تاخت و تاز قیمت ها در بازار اجاره

تاخت و تاز قیمت ها در بازار اجاره فراز برج: هر چند شمار قراردادهای اجاره در بازار مسکن در تابستان امسال با کاهش قابل توجهی روبرو شده است اما همچنان نرخ های بالا شرایط را برای خیلی از مستاجران تاره وارد به بازار و مستاجران حاضر در بازار دشوار کرده است.


به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، با هدف تسهیل شرایط پرداخت وام ودیعه مسکن از سال قبل در دستور کار قرار رگفته و امسال نیز تا اختتام شهریور ماه مهلت ثبت نام برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن اعلام شده است. با این وجود مشکلات فنی سایت همچنان وجود دارد و حتی امروز سایت اعلامی برای ثبت نام وام ودیعه مسکن با اعام پیغام سایت در حال بروز رسانی است، امکانی برای ثبت نام فراهم نمیکند. برآوردهای صورت گرفته در دو فصل بهار و تابستان سال ۹۹ نشان میدهد اجاره بهای مسکن در تهران نسبت به فصول مشابه سال قبل به ترتیب ۳۸ درصد و ۴۷ درصد بالا رفته است. سیاست گذاران در ماه های ابتدایی تابستان گذشته برای برداشتن باری از روی دوش مستاجران پیشنهاد وام ودیعه را مطرح نمودند که بر طبق آن قرار شد وام ودیعه ۵۰، ۳۰ و ۱۵ میلیون تومانی به مستأجران تهرانی، شهرهای بزرگ و سایر شهرها پرداخت شود؛ بنابر تصمیم سیاستگذاران سود وام ودیعه مسکن ۱۳ درصد تعیین شد که ماهانه توسط مستأجران به بانک پرداخت می شود و اصل ودیعه پس از اتمام قرارداد اجاره به بانک مسترد خواهد شد.
با ورود به سال ۱۴۰۰ و افزایش نرخ رسمی اجاره بها ودیعه ۵۰ میلیون تومانی در تهران به ۷۰ میلیون و در سایر کلانشهرها به ۴۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.
براساس مصوبه ستاد ملی کرونا قراردادهای اجاره مسکن امسال نیز همچون سال قبل بصورت خودکار تمدید می شود؛ نرخ مجاز افزایش اجاره بها در تهران ۲۵ درصد و در دیگر کلان شهرها ۲۰ درصد و در سایر شهرها ۱۵ درصد است. با این وجود بررسی ها نشان میدهد میزان افزایش نرخ اجاره بها از رقم مصوب دولت فراتر رفته است و خیلی از مستاجرا ارقام بالاتری را حتی برای تمدید قرارداد اجاره می پذیرند.
یک فعال بازار مسکن در منطقه مرکزی تهران در گفتگو با خبرگزاری خبرانلاین اعلام نمود خیلی از مالکین و مستاجران تنها برای پشت نویسی قراردادهایشان به بنگاه مراجعه می کنند که هزینه تمدید قرارداد در بنگاه نیز بسیار کمتر از انعقاد قرارداد جدید است. به عبارت دیگر بین سیصد تا پانصد هزار تومان هزینه از طرفین برای تمدید قرارداد در نظر گرفته می شود اما نکته اینجاست که اغلب مستاجران افزایش تا سی درصدی بهای اجاره را برای جابجا نشدن در این شرایط می پذیرند.
وی با اشاره به این که کمترین ودیعه در مرکز شهر از صد میلیون تومان فراتر رفته است، اشاره کرد: خیلی از مستاجران برای ردیافت وام ودیعه نیاز دارند قرارداد جدید بنویسند که البته این موضع ستلزم پرداخت هزینه سنگین تری است و تا جایی که می دانم این مساله یعنی دریافت وام ودیعه چندان هم راحت نیست.
وی در پاسخ ب این پرسش که حجم اعلام واحدهای مسکونی برای اجاره چقدر افزایش داشته است؟ اظهار داشت: جابجایی مستاجران کم است بدین جهت تعداد فایل های اجاره کاهش یافته اما قیمت ها نسبت به سال گذشه بالاتر ازست. بطور کلی برای یک واحد ۵۰ متری با امکانات لازم است در مناطق مرکزی شهر حدود صد میلیون تومان ودیعه دو میلیون تومان اجاره در نظر بگیرید و این کف قیمت هاست.
مستاجران تهرانی چه خانه هایی را می پسندند؟
قیمت ها اما در ناطق بالاتر شهر بسیار متفاوت می باشد بطوریکه ودیعه مسکن در مناطقی نظیر خیابان شهید بهشتی، خیابان مطهری و سهرودی و... بالاتر از سیصد میلیون تومان اعلام می شود. بدین سان کارد ودیعه هفتاد میلیون تومانی در ناطق بالایی شهر تهران بسیار کاهش پیدا می کند.
بررسی های صورت گرفته حاکی از آنست که مستاجران تهرانی بیش از همه به رهن خانه های ۷۹ متری تمایل دارند و در این بین وام ودیعه ۷۰ میلیون تومانی تنها نزدیک به ۱۰ تا ۱۴ درصد از مبلغ رهن خانه با این متراژ را در مناطق بالا شهر تهران تامین می کند؛ هم اکنون رهن کامل یک واحد ۸۰ متری در منطقه دیباجی جنوبی تهران ۵۰۰ میلیون تومان پول می خواهد و رهن کامل یک واحد ۷۸ متری در منطقه شهرک غرب تهران نیز ۸۰۰ میلیون تومان پول می خواهد.
در مناطق متوسط نشین شهر تهران ۷۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن می تواند ۱۵ تا ۲۵ درصد مبلغ رهن را تامین کند؛ هم اکنون رهن کامل خانه در منطقه تهران پارس غربی ۴۰۰ میلیون تومان پول می خواهد که وام ودیعه ۷۰ میلیون تومانی ۱۷.۵ درصد از هزینه رهن را تامین می کند.
در تعدادی از مناطق غربی شهر تهران نظیر باغ فیض وام ۷۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن یک چهارم و یا ۲۵ درصد هزینه رهن را تامین می کند؛ هم اکنون رهن کامل یک واحد ۸۰ متری در این منطقه ۲۸۰ میلیون تومان پول می خواهد.

نحوه بازپرداخت وام ودیعه چگونه است؟
گفتنی است که نرخ بهره وام ودیعه مسکن هم اکنون بحران دیگری برای مستاجران به وجود آورده است؛ بازپرداخت وام ودیعه مسکن به دو صورت است؛ یکی آن که وام مستقیم به مالک پرداخت می شود و مستأجر فقط کارمزد و سود آن را پرداخت می کند. در این روش اجاره نشین برابر با مدت قرارداد که بطور معمول یکسال است سود مربوطه را بازپرداخت می کند.
در روش دیگر بازپرداخت وام ودیعه ۳ ساله با سود ۱۲ درصدی است. در این شیوه وام مستقیم به مستأجر پرداخت می شود و میزان اقساط آن در شهر تهران، کلانشهرها و سایر شهرها به ترتیب ۲ میلیون و ۳۲۵ هزار تومان، یک میلیون و ۳۲۸ هزار تومان و ۸۳۰ هزار تومان است.
سود وام ودیعه مسکن ۷۰ میلیونی ۱۳.۷ میلیون تومان، وام ۵۰ ملیون تومانی ۷.۸ میلیون تومان و ۴.۹ میلیون تومان است.
با ۷۰ میلیون تومان امکان رهن کامل خانه وجود دارد؟
بررسی های میدانی صورت گرفته حاکی از آنست که با وام ودیعه مسکن ۷۰ میلیون تومانی در بعضی از منطقه های تهران امکان رهن کامل خانه وجود دارد؛ رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۵ متری ۲۰ سال ساخت در منطقه صادقیه تهران هم اکنون ۶۰ میلیون تومان پول می خواهد و در منطقه حسن آباد تهران نیز رهن کامل یک واحد مسکونی ۵۰ متری ۸ سال ساخت ۵۰ میلیون تومان پول می خواهد و در منطقه شاداباد تهران نیز امکان رهن کامل خانه با وام ودیعه ۷۰ میلیون تومانی وجود دارد بطوریکه هزینه رهن کامل یک واحد مسکونی ۷۰ متری ۱۰ سال ساخت در این منطقه ۶۵ میلیون تومان است.
شرایط گرفتن وام طبق پیش بینی ها، کارگران و حقوق بگیران ثابت با اولویت ازدواج های جدید و خانواده های ۵ نفره و بیشتر مشمول دریافت این تسهیلات هستند. افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی در کنار زنان سرپرست خانوار دیگر گروه مشمول تسهیلات مذکور را می سازند. برمبنای اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی زنان مجرد بالای ۳۵ سال و خودسرپرست نیز امکان دریافت این تسهیلات را دارند و به مردان سرپرست خانوار هم که به سبب فوت همسر، طلاق و متارکه، مجرد هستند نیز وام اجاره تعلق می گیرد. داشتن فرم «ج» سبز در سامانه وزارت راه و شهرسازی و نداشتن سابقه مالکیت از سال ۱۳۸۴ به پس از دیگر شروط تعیین شده برای دریافت این تسهیلات است. از طرف دیگر متأهل یا سرپرست خانوار بودن و داشتن سابقه ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا به همراه اجاره نامه رسمی یا اجاره نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری از دیگر شرایط دریافت این تسهیلات اعلام شده است.
همچنین شرط دیگر دریافت وام مستاجران دریافت کد رهگیری اجاره است که الزامی شده است و به قولنامه های دستی و غیر رسمی وام تعلق نمی گیرد. پس باید توجه داشت در هنگام عقد قرار داد در دفاتر مشاور املاک حتما اجاره نامه رسمی با کد رهگیری و اجاره بها دریافت شود.
میزان اقساط وام ودیعه مسکن
بازپرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن برای وام های تا ۳۰میلیون تومانی سه ساله و برای وام های ۳۰میلیون تومان به بالا پنج ساله است. قسط وام ۲۵میلیون تومانی حدود ۸۳۰هزار تومان، ۴۰میلیون تومانی حدود ۹۰۰هزار تومان و قسط تسهیلات کمک ودیعه مسکن ۷۰میلیون تومانی حدود یک میلیون و ۵۵۰هزار تومان است.
سود وام ودیعه مسکن ۲۵میلیونی حدود پنج میلیون تومان، وام ۴۰میلیون تومانی حدود ۱۳.۳میلیون و وام ۷۰میلیونی حدود ۲۳.۵میلیون تومان است

۲۲۳۲۲۷


منبع:

1400/05/17
16:13:04
5.0 / 5
202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان