تقاضا برای کدام خانه ها بالا رفته است؟

تقاضا برای کدام خانه ها بالا رفته است؟ ایسنا نوشت: آمار و ارقام از سوق یافتن تدریجی خریداران مسکن در تهران به سمت واحدهای قدیمی ساز خبر می دهد؛ به صورتی که به علت افت توان متقاضیان واقعی طی هفت سال قبل سهم واحدهای بالای ۱۶ سال از ۱۲ درصد به حدود ۳۰ درصد کل معاملات رسیده است.


طی هفت سال قبل سهم واحدهای بالای ۱۶ سال از ۱۲ درصد به ۲۹.۶ درصد کل معاملات مسکن شهر تهران افزوده شده است. الان ۶۶.۸ درصد از کل قراردادهای خرید و فروش مسکن در پایتخت را واحدهای بالای پنج سال و ۴۴.۴ درصد را واحدهای بالای ۱۰ سال به خود اختصاص می دهند. این در شرایطی است که سال ۱۳۹۳ واحدهای کمتر از پنج سال ۵۸.۱ درصد و واحدهای با سن بنای بیشتر از پنج سال ۴۱.۹ درصد از معاملات را شامل می شد. طی یک سال قبل هم سهم آپارتمانهای نوساز از کل معاملات شهر تهران ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده است. مردادماه ۱۴۰۰ واحدهای تا پنج سال ساخت ۳۳.۲ درصد از کل مبایعه نامه های شهر تهران را به خود اختصاص داده و این در شرایطی است که این گروه از آپارتمان ها پارسال ۳۸.۵ درصد از معاملات را شامل می شدند. حدود هفت سال قبل در آذرماه سال ۱۳۹۳ واحدهای مسکونی با عمر بنای کمتر از پنج سال حدود ۵۸ درصد از کل معاملات شهر تهران را در بر می گرفت که به علت افت توان طرف تقاضا این سهم در یک روند نزولی قرار گرفته به صورتی که آذرماه ۱۳۹۴ این عدد به ۵۴ درصد، سال ۱۳۹۸ به حدود ۴۰ درصد و مردادماه ۱۴۰۰ به ۳۳.۲ درصد رسیده است. در واقع بازار روند معکوس به خود گرفته و سهم غالب واحدهای نوساز جای خویش را به واحدهای میانسال و قدیمی ساز داده است. البته عمده معاملات در واحدهای ۶ تا ۱۵ سال انجام می شود. خانه های با عمر بنای ۶ تا ۱۵ سال الان ۳۷.۳ درصد از کل معاملات را شامل می شود؛ در حالیکه سال ۱۳۹۳ سهم واحدهای مذکور ۲۹.۹ درصد بود. این نشان داده است به میزانی که تقاضا برای واحدهای نوساز افت کرده، در واحدهای میانسال شاهد کاهش شدیدی نبوده ایم.
از سوی دیگر جدید ترین آمار از بازار مسکن شهر تهران در مردادماه ۱۴۰۰ تحرک اندک همراه با ثبات نسبی قیمت در مناطق جنوبی پایتخت را در مقایسه با ماه قبل نشان داده است. طی یک ماه گذشته ۱۳ منطقه تهران شامل ۴، ۵، ۶، ۸، ۹، ۱۰، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸ و ۲۱ با افزایش معاملات مواجه گشتند که بجز مناطق ۵، ۶، ۱۰ و ۱۶ که قیمتها کاهش پیدا کرد در دیگر مناطق شاهد مقداری افزایش قیمت بودیم. درمورد معاملات هم به صورت کلی قراردادهای خرید و فروش مسکن در تهران ۸.۴ درصد نسبت به تیرماه افزایش پیدا کرد. از سوی دیگر ۹ منطقه شامل ۱، ۲، ۳، ۷، ۱۱، ۱۲، ۱۹، ۲۰ و ۲۲ با کاهش معاملات مواجه گشتند. از بین این مناطق معمولاً در چهار منطقه ۱ تا ۳ و ۲۲ حضور سرمایه گذاران پررنگ است که افت معاملات این مناطق از پایین بودن اقبال دلالان به این نقاط حکایت دارد. از بین ۳۲۰ محله شهر تهران فقط ۱۷ محله جزو مناطق به اصطلاح رو بورس و پرتقاضا هستند و به همین لحاظ کارشناسان معتقدند باید آمار این ۱۷ محله را از کل شهر تهران جدا کرد. با عنایت به تعداد اندک قراردادهای خرید و فروش در مناطق ۱۹ تا ۲۲ نوسانات ماهیانه آن نمی تواند ملاکی برای ارزیابی بازار این مناطق باشد. چهار منطقه ۱۹ تا ۲۲ در مردادماه فقط ۵.۱ درصد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و جز مناطق بورس در بازار مسکن نیستند. ازاین رو میتوان نتیجه گیری کرد که عمده معاملات ملک در مردادماه از جانب اقشار میانی و مصرفی صورت گرفته است. اما منحنی تقاضای واقعی مسکن که طی ۳.۵ سال قبل روند نزولی داشته در ماه های اخیر به سمت بالا حرکت کرده است. با وجود آنکه تورم شش ماهه بازار مسکن حدود ۲ درصد بوده که این تلورانس در وضعیت کلی با عنایت به تورم عمومی ۴۵ درصد حدودا صفر به حساب می آید معاملات مصرفی مسکن به تدریج در حال افزایش می باشد. بر مبنای نمایه های دریافتی از پنج ماه اخیر بازار مسکن و با عنایت به ثبات نسبی بازارهای موازی، امیدواری به وعده های تیم اقتصادی دولت سیزدهم که مهم ترین آن قول ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی است و انتظارات کاهشی ناشی از احتمال احیای مذاکرات هسته ای، بازار مسکن شهر تهران در محدوده قیمتی ۳۰ میلیون تومان درجا زده است. تورم مسکن شهر تهران در پنج ماه اخیر ۲.۳ درصد بوده که در صورت عدم ایجاد شوک از طرف بازارهای موازی اگر در نیمه دوم هم با همین مقدار رشد اندک مواجه شویم و رشد سالانه قیمت مسکن به حدود ۵ درصد برسد بطور قطع کمترین میزان افزایش در میان بازارهای رقیب را به خود اختصاص خواهد داد. ۲۲۳۲۲۷

1400/06/24
21:04:37
5.0 / 5
559
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان