بعد از ۲ سال تعطیلی كرونایی؛

امکان بازگشایی مرزهای آذربایجان غربی فراهم گردید

امکان بازگشایی مرزهای آذربایجان غربی فراهم گردید به گزارش فراز برج آذربایجان غربی با ۵ پایانه مرزی و سهم ۲۳ درصدی در کشور سهم مهمی در ترددهای مرزی دارد، بنا بر اعلام مسؤلان مقرر است مرزها از فردا پس از یک و نیم سال تعطیلی کرونایی، بازگشایی شوند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- سکینه اسمی: با شیوع کرونا از یک و نیم سال قبل مرزهای پنجگانه استان به صورت زمینی برای هر گونه خروج و ورود مسافر به جز گروههای هفتگانه همچون دانشجویان، اتباع خارجی ممنوع گردید، این ممنوعیت تردد نه تنها کسب و کار بلکه معیشت مردم منطقه را هم به شدت تحت تاثیر قرار داد.
در پی رایزنی های انجام شده از جانب استاندار آذربایجان غربی و وزیر کشور مقرر شده از فردا این محدودیت ها برداشته شود و با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی ترددهای مرزی صورت گیرد.
ممنوعیت تردد مسافران از مرزهای استان نه تنها کسب و کارها، بلکه معیشت مردم مرزنشین آذربایجان غربی، تجار و بازرگانان را هم گرفتار مشکل اساسی کرده بود، با بازگشایی مرزها و توسعه زیرساخت های مرزی پیشبینی می شود نه تنها شرایط به حالت عادی بازگردد بلکه زمینه رونق مرزها هم فراهم گردد.

سالانه بیشتر از ۵ میلیون تردد در مرزهای آذربایجان غربی انجام می گیرد
مدیرکل راهداری، حمل و نقل و پایانه های آذربایجان غربی در مورد جزئیات بازگشایی مرزهای استان از فردا به خبرنگار مهر اظهار داشت: پیش از شیوع کرونا سالانه بیشتر از ۵ میلیون نفر از مرزهای آذربایجان غربی تردد می کردند که این میزان در یک و نیم سال قبل به یک الی دو درصد رسیده و تنها گروههای هفتگانه اجازه تردد داشتند.
ارسلان شکری با اشاره به اینکه آذربایجان غربی با ۵ پایانه مرزی سهم ۲۳ درصدی از پایانه های مرزی کشور را به خود مختص کرده است، اضافه کرد: پیش از انتشار کرونا سالانه بیشتر از یک میلیون و ۸۰۰ هزار مسافر از مرز بازرگان، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مرز رازی خوی، یک میلیون مسافر از مرز سرو، نزدیک به یک میلیون تا ۸۰ هزار مسافر از مرز تمرچین و ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار مسافر از مرز پلدشت در استان تردد می کردند.
بر اساس اعلام ستاد ملی کرونا و رایزنی های صورت گرفته از فردا جمعه ترددهای مرزی در مرزهای استان به حالت عادی بازمی گردد وی افزود: میزان تردد از مرزهای استان با شیوع بیماری کرونا به یک الی دو درصد رسیده بود، بنا بر اعلام ستاد ملی کرونا و رایزنی های صورت گرفته از فردا جمعه ترددهای مرزی در مرزهای استان به حالت عادی بازمی گردد.
شکری در مورد قوانین و جزئیات تردد از مرزهای استان افزود: دریافت دو دوز واکسن کرونا و به همراه داشتن کارت واکسن و تست پی سی آر منفی همچون شروط تردد از مرزهای استان است که با استقرار نیروهای بهداشت و درمان در مرزها امیدواریم مسافران این موارد را حتما رعایت نمایند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی در مورد فراهم بودن زیرساخت های توسعه در پایانه های مرزی استان اظهار داشت: آذربایجان غربی به لحاظ شرایط جغرافیایی و همسایگی با سه کشور خارجی در شاهراه ارتباط ایران با اروپا قرار دارد و به همین علت، نیازمند توجه و تقویت زیرساخت های مرزی است.

۲۲۰ میلیارد تومان برای توسعه پایانه های مرزی آذربایجان غربی اختصاص یافت
شکری افزود: پایانه های مرزی پلدشت و تاجر در شمال استان، رازی و سرو در مرکز و مرز تمرچین در جنوب استان قرار دارند که تمرچین با کشور عراق و پلدشت با جمهوری خودمختار نخجوان جمهوری آذربایجان هم مرز بوده و سه مرز بازرگان، سرو و رازی دروازه عبور و تجارت با کشور ترکیه است.
امسال ۲۲۰ میلیارد تومان برای توسعه پایانه ها و تکمیل زیرساخت های مرزی آذربایجان غربی هزینه می شود وی تصریح کرد: مرز بازرگان که در شمال آذربایجان غربی و در مرز ایران و ترکیه قرار دارد، سالیان متمادی دروازه ورودی ایران به بازارهای اروپا به حساب می آید و یکی از بزرگترین پایانه های مرزی کشور به حساب می آید.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی با اشاره به اینکه سال جاری ۲۲۰ میلیارد تومان برای توسعه پایانه ها و تکمیل زیرساخت های مرزی در این استان هزینه می شود، اظهار نمود: همینطور برای تکمیل راه های دسترسی این پایانه ها، وزارت راه و شهرسازی ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه می کند.
وی افزود: پایانه رازی خوی در شمال آذربایجان غربی به دلیل نزدیک بودن به استان وان ترکیه و استقبال طرف ترک از ساخت این پایانه، یکی از مهم ترین پایانه های مرزی کشور در تردد مسافر و ترانزیت کالا به حساب می آید.

تمهیدات لازم برای بازگشایی مرزهای آذربایجان غربی فراهم شده است
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: تمهیدات لازم برای بازگشایی مرزهای استان از فردا، جمعه فراهم شده و امیدواریم مردم هم در این راستا با مسؤلان همکاری داشته باشند.
علی مصطفوی در بازدید از زیرساخت های مرزی استان اضافه کرد: با بررسی ابعاد مختلف اقدامات برای تردد مرزی، همه نهادهای مسئول همچون گمرک، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و حتی دانشگاه علوم پزشکی برای پیشگیری از بروز مشکل در مرزها به صورت کامل و با آمادگی خیلی خوب مستقر هستند.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی افزود: طبق تصمیم اتخاذ شده، افرادی که قصد ورود و خروج از مرزهای آذربایجان غربی را دارند باید ضمن واکسینه شدن، تست پی سی آر منفی هم به همراه داشته باشند.
مصطفوی بیان نمود: با عنایت به این که آذربایجان غربی همچنان وضعیت نارنجی و قرمز دارد و احتمال بروز سویه های جدید ویروس در آن سوی مرزها هم دور از انتظار نیست، شهروندان ایرانی و مسافرانی که قصد ورود به کشور دارند با مسؤلان همکاری لازم را داشته باشند تا زمینه شیوع بیشتر کرونا فراهم نشود.
وی تشویق مردم به زدن واکسن را در رهایی از این بیماری و ضررهای مالی ناشی از این بیماری مهم خواند و اظهار داشت: بنا بر اعلام دانشگاه علوم پزشکی فوت بیشتر از شش هزار نفر در سطح استان به خاطر بیماری کرونا آماری تکان دهنده است و تنها راه رهایی و کاهش سطح ابتلاء به این بیماری رسیدن به ۷۰ درصد تزریق واکسن به شرط رعایت پروتکلهای بهداشتی است.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان غربی در ادامه اظهار داشت: رسیدن به این آمار لغو تدریجی محدودیت ها را به دنبال خواهد داشت اما تست الکترونیکی و بیمار یابی کرونایی را همچنان خواهیم داشت.
طبق تصمیم ستاد ملی کرونا و با دستور استاندار آذربایجان غربی مقرر است مرزهای تاجر ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق از فردا، جمعه بازگشایی شوند.
این مرزها به دنبال شیوع بیماری کووید ۱۹ از اسفند سال قبل به روی مسافران از ۲ طرف بسته شده بود و بیشتر از ۱۹ ماه به جز ترددهایی محدود، امکان عبور از آنها وجود نداشت.

1400/07/15
20:26:01
5.0 / 5
290
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان