قیمت خانه های نوساز ۷ برابر شد

قیمت خانه های نوساز ۷ برابر شد ایسنا نوشت: رئیس اتحادیه مشاوران املاک شمیران با اشاره به اینکه معاملاتی که در بازار مسکن انجام می شود گاها بیشتر از ۳۰ درصد با قیمت های پیشنهادی اختلاف دارد اظهار داشت: چند روز قبل یک پنت هاوس در شمال تهران متری ۲۲۰ میلیون تومان قیمت خورد ولی ۱۶۰ میلیون تومان فرخته شد.


محمدرضا قاسمی در نشست خبری با مبحث چالشهای بازار مسکن اظهار نمود: از سال ۱۳۹۶ تا هم اکنون برخی از املاک در شمیرانات هفت برابر رشد قیمت داشته است. آپارتمان سه سال ساختی که سال ۱۳۹۶ متری ۹ میلیون تومان بوده هم اکنون که هفت سال ساخت شده به متری ۶۰ میلیون تومان رسیده و قیمت نوسازها تا هفت برابر افزایش پیدا کرده است. وی ادامه داد: آنچه در بازار می بینید با آنچه معامله می شود فرق دارد. یک پنت هاوس متری ۲۲۰ میلیون تومان قیمت خورد ولی متری ۱۶۰ تومان به فروش رسید. ازاین رو اگر مالکان بخواهند سرمایه خویش را به سرمایه پولی تبدیل کنند باید انعطاف داشته باشند. قاسمی با اشاره به اینکه مشاوران املاک باید تلاش کنند اطلاعات واقعی به خریداران بدهند اظهار داشت: قیمت ها باید پایین تر بیاید. این که می گویند قیمت را دفاتر املاک بالا می برند کذب محض است. امکان دارد کسانی باشند که کار را بلد نیستند و اشتباه می کنند و سبب شوند ذهنیت خریداران بر روی افزایش قیمت دور بزند. رئیس اتحادیه مشاوران املاک شمیرانات درباره مالیات بر خانه های خالی اظهار نمود: افراد عادی تعداد زیادی خانه در اختیار ندارند. اغلب واحدهای خالی در ارتباط با بانکها است و زمانی که ملک افزایش قیمت پیدا می کند دارایی آنها هم افزایش می یابد. وی درباره طرح مجلس در خصوص کاهش تعرفه بنگاه های ملکی که در کمیسیون عمران مجلس دنبال می شود اظهار داشت: اگر چیزی به تصویب برسد باید اجرا شود اما من بعنوان کسی که در کف بازار مسکن هستم می بینم مشاوران املاک چقدر تلاش می کنند تا قیمت مسکن کاهش پیدا کند. هرکسی بالاتر از میزان کمیسیون که ۲۵ صدم درست است به مشاوران املاک پرداخت کرد می تواند به اتحادیه شکایت و مازاد پرداختی را دریافت کند. قاسمی تصریح کرد: ما به مجلس قبل پیشنهاد دادیم که رقم ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از قراردادهای اجاره از مستاجران دریافت نشود. جالب این که برخی نمایندگان خبر نداشتند مستاجران ۹ درصد مالیات می شود. قرار شد پیگیری کنند که در نهایت به نتیجه نرسید.
افزایش لحظه ای قیمت مسکن دیگر اتفاق نمی افتد در ادامه این نشست ایمان خدابخش ـ کارشناس بازار مسکن ـ اظهار نمود: با عنایت به برنامه های دولت جدید و آقای رییسی نظر شخصی من این است که بازار خوبی را در آینده داریم و افزایش قیمت نخواهیم داشت، البته کاهش قیمت نداریم. به علت رشد قیمت دلار، مصالح ساختمانی و افزایش شدید قیمت مسکن، خیلی از متقاضیان مصرفی در دو سال گذشته خرید نکردند. ازاین رو یک بخشی از تقاضا پشت بازار منتظر است تا بازار مسکن به ثبات برسد و بتوانند وارد بازار شوند. وی ادامه داد: اگر تولید سالیانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور اتفاق بیفتد بطور قطع افزایش قیمت نخواهیم داشت. با عنایت به برنامه های دقیق آقای رئیسی و رزومه ای که از ایشان می بینم بطور قطع افزایش های لحظه ای اتفاق نمی افتد. خدابخش خاطرنشان کرد: هم اکنون به علت اپیدمی ویروس کرونا خیلی از فروشگاه ها تعطیل شده و خدمات در فضای مجازی انجام می شود. وی با اشاره به اینکه مشاور املاک در وهله اول یک مشاور است و نباید صرفاً فروشنده باشد اظهار داشت: مشاور باید شناخت کاملی از بازار املاک منطقه خود داشته باشد. پلت فرم آقای املاک امکانی را فراهم نموده تا مشاوران املاک بر مبنای میزان فعالیت رتبه بندی شوند. همینطور تمامی مشاغل ساختمانی پوشش داده می شوند. هوشمندسازی ساختمان، ضمانت و امنیت خرید هم همچون کارکردهای این سامانه است. به قول خدابخش، تمامی تولیدکنندگان مصالح ساختمانی و سازندگان در این اپلیکیشن وارد می شوند که برای خود پروفایل دارند و رتبه بندی می شوند. این کارشناس بازار مسکن اظهار نمود: سایتی بوجود آمده که قیمت مسکن و نرخ اجاره واحد مسکونی مدنظر را محاسبه می کند که سقف و کف قیمت منطقه را تعیین می کند. هم اکنون خیلی از آپارتمان ها بالاتر از نرخ واقعی اجاره داده می شوند که علت آن بالا بودن تقاضا نسبت به عرضه است. در این جلسه همینطور عبدالله اوتادی ـ عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک ـ اظهار داشت: کرونا هر بدی داشت برای اپلیکیشن ها خوب بود و بازدید مشتریان مسکن در فضای مجازی افزایش یافت. البته برخی اپلیکیشن ها مقداری سوءاستفاده کردند و وقتی دیدند استقبالشان نسبت به گذشته بیشتر شده قیمت خدمات خویش را چندین برابر کردند که ما از اداره تعزیرات اقدام کردیم تا جلوگیری شود. 223227

1400/07/18
23:18:33
5.0 / 5
254
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان