اجاره خانه بالا رفت

اجاره خانه بالا رفت به گزارش فراز برج باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: شیوع ویروس کرونا و تعطیلی تمامی مشاوران املاک سبب شده که این بازار به سمت افزایش قیمت و نابه سامانی هدایت شود.


این روزها با تعطیل شدن چند روزه کلان شهر تهران و البرز بازار مسکن هم تحت تاثیر قرار گرفته و همین خود سبب شده قیمت ها در این بازار مسکن گرفتار جهش های در بخش اجاره شود.
نبودن مشاوران املاک در این ایام سبب شده که بازار سایت های خرید و فروش رونق پیدا کند و ورود سوداگران به این سایت ها خود نرخ ها را به سمت افزایشی شدن هدایت کرده است و البته از طرف دیگر باتوجه به شیوع ویروس کرونا خیلی از مالکان به سبب مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اهتمام کرده اند قراردادهای خودرا تمدید کنند که البته خیلی از آنها بیش از ۲۵ درصد اجاره را برای مستاجران خود تعیین کرده اند.
بر طبق این گزارش در همین رابطه بهمنی یکی از مستاجران در منطقه آزادی تهران با اعلان اینکه نرخ اجاره ها در این منطقه بیش از ۴۰ درصد بالا رفته است، اظهار داشت: مالکان به هیچ عنوان به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا توجه ای نمی کنند و در صورتیکه بگوییم سقف نرخ اجاره ۲۵ درصد است می گویند مستاجران زیادی برای اجاره کردن این واحد با نرخ بیش از ۴۰ درصد منتظر هستند.
او افزود: بازار اجاره با وجود تعطیل شدن مشاوران املاک بسیاری آشفته شده و پایه نرخ اجاره هم در این روزها حداقل یک میلیون تومان است.
بهمنی بیان کرد: در منطقه آزادی یک واحد ۷۰ متری ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه و ماهانه ۴ میلیون تومان اجاره تعیین کرده است.
در ادامه حسنی یکی دیگر از مستاجران ساکن منطقه خانی آباد نو با ابزار گله گی از بالا بودن خیلی از نرخ ها در مناطق جنوبی تهران اظهار داشت: به سبب بالا بودن نرخ های اجاره در خیلی از مناطق شمالی نشین تهران مردم مجبور شده اند به مناطق جنوبی تهران بیایند و همین سبب شده که مالکان هم سو استفاده کنند و مبادرت به افزایش نرخ های اجاره کنند.
او افزود: هم اکنون یک واحد نوساز ۲ خواب ۹۰ متری رهن کامل ۳۵۰ میلیون تومان است رهن کامل تعیین شده آن در صورتی است که میانگین نرخ اجاره در سال قبل بسیار کمتر از این قیمت ها بود.
بر طبق این گزارش در صورتیکه وزیر راه و شهرسازی و همین طور معاونت مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از آرامش بازار اجاره و همین طور اجرا شدن تمامی مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا توسط مالکان خبر می دهند، اما گزارشات میدانی خلاف این مصوبات را نشان میدهد.
صدور ۳۰۰ حکم تخلیه واحد مسکونی در دوران کرونا بطوریکه مدتی پیش محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در برنامه نگاه یک در ارتباط با وضعیت بازار اجاره، اظهار داشت: ۱۳۰۰ شکایت به شورای حل اختلاف توسط مستاجران ارسال شده که از این تعداد تنها ۳۰۰ حکم تخلیه صادر شده و مابقی هم بین مالکان و موجران صلح به وجود آمده است.
اسلامی اضافه کرد: برای اجاره دارای حرفه ای اقدامات لازم و همین طور زمین را تامین کرده ایم و تا حالا چندین بار فراخوان دادیم.

وزیر راه و شهرسازی اظهار نمود: خیلی از مشاوران املاک در مقایسه با سایر مشاغل حضور شایان توجهی دارند و ما اهتمام کرده ایم با اتحادیه مشاوران املاک نرخ های قراردادها را ضابطه مند نماییم.

او درباره وام ودیعه مسکن هم اظهار داشت: حدود ۲۵۰ هزار نفر در این طرح ثبت نام کرده اند و ما پالایش ها را انجام داده و به زودی کسانی که در سال قبل وام ودیعه مسکن دریافت نکرده اند و واجد شرایط دریافت وام ودیعه مسکن هستند این تسهیلات را دریافت نمایند.

اسلامی توضیح داد: تعیین سقف اجاره مسکن بسیار در کاهش قیمت اجاره موثر بوده، اما خیلی از مردم ادعا می کنند که موجب افزایش قیمت شده است، اما باید این مساله را یادآوری نماییم که در سال قبل یکی از شبکه های تلویزیونی مستاجران و مالکان خوب را معرفی می کرد و همین مورد نشان داد که چقدر مالکان انصاف داشتند و در این عرصه مراعات مستاجران را کرده بودند.

او درباره اجاره مسکن هم اظهار داشت: در سال قبل از خیلی از مالکانی که صفر درصد قیمت اجاره را افزایش داده بودند، تقدیر کردیم. تعطیلات کرونائی به ضرر مشاوران املاک همین طور مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک کشوری با اعلان اینکه از شروع قرمز شدن وضعیت کرونا در تهران و خیلی از شهرهای دیگر تمامی مشاوران املاک کشور تعطیل شده اند، اظهار داشت: تعطیلی مشاوران املاک موجب می شود که نتوانیم قیمت ها را در این بازار کنترل نماییم.

او افزود: مشاور املاکی در حال حاضر باز نیست که بخواهیم بوسیله معاملات صورت گرفته آماری از وضعیت اجاره ویا خرید وفروش دهیم.
خسروی با اعلان اینکه حدود ۱۰ روز قبل برای چندمین بار در امسال دفاتر مشاور املاک به دستور ستاد ملی کرونا تعطیل شده و امروز باردیگر این تعطیلات را تا یکشنبه تمدید کرده اند، اضافه کرد: سال قبل هم این وضعیت را داشتیم. افراد شاغل در صنف ما باتوجه به استفاده از تلفن و فناوری های جدید، کمترین ارتباط حضوری با متعاملین را دارند؛ در صورتیکه مشاغل دیگر که فضای کار آنها بسیار شلوغ تر از دفاتر املاک است تعطیل نشده اند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اعلان اینکه ما مولد مالیاتی و مولد اقتصادی هستیم و به کنترل قیمت ها در بازار مسکن کمک می نماییم، اظهار داشت: وقتی دفاتر املاک بسته باشند هرکس هر قیمتی دلش می خواهد برای خانه خودش تعیین و در سایت ها درج می کند. وی اظهار داشت: در صورتیکه بیشتر همکاران ما درباب قیمت های کارشناسی و واقعی به فروشندگان، مشاوره می دهند و به ارزانی کمک می کنند.

خسروی اشاره کرد: از ستاد کرونا انتظار داریم باتوجه به ارتباط کم مشاوران املاک با مراجعه کنندگان، ما را جزو صنوف گروه های شغلی یک قرار دهد؛ چونکه صنف مشاوران املاک درحال نابودی است و باید فکری برای این وضعیت کرد.

او با اعلان اینکه اگر بخش دولتی به با اهمیت ترین وظیفه خود در تولید و عرضه مسکن بپردازد گرانی ها تا این حد در بازار مسکن ایجاد نمی گردد اظهار داشت: دولتی ها هم اکنون تنها به ۱۰ درصد وعده خود هم عمل کرده اند. بعد می آیند از مشاوران املاک انتقاد می کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار نمود: نه بازار مصالح، نه قیمت گذاری و نه سیاست گذاری، هیچ کدام در اختیار اتحادیه مشاوران املاک نیست. یک واقعیت این است که تعداد مسکن در شهر تهران، کمتر از تقاضا است که علت اصلی آن به کاهش ساخت و ساز ناشی از سیاست های اشتباه مسئولان برمی گردد.

او بیان کرد: در سالهای اخیر بمحض این که مسکن گران می شد پیکان انتقادات را به سمت ما می گرفتند. به نظرم این رفتار مسئولان نوعی شانه خالی کردن از مسئولیت است. بی برنامگی خودتان را گردن دیگران نیندازید.

بر طبق این گزارش باتوجه به تعطیلی های این مدت و باتوجه به آنکه هم اکنون اوج جابه جایی ونقل و انتقال مستاجران است و باتوجه به آنکه خیلی از مشاوران املاک تعطیل هستند بدین سبب در حال حاضر این بازار به دست سوداگران سایت ها افتاده است که این خود می تواند زنگ خطری برای خیزش باردیگر قیمت ها در بازار اجاره باشد. ۲۲۳۲۲۵

1400/05/06
08:11:21
5.0 / 5
205
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان