نرخ سود وام مسکن چند درصد شد؟

نرخ سود وام مسکن چند درصد شد؟ به گزارش فراز برج، فارس نوشت: سرپرست بانک مسکن اظهار داشت: نرخ سود تسهیلات تا قبل از این 18 درصد بود که باتوجه به افزایش نرخ سود بانکی در قراردادهای جدید که از هفته گذشته ابلاغ گردیده است، نرخ تسهیلات نهضت ملی مسکن 23 درصد اعمال می شود.علی عسگری، سرپرست بانک مسکن در مراسم افتتاح پروژه ۲۳۵ واحدی نگین دولت آباد گفت: این پروژه یکی از پروژه هایی است که بوسیله ایجاد صندوق مسکن و ساختمان با آورده مردم راه اندازی شده و ظرف ۵ سال به بهره برداری رسیده است.

وی با اعلان اینکه تا حالا سه پروژه به اسامی نسیم، نارون و نگین با این روش به بهره برداری رسیده است، اظهار داشت: این روش تامین مالی مسکن بوسیله صندوق ها باید گسترش پیدا کند تا بتواند راهگشای مشکلات حوزه مسکن باشد و واحدها با تکیه کمتر به منابع بانکی و منابع دولت ساخته شود.

عسگری درباره ی متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن نیز اظهار داشت: تا حالا در بانک مسکن بوسیله سامانه tem وزارت راه ۸۴۲ هزار نفر ثبت نام کرده اند که ۲۵۰ هزار نفر هنوز نسبت به واریز آورده اولیه اقدام نکرده اند.

وی با اعلان اینکه حدود ۴۵۰ هزار نفر آورده اولیه خودرا واریز کردند، اظهار داشت: از این تعداد ۲۱۰ هزار نفر انعقاد قرارداد شده و مابقی نیز در مرحله تشکیل پرونده قرار دارند.

سرپرست بانک مسکن اضافه کرد: تا حالا حدود ۷۱ هزار میلیارد تومان قرارداد منعقد شده که از آورده متقاضیان و همین طور سهم الشرکه بانک ۵۰ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران پرداخت شده است.

عسگری با اعلان اینکه پروژه ها متناسب با پیشرفت صورت وضعیت خودرا به بانک ارجاع داده و از محل آوردها و سهم بانک پرداخت به پروژه ها صورت می گیرد، اظهار داشت: از این حیث بانک مسکن عملکرد خوبی داشته و صددرصد تعهدات در سال اول انجام شد و در سال دوم هم متناسب با اهداف اقدام می نماییم.

وی تصریح کرد: ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر هنوز تکمیل نشده که ۱۷۱ هزار واحد در شهرک های جدید و مابقی روستایی است که قرار شده پروژه های دارای بالای ۷۰ درصد پیشرفت در اولویت قرار گیرند و در قالب طرح نهضت ملی مسکن تامین مالی شوند.

وی ادامه داد: ۹۴ هزار و ۴۰۰ واحد از پروژه های شهری بالای ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که با تزریق منابع مالی در کمتر از شش ماه می توانند به مرحله تحویل برسند.

*افزایش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن
سرپرست بانک مسکن درباره ی سود تسهیلات نهضت ملی نیز اظهار داشت: نرخ سود تسهیلات تا قبل از این ۱۸ درصد بود که باتوجه به افزایش نرخ سود بانکی در قراردادهای جدید که از هفته گذشته ابلاغ گردیده است نرخ تسهیلات ۲۳ درصد اعمال می شود، البته بحث های مقدماتی در وزارت راه مطرح شده که این مابه التفاوت را دولت پرداخت کند که هنوز به نتیجه نرسیده است.
وی اضافه کرد: طول مدت بازپرداخت کماکان مانند سابق ۲۰ ساله است که سه سال دوره ساخت و ۱۷ سال دوره پرداخت اقساط خواهد بود و باتوجه به افزایش نرخ سود قراردادهای جدید میزان اقساط آن هم تغییر خواهدنمود.
* بانک مسکن اموال مازاد ندارد
عسگری درباره ی اموال مازاد بانک مسکن هم اظهار داشت: برمبنای مجوز و فاکتورهای بانک مرکزی، اموال مازاد برای فروش نداریم؛ اما برخی املاک تملیکی داریم که فروخته خواهند شد. دارایی های ما به نحوی نیست که املاک مازاد داشته باشیم.
وی در عین حال درباره ی خروج بانک مسکن از بنگاه داری هم، اظهار داشت: شرکت هایی که نوعاً در بانک مسکن داریم عمدتا ساختمانی است که در راستای سیاست های دولت و کشور درحال فعالیت هستند و یکی از کارهایی که شرکت های ما انجام داده اند همین پروژه است؛ چه شرکت هایی که ساخت پروژه را بر عهده گرفته اند و چه شرکت هایی که تامین سرمایه بوده و از محل آورده مردم و بورس منابع را جذب کرده اند.

سرپرست بانک مسکن درباره ی صندوق ملی مسکن، گفت: این صندوق تشکیل و اساسنامه آن تصویب گردید. همین طور حسابی در بانک مسکن نیز افتتاح و منابع مورد نیاز به حساب مربوط در بانک مرکزی واریز شد. حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان از منابعی که لازم بود از حساب بانک مرکزی به حساب صندوق منتقل شده و هیات امنای آن تشکیل شده است و در امتداد طرح مسکن و سیاست های وزارت راه و شهرسازی کار خودرا شروع می کند.


بیشتر بخوانید: میزان مالیات هر واحد مسکن مهر در سال آینده چه قدر است؟
۴۶۲۲۰


منبع:

1401/11/29
12:53:15
5.0 از 5
287
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان