وعده ساخت چهار میلیون مسکن به چینی ها سپرده می شود؟

وعده ساخت چهار میلیون مسکن به چینی ها سپرده می شود؟ به گزارش فراز برج، ایسنا نوشت: مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران معتقد می باشد بااینکه چینی ها در زمینه صنعتی سازی و تکنولوژی صنعت ساختمان پیشرو هستند ولی شکل و شیوه کار با چینی ها در ساخت و تولید 4 میلیون مسکن باید مشخص شود ضمن آنکه از این تجربه و تکنولوژی هم در داخل استفاده گردد برای اینکه تولید مسکن برای سالهای آتی ادامه خواهد داشت.خشایار باقرپور با اشاره به برنامه ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در کشور اظهار داشت: هم اکنون اصلی ترین بحثی که در عرصه تولید مسکن مطرح است، مشارکت با چینی ها برای ساخت و ساز مسکن می باشد. معتقدم که طرح نهضت ملی مسکن در ابتدا غیر واقع گرایانه آغاز شد و برمبنای هزینه های تولید دستوری حرکت می کرد و عملا به جایی رسید که بانک ها و سایر نهادهای متولی خیلی با این طرح همکاری نداشتند اما تامین زمین تا حدودی خوب پیش رفت تا این که از آن طرف در بحث زیرساخت و منابع مالی و ردیف های اعتباری که باید در بانک ها اختصاص داده می شد، نقصان هایی وجود داشت. مردم به تنهایی دانش و توانایی مالی ساخت مسکن را ندارند
وی افزود: معتقدم وزارت راه که می خواست زمین را به خود مردم بدهد تا مردم خودشان خانه بسازند، این کار عملا تهدیدهای بسیاری به همراه داشت برای اینکه مردم دانش ساخت مسکن و ساختمان را ندارند و با اهمیت تر از آن فاقد توانایی مالی برای این کار هستند. نتیجه اش این می شد که به سمت ساخت یکسری ساختمان های بی کیفیت و نا زیبا و نیمه کاره می رفتیم که در پس خود اختلافاتی داشت برای اینکه قرار نبود زمین را به یک نفر بدهند بلکه به چند متقاضی یک قطعه زمین داده می شد که می توانست اختلافات و درگیری ها و تبعات منفی بسیاری به همراه داشته باشد.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران اضافه کرد: بدنبال این مساله ما هم واکنش هایی نسبت به این مدل داشتیم تا این که بحث روز اول دولت سیزدهم که طرح مشارکت چینی ها در امتداد سند توسعه همکاری ۲۵ ساله بود به میان آمد. آن زمان و اکنون کم و کیف این کار خیلی منتشر نشده است که مقرر است این کار به چه شکلی انجام شد و در حد یک کلیت مقرر است که با چینی ها در ساخت و ساز مشارکت داشته باشیم ولی این که مابه ازای این مشارکت چه چیز است و مقرر است با چه قیمتی داده شود یا این که زمین داده شود و یا حق بهره برداری از یکسری پروژه ها داده شود، معلوم نیست.
استفاده از تجربه صنعتی سازی چین توسط متخصصان داخلی
باقرپور با اشاره به کیفیت ساخت مسکن اظهار داشت: اساسا چینی ها در حوزه ی تکنولوژی و صنعت ساختمان و صنعتی سازی جزو پیشروها هستند و این نقطه امید کار است به شرطی که بتوانیم این تکنولوژی ها را برای نیروهای متخصص داخلی نگه داریم و برای سال های پس از این تجربه استفاده نمائیم برای اینکه تولید مسکن برای سالهای آتی ادامه خواهد داشت.
وی متذکر شد: هم اکنون و برای تولید چهار میلیون واحد مسکونی مقرر است که با چینی ها مشارکت داشته باشیم.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران احتمال فاینانس از چین را برای ساخت و ساز مسکن بعید دانست و اظهار داشت: سازندگان چینی بدنبال سود ساخت خواهند بود و فقط بحث فاینانس و سود تسهیلات مطرح نیست.


بیشتر بخوانید: خبرهای مهم درمورد قیمت مسکن مهر۳۵۲۱۷


منبع:

1401/12/24
13:37:49
5.0 از 5
317
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان