ساخت و ساز تحت تاثیر 5 عامل مهم

ساخت و ساز تحت تاثیر 5 عامل مهم فراز برج: در صورتیکه برخی کارشناسان از ریزش قریب الوقوع قیمت مسکن در صورت احیای برجام خبر می دهند، یک کارشناس حوزه مسکن می گوید انتظار برای کاهش نرخ مسکن در ایران نامعقول است.


به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، رئیس اتحادیه مشاوران املاک در ماه های اخیر بارها هشدار داده است که قیمت مسکن بعد از امضای برجام ریزشی قابل توجه را تجربه می کند و سرمایه گذاران باید برای زیان ها گسترده در این بازار آماده باشند. این در حالیست که قیمت مسکن حتی در رکودی ترین ماه های خرید و فروش به عقب نشینی رضایت نداده و حالا در مرز ۳۳ میلیون تومان به ازای هر متر مربع در تهران قرار دارد. این وضعیت باعث شده است برخی به استناد قیمت مصالح و مواد اولیه ساخت و ساز، در صدد ارزیابی این نکته برآیند که آیا قیمت مسکن ریزشی است و در صورت احیای برجام می توان به کاهش قیمت ها در این بازار امیدوار بود. بیشتر بخوانید: پیش بینی وضعیت اقتصادی در صورت احیای برجام/ با اهمیت ترین اتفاق اقتصادی سال قبل چه بود؟ کلید خوردن طرح نهضت ملی مسکن با هدف ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در ایران، نکته دیگری است که ناظران برای تحلیل بهای مسکن در آینده پیش رو بدان استناد می کنند. امتناع دولت از اعلام قیمت نهایی واحدهای مسکونی تولید شده در این قالب از یک سو و اعلام سازمان نظام مهندسی درباب هزینه هفت میلیون تومانی ساخت مسکن از طرف دیگر همگی مولفه هایی است که برخی کارشناسان با تاکید بر آن معتقدند احتمال کاهش قیمت مسکن در سال پیش رو اندک است. نرخ تورم در ایران در مرز چهل درصد قرار دارد و گمانه زنی ها بر این نکته دلالت دارد که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و جایگزینی یارانه ریالی با یارانه ارزی احتمال افزایش بیشتر نرخ تورم وجود دارد.
کارشناسان چه می گویند؟ بیت الله ستاریان، کارشناس بخش مسکن درباره وضعیت مسکن در سال ۱۴۰۱ پیش بینی کرد: بازار مسکن را از دو وجه باید مورد ارزیابی قرار داد، از بعد ساخت و ساز و از بعد خرید و فروش. در بخش اول باتوجه به برنامه دولت برای راه اندازی یک میلیون واحد مسکونی در سال می توان انتظار رونقی قابل توجه را در این عرصه داشت. در بخش خرید و فروش اما انتظار برای کاهش قیمت چندان منطقی به نظر نمی رسد.
وی در توضیح این مطلب اضافه کرد: باتوجه به عقب ماندگی عرضه از تقاضا، حتی اگر پنج سال متوالی نیز یک میلیون واحد مسکونی در ایران ساخته شود، نمی توان منتظر کاهش قیمت بود چونکه تقاضای انباشته رد این مقیاس پاسخ می گیرد. در ضمن وقتی نرخ تورم افزایشی است، انتظار برای کاهش قیمت در بازاری سرمایه ای که مقصد پس اندازهای مردمی است اشتباه است.
بگفته وی خیلی از مردم برای دور ماندن پس اندازشان از گزند تورم وارد بازار مسکن می شوند. بگفته وی بازار مسکن تحت تاثیر پنج عامل اغاز طرح نهضت ملی مسکن، بالا بودن نرخ تورم، احیا یا عدم احیای برجام و مسیر حرکتی قیمت دلار در کنار بهای مواد ولیه ساخت و ساز است. وقتی مسکن کالای سرمایه ای است ستاریان افزود: به عبارت دیگر مسکن وقتی از وضعیت یک کالای سرمایه ای خارج می شود و تعادل را جربه می کند که عرضه و تقاضا همخوان باشد، طبیعی است عدم همخوانی عرضه و تقاضا در دو دهه، طی یک سال و دو سال قابل جبران نیست و بیش از یک دهه، با تولید انبوه مسکن، می وان انتظار داشت که وضعیت این بازار عادی شده و حباب مسکن تخلیه شود.
بگفته وی خروج مسکن از فهرست کالاهای سرمایه ای نیازمند تغییر ریل اقتصاد و تمرکز بر تولید است و نمی توان بدون اصلاحات ساختاری انتظار چنین اتفاقی را داشت. ستاریان با اشاره به سخنان برخی درباب مرتبط کردن برجام با بازار مسکن اظهار داشت: این سخنان غیرعلمی و غیر مستند است و چنین تحلیلی درست نیست که اگر برجام احیا شود، قیمت مسکن کاهش پیدا می کند. می توان این برداشت را داشت که مهار تورم مانع افزایش بیشتر قیمت ها می شود اما کاهش مقوله ای دیگر است.
وی پیش بینی نمود بازار مسکن در ایران در صورت احیای برجام وارد دوره ثبات قیمتی با نوسان محدود شده و مهار تورم کلی در اقتصاد این بازار را نیز تحت تاثیر قرار دهد. این کارشناس اشاره کرد: دوره سودهای نجومی در بازار مسکن سپری شده و نیابد چنین انتظاری را داشت. همین مساله می تواند زمینه را برای ورود تقاضای واقعی به بازار مهیا کند. ۲۲۳۲۲۳


منبع:

1401/01/14
12:56:28
5.0 از 5
308
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان