رئیس سازمان امور عشایر ایران خبرداد؛

نبودردیف اعتبار برای بازسازی۶۶هزاركیلومتر راه عشایر درلایحه بودجه

نبودردیف اعتبار برای بازسازی۶۶هزاركیلومتر راه عشایر درلایحه بودجه رئیس سازمان امور عشایر ایران از نبود ردیف اعتبار برای بازسازی، بهسازی و نگهداری 66 هزار کیلومتر راه عشایری در لایحه بودجه آگاهی داد.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، شاهپور علایی مقدم بامداد امروز شنبه در جلسه شورای عشایری شهرستان اهر که با حضور اعضای فراکسیون عشایری مجلس، معاون وزیر آموزش و پرورش و نمایندگان منطقه ارسباران در مجلس انجام شد با اشاره به این که منطقه ارسباران جزو کانون های اصلی عشایری در استان آذربایجان شرقی است، بر لزوم حفظ جایگاه نماد عشایری در انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اصرار کرد و اضافه کرد: جامعه عشایری برای نخستین بار است که در هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نماینده دارد و در مجلس یازدهم جامعه عشایری از نظر اختصاص بودجه برای گره گشایی از مشکلات عشایر کشور بطور عینی حمایت شدند.
وی با ابراز خرسندی از تصویب قوانین حمایتی از جامعه عشایری در مجلس یازدهم اظهار داشت: در قانون گذاری مجلس شورای اسلامی قوانین تأثیرگذاری برای پشتیبانی از جامعه عشایری تصویب شده که می توان از آنها بعنوان شاهکار قانون گذاری یاد کرد؛ این در حالیست که به طور متوسط سالانه ۱۵۶ میلیارد تومان از درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده عاید جامعه عشایری جهت ایجاد زیرساخت ها اختصاص می یابد.
علایی مقدم اشاره کرد: در سال ۹۴ ظرفیت تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری ۱۶۲ هزار تن بود و در این دوره با پرداخت ۲، ۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات حمایتی؛ ظرفیت تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری به ۲۰۰ هزار تن افزایش یافت در صورتیکه نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز ۸۸۰ هزار تن است بطوریکه ۳۵ درصد گوشت قرمز کشور توسط جامعه عشایری تولید می شود.
رئیس سازمان امور عشایر ایران بابیان این که هر نفر از جامعه عشایری؛ گوشت قرمز ۱۶ نفر از جمعیت ایرانی را تولید می کند، تصریح کرد: جامعه عشایری کمترین لطمه به حاکمیت را داشته و بیشترین فایده را دارند و ۳۴ میلیون هکتار مرتع در اختیار دارند.
وی اظهار داشت: پیرو درخواست نماینده اهر و هریس در خصوص آسفالت ریزی راه های عشایری؛ سهمیه قیر رایگان برای آسفالت ریزی راه های عشایری شهرستان های اهر و هریس را تامین می نماییم و از سویی تمامی هزینه ها جهت آب رسانی به ۶ قشلاق عشایری فاقد آب آشامیدنی شهرستان اهر از جانب سازمان امور عشایر کشور پرداخت می شود.
علایی مقدم از نبود ردیف اعتبار برای بازسازی، بهسازی و نگهداری ۶۶۰۰۰ کیلومتر راه عشایری در لایحه بودجه خبر داد، بیان کرد: نگهداری و بازسازی ۶۶ هزار کیلومتر راه عشایری در کشور با وجود نبود ردیف بودجه برای سازمان امور عشایر خیلی مشکل است، پس انتظار می رود تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای اختصاص ردیف بودجه جهت نگهداری و بازسازی راه های عشایری ما را حمایت کنند.
رئیس سازمان امور عشایر ایران همین طور از توزیع ۲۰۰۰۰ پنل خورشیدی در میان خانوارهای عشایری در کشور خبر داد، اظهار داشت: با مشارکت وزارت نیرو بمنظور تامین انرژی آلاچیق و چادرهای عشایری؛ ۲۰ هزار پنل خورشیدی از خردادماه سال جاری در میان خانوارهای عشایری توزیع می شود که از این تعداد ۵۰۰ پنل خورشیدی به استان آذربایجان شرقی اختصاص می یابد.
وی با تاکید بر این که ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز در شهرستان اهر اختصاص می دهیم، اضافه کرد: تسهیلات پنج ساله با سود بانکی ۵ درصد برای تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز به شهرستان اهر اختصاص می دهیم.
علایی مقدم از پرداخت تسهیلات برای ایجاد صنایع تبدیلی شیر به لبنیات در شهرستان اهر آگاهی داد و اظهار داشت: سرمایه گذاری اگر مشتاق ایجاد صنایع تبدیلی شیر به لبنیات در شهرستان اهر باشد؛ بدون شرط تسهیلات پرداخت می نماییم.
رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به این که سالانه ۵۵۰ هزار تن کنسانتره دامی در میان عشایر کشور توزیع می شود، تصریح کرد: تسهیلات حمایتی برای ایجاد کارخانه فرآوری و تولید کنسانتره دامی عشایر منطقه ارسباران در شهرستان اهر را به درخواست نماینده اهر و هریس پرداخت می نماییم و سفارش می کنم تا برای ایجاد این کارخانه از شرکت تعاونی عشایری آذربایجان شرقی مشورت گرفته شود.
وی با ذکر این که ۹۰ درصد دانش آموزان جامعه عشایری وارد مدرسه می شوند ولی تنها ۲۲ درصد موفق به ادامه تحصیل و فارغ التحصیل می شوند، اشاره کرد: متأسفانه عمده دانش آموزان عشایری به سبب کوچ از تحصیل بازمی مانند؛ به همین دلیل برای پشتیبانی از تحصیل دختران عشایری، هزینه ۱۰۰۰ دانش آموز دختر عشایر از طرف سازمان امور عشایری کشور تامین می شود.

1400/03/01
22:19:19
5.0 از 5
571
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان