شود.
وی اضافه کرد: این نرخ برای دعوت از سازندگان تعیین شده تا آنها نرخ مورد نظر خویش را بر مبنای رقم پایه، به ما اعلام کنند هر سازنده ای که افزایش قیمت کمتری نسبت به رقم پایه اعلام نماید (پلاس)، برنده پروژه خواهد بود و آنرا به اجرا در می آورد.
حق شناس خاطرنشان کرد: این امکان هم هست که رقم پیشنهادی سازنده، تفاوت چندانی با رقم پایه نداشته و حول و حول همان متری ۲ میلیون و ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار تومان از جانب سازنده به دستگاههای اجرایی حوزه طرح اقدام ملی مسکن پیشنهاد شود.
وی افزود: در بعضی استان ها می توانند بسته به شرایط آن استان، رقم پایه را تا ۱۰ درصد کمتر یا ۵ درصد بیشتر به مناقصه بگذارند اما قیمت واقعی آن رقمی است که سازنده ها بر مبنای قیمت های روز، آنالیز خویش را تحویل داده و به دستگاه مناقصه گزار، عرضه می دهند که معمولاً این رقم از رقم پایه بالاتر است.
برخی سازندگان با پیشنهاد ساخت متری ۳.۳ میلیون، برنده مناقصه شده اند
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن خاطرنشان کرد: ازاین رو شاید برنده مناقصه، سازنده ای باشد که با متری ۳ میلیون ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان اجرای پروژه را پیشنهاد داده باشد ضمن اینکه در بخشنامه ای که وزارت راه و شهرسازی به دستگاههای مجری طرح اقدام ملی ابلاغ کرده، تعدیل قیمت ها هم ذکر شده است به این صورت که اگر قیمت ها در ۳ ماهه سوم سال نسبت به ۳ ماهه نخست سال افزایش داشت، باید به سازنده برگشت داده شود.
طرح اقدام ملی، مسکن دهک های میانی است نه اقشار مستضعف
وی در مورد اینکه آیا طرح اقدام ملی به دهک های پایین جامعه اختصاص دارد یا اقشار متوسط؟، خاطرنشان کرد: همواره این مورد از جانب وزارت راه و شهرسازی یادآوری شده که دولت در طرح اقدام ملی یا از راه واگذاری ۹۹ ساله زمین یا فروش اقساطی ۱۰ ساله به متقاضیان کمک می نماید اما در ساخت، قیمتی است که در حقیقت اتفاق می افتد و هیچ گونه کمک دولتی در اینکه قیمت تمام شده ساخت، متعادل شود، صورت نمی گیرد و متقاضی باید پرداخت کند.
خق شناس بیان نمود: هیچ تکلیفی بر عهده دستگاههای مجری طرح اقدام ملی نیست که اگر قیمت تمام شده ساخت واحد مسکن ملی، بالاتر از قیمت مورد انتظار شد، مابه التفاوت را به متقاضی کمک نماید.
وی افزود: مسکن ملی برای دهک های کم درآمد و پایین نیست و متولی مسکن دهک های ۱ تا ۳، نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد و سایر دستگاه هاست مثلاً حساب ۱۰۰ اما در بعضی پروژه ها کمک می کند؛ اما در طرح اقدام ملی کمکی قرار نیست صورت گیرد و بر عهده خودِ متقاضی است.
سیستم کاری بنیاد مسکن، اعلام قیمت تمام شده ساخت با آنالیز اعلامی از جانب سازنده است / ‬ قرار نیست سود پیمانکار را ما بدهیم
وی اضافه کرد: سیستم بنیاد مسکن بر این روش است که قیمت تمام شده را حساب کند؛ به جهت اینکه ما گرفتار سود پیمانکار ناشی از این مسائل نشویم، آنچه بابت خرید مصالح یا دستمزد کارگر پرداخت می شود را هم از متقاضی دریافت می کنیم؛ بنابراین این آنالیز به متقاضی عرضه شده است.
حق شناس خاطرنشان کرد: هم اکنون در هر متر مربع واحد مسکونی، ۶۰ کیلو فولاد مصرف می شود، سفت کاری ساختمان حدود متری یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان صرفا هزینه فولاد را به خود اختصاص می دهد.
ماجرای واحد ۵۰۰ میلیون تومانی بنیاد مسکن استان اصفهان چه بود؟
این مقام مسئول در بنیاد مسکن درباره مورد اعلامی از جانب بنیاد مسکن استان اصفهان در مورد طرح اقدام ملی مسکن که تا ۵۰۰ میلیون تومان برآورد شده، اظهار داشت: ۱۰۰ میلیون تومان این طرح، وام دارد و باید مابقی را باید متقاضی پرداخت کند؛ چه اشکالی دارد که از ابتدا به متقاضی گفته شود شما قرار نیست پل زمین را پرداخت کنید ولی هزینه تمام شده آن بر عهده شماست؟
وی افزود: نقشه پروژه بنیاد مسکن استان اصفهان را قبلاً وزارت راه و شهرسازی تهیه کرده و قرار بود با مشارکت بنیاد مسکن ساخته شود اما وزیر راه و شهرسازی دستور داد تا این پروژه صرفا به طرح اقدام ملی اختصاص داده شود.
حق شناس اظهار داشت: این پروژه ها ۱۰ طبقه با ۲ طبقه زیرزمین هستند در طبقه همکف هم سالن جلسات ایجاد می شود که حدود ۴۳ درصد مشاعات دارد که به هر متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی، افزوده می شود؛ ازاین رو افزایش قیمت این پروژه به حدود متری ۴ میلیون تومان، بنابراین است.
به گفته معاون مسکن شهری بنیاد مسکن کشور، طبق مصوبه شورای شهر اصفهان، پروژه های مسکونی باید دارای مشاعات داخلی باشد؛ بنابراین در این پروژه باید پارکینگ ها به دستور شهرداری اصفهان به صورت ۱۰۰ درصد سرپوشیده باشند و هیچ واحدی نمی تواند پارکینگ در محوطه باز داشته باشد؛ راه اندازی سالن جلسات هم الزامی است؛ ازآنجایی که صدور پروانه ساخت در این استان، ارتباطی به طرح اقدام ملی ندارد، بنابراین سازنده ها باید تابع دستورات شهرداری و شورای شهر اصفهان باشند.
هزینه ساخت واحدهای دو طبقه، متری ۳.۳ میلیون / واحدهای چند طبقه، نامشخص!
وی تصریح کرد: پروژه های دو طبقه بنیاد مسکن متری ۳ میلیون و ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان تکمیل می شود خود مردم هم می سازند و از مصالح بنایی استفاده می نمایند و پارکینگ را روباز می سازند؛ اما وقتی پروژه ۱۰ تا ۱۲ طبقه می شود، مبحث دیگر فرق دارد چون باید مسائل در ارتباط با آتش نشانی آن در نظر گرفته شود؛ آسانسور، مشاعات، پارکینک داخلی و بسته و… هم به پروژه اضافه می شود.
حق شناس تاکید کرد: بخشنامه متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بعنوان هزینه ساخت طرح اقدام ملی که معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به دستگاههای تابعه و مجری طرح اقدام ملی ابلاغ نمود، بعنوان وحدت رویه برای تعیین رقم پایه برگزاری مناقصه تعیین سازنده معرفی شده است؛ ضمن اینکه این بخشنامه برای ۳ ماهه نخست سال جاری بود که فولاد کیلویی ۴ هزار تومان بود نه هم اکنون که به کیلویی ۱۰ هزار تومان افزایش یافته است که این مابه التفاوت باید به شرکت سازنده و برنده مناقصه پرداخت گردد.
هیچ پیمانکاری نمی تواند با متری ۲.۷ میلیون تومان مسکن بسازد
وی خاطرنشان کرد: مثلاً هم اکنون یک شرکت برنده مناقصه، ۶۰ درصد پلاس (تعدیل و افزایش قیمت پایه مناقصه) به ما اعلام نموده است! ازاین رو دیگر نمی توان با متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان ساخت و ساز کرد از ابتدا هم مشخص بود که نمی توان با این رقم اعلامی وزارت راه و شهرسازی کاری را پیش برد.


منبع:

1399/09/19
14:27:45
5.0 از 5
1466
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان