این سه عامل قیمت‎ مسكن را افزایش داد

این سه عامل قیمت‎ مسكن را افزایش داد باز مسکن در سال 99، عجیب ترین و غیرقابل انتظارترین، روند را طی کرد، افزایش قیمت ها در این بازار روزانه بود و خریداران و فروشندگان گرفتار بلاتکلیفی عظیمی بودند.


محمد میرزائی- بازار مسکن در سالی که گذشت، تبدیل به یکی از غیرقابل پیش بینی ترین بازارها بود و رشد شتابان قیمت ها در شرایطی صورت گرفت که اغلب خریداران واقعی فرصتی برای تبدیل تقاضای بالقوه خود به تقاضای بلافعل نداشتند. کاهش حجم خرید و فروش در ماه های پایانی سال محسوس بود اما در شرایطی که افکار عمومی انتظار کاهش قیمت ها را داشتند، افزایش قابل توجه هزینه ساخت و ساز چون سدی برابر این انتظار عمل کرد. بیشتر بخوانید: اعلام هزینه ساخت مسکن در سال ۱۴۰۰ از ماه پایانی بهار تا وسط پاییز ۹۹ بازار با نوسان شدید نرخ ها همراه بود و خریداران قادر به تصمیم گیری و اقدام برای خرید قطعی نبودند. از نیمه آبان ماه و تحت تاثیر کاهش نرخ ارز، وضعیت بازار ملک نیز متفاوت شد و روند قیمت ها در شیب نزولی حرکت کرد. این کاهش اما نه مسکن متوسط و مصرفی در مناطق میانی شهر که مسکن لوکس و گرن قیمت شمال شهر را نشانه رفته بود. رشد شتابان قیمت ملک برخلاف انتظارها یک کارشناس بازار مسکن درباره وضعیت این بازار در سال ۹۹ به خبرآنلاین اظهار داشت: از اواخر سال ۹۸ افزایش شدید قیمت در بازار مسکن صورت گرفت در صورتیکه در آن زمان، انتظار خیلی از مفسرین و کارشناسان این بود که در سال ۹۹ از سرعت افزایش قیمت ها در بازار مسکن کاسته شود. مهدی سلطان محمدی اضافه کرد: اما متاسفانه رشد شتابان مسکن در سال ۹۹ ادامه یافت که دلیلهای مختلفی در این مساله موثر بود که لبته سه عامل اصلی زمینه را برای رشد قیمتها در بازار مسکن مهیا کرد. وی توضیح داد: مساله شیوع کرونا، تشدید تنش ها با غرب و ابهامات انتخابات آمریکا، تورم شدید ناشی از افزایش نقدینگی سبب بروز نااطمینانی در بازار شد بطوریکه این شرایط منجر به ادامه روند افزایش قیمت ها خصوصاً در نیمه نخست سال ۹۹ در بخش مسکن شد. سایه تردید بر بازار زمستانه مسکن وی اشاره کرد: این شرایط در ۷ ماهه سال ۹۹ تداوم یافت و از اوایل آبان ماه، شیب افزایشی قیمت ها در بازار تا حدودی متوقف گردید و با نوساناتی از آبان تا اسفند ادامه یافت بطوریکه در طول ۵ماه آخر سال ۹۹ در بعضی ماه ها روند قیمتی منفی، برخی ماه ها با روند مثبت همراه بود. وی اشاره کرد: این مساله نشان دهنده آن بود که بازار در تردید به سر می برد و نیروی محرکه ای که برای افزایش قیمت ها وجود داشت تا حد زیادی فروکش کرد.
چشم انداز قیمت ملک در ۱۴۰۰ این کارشناس بخش مسکن اشاره کرد: برای سال ۱۴۰۰ انتظار این نیست که روند افزایشی به شدت سال ۹۹ ادامه یابد. وی اشاره کرد: البته باتوجه به چشم انداز نرخ تورم، افزایش نقدینگی و همین طور بودجه سال ۱۴۰۰ که سبب تشدید انتظارات تورمی می شود و حل نشدن مسائل در حوزه برجام شاهد ادامه ابهامات در بازار خواهیم بود و باید گفت این شرایط سبب می شود تا ریسک های بازار تا حدودی حفظ شود که موجب می شود در سال ۱۴۰۰ انتظار کاهش و تعدیل قیمت مسکن را نداشته باشیم. سلطان محمدی اظهار داشت: امیدوارم که میزان افزایش قیمت مسکن امسال کمتر از تورم باشد اما به هر حال انتظار تخلیه حباب قیمت مسکن در آینده نزدیک، امکانپذیر نیست و با توجه به این که قیمت نهاده های مسکن همچنان روند افزایشی دارد و بخش زیادی از نااطمینانی و ریسک در بازار برقرار است؛ کم و بیش شاهد ادامه وضعیت افزایشی نرخ ها در بازار مسکن باشیم البته نه به شکل روند افزایشی سال ۹۹. به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، از نیمه آبان بازار مسکن حدودا وارد دوره سکون و رکود شد و این وضعیت تا آخر سال ادامه یافت و تحت تاثیر ادامه شرایط اقتصادی کشور و نبود چشم انداز مثبت نسبت به رفع تحریم ها در کوتاه مدت و حل مناقشات برجامی، بعید بنظر می رسد حداقل تا اختتام بهار ۱۴۰۰ و بعد از انتخابات ریاست جمهوری، اتفاق جدید در بازار مسکن رخ دهد. ۲۲۳۲۲۴

1400/01/12
19:40:01
5.0 / 5
733
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان