امید به خانه دار شدن با فروش متری مسکن در بورس افزایش پیدا کرد

امید به خانه دار شدن با فروش متری مسکن در بورس افزایش پیدا کرد به گزارش فراز برج، مهر نوشت: در حالی خرید خانه در تهران دیگر رویاست اما فروش متری مسکن در بورس کمی امید ها را بالا برده است.در شرایط که امید به خانه دار شدن برای قشر کارمند بسیار پایین است شهرداری چاره قدیمی را باردیگر احیا کرد و مکانیزیم فروش متری مسکن یا همان اوراق سلف را پیشنهاد کرد.
طرح خرید و فروش متری مسکن در بورس و خرید سهام زمین متری که از مدت ها پیش مطرح شده بود و هیچ گاه به سرانجام نرسید، حالا باردیگر به تیتر یک رسانه ها تبدیل گشته است.
اخیراً مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، اعلام نمود که مصوبه فقهی فروش متری مسکن در بورس (فروش اوراق موازی سلف اسلامی) دریافت شده و این مورد در هیئت مدیره بورس درحال پیگیری است و بمحض ابلاغ دستورالعمل مربوطه، شهرداری تهران جز نخستین مجموعه هایی است که نخستین عرضه در چارچوب این نوع فروش را عملیاتی می کند.
هدایت همینطور افزود که نخستین پروژه برای این مورد در هلال احمر (نواب) با تعداد ۲۰۰ واحد در نظر گرفته شده و اگر نهایتا فرد خریدار خواست بفروشد، در آخر پروژه به قیمت روز می فروشد.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در اشاره به قیمت متری مسکن در این طرح، بیان کرد که قیمت پایه را کارشناس بورس مشخص می کند. به قول او، کنترل تورم و جذب نقدینگی در جامعه، رشد تولید مسکن و ساخت مسکن استطاعت پذیر سه هدف اجرای فروش متری زمین است.
جزئیات خرید طرح فروش متری زمین
داشتن کد بورسی الزامی است و متقاضیان باید در سامانه سجام ثبت نام کنند و سپس در یک کارگزاری ثبت نام کنند تا معاملات را انجام دهند.
برای خرید و فروش متری مسکن در بورس طبق شرایط سهام زمین متری، در اختیار داشتن حداقل سرمایه ای که هنگام واگذاری اوراق از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام می شود لازم است تا فرد بتواند با خرید اوراق متناسب با متراژهای معین واحدها، در سررسید مشخص، واحد مسکونی را تحویل بگیرد. مثلا برای تحویل گرفتن یک واحد ۳۰ متری، باید اوراق تعیین شده برای آن واحد تأمین شود.
طرحی امید بخش
عده ای از کارشناسان اقتصادی و حوزه مسکن موافق این طرح هم معتقدند که بحث فروش متری مسکن در واقع یک ابزار چند وجهی و یک مکانیزم برای تأمین نقدینگی پروژه های عمرانی است و از یک سوی دیگر با عنایت به شرایط اقتصادی که گرفتار چالش تورم است، راهی برای سرمایه گذاری مردم است و حتی شاید بتواند ارزش پول ملی مردم را حفظ کند.
فرهاد بیضایی، کارشناس مسکن در مورد این طرح به مهر اظهار داشت: اوراق سلف راهکار مناسبی برای تأمین مالی پروژه های ساخت است که دوره های قبل نمونه آن با نام صندوق های مالی شکل گرفته است اما به شکل اوراق سلف تکمیل شده نبود. این فروش اوراق یا همان فروش متری زمین در بورس می تواند بعضی از پروژه های کوچک یا تأمین مالی کند.
وی در ادامه اضافه کرد: البته سالهای قبل مردم نشان دادند که برای خرید اوراق مسکن جذب بازار بورس نمی شوند و اما شاید طرح اوراق سلف بتواند این سرمایه گذاری از راه بورس موفق شود باید دید بعد از عرضه چه اتفاقی رخ خواهد داد.
کارشناس مسکن بیان نمود: از این طرح نهادها و سازمان ها می توانند برای خانه دار کردن کارمندان خود بهره گیرند و هم مردم را برای خرید اوراق مسکن تشویق کنند.
فروش متری خانه در بورس می تواند مشکلات را برطرف کند
علیرضا مهدی زاده، کارشناس بازار مسکن درمورد فروش متری مسکن در بورس اظهار داشت: خرید اوراق خانه در بازار بورس می تواند راهکاری باشد برای خانه دار شدن مردم به صورت مثال هر فرد در بازه زمانی یک سال اگر بتواند اوراق خانه ۷۰ متری را تهیه نماید آن واحد را از شرکت انبوه ساز بگیرد و اگر نتوانست در ان بازده پرداخت نمایند سود آنرا از راه بازار سرمایه که بازاری شفاف است دریافت کند این گونه نه ارزش پول خریدار کاهش می یابد نه خریدار از خرید خانه ناامید می شود.
طرح های پوچ
مرتضی افقه، کارشناس اقتصادی در مورد فروش متری خانه ر اظهار داشت: طرح هایی که مطرح می شود تا زمانی که سرمایه گذار نداشته باشد قابلیت اجرایی ندارد و مردم را خانه دار نمی کند به صورت مثال مسکن مهر یا مسکن ملی با مشکل زمین و سرمایه گذار رو به رو است اگر قرار بود مشکل مسکن با طرح حل شود با طرح ساخت و سازها حل می شد.
وی رد ادامه بیان نمود: این طرح ها برای اینست که تنش های بازار مسکن کاهش پیدا کند اما اساسا این طرح فروش متری خانه مردم را خانه دار نخواهد کرد.
طرح ناموفقی که باردیگر در دستور کار است
حسن محتشم، انبوه ساز و کارشناس مسکن درمورد فروش متری خانه در بورس به خبرنگار مهر اظهار داشت: فروش متری مسکن در اواخر دهه ۷۰ تجربه شد اما به علل نامعلومی متوقف شده است و اما این فروش متری تأثیری بر روی تولید نخواهد گذاشت.
وی در ادامه بیان نمود: تنها تأثیری که این کار خواهد داشت اینست که سرمایه های جزو کوچک وارد خرید خانه شود با توجه به این که ارزش پول هر روز با عنایت به تورم کاهش می یابد طرح فروش متری خانه مقابل کاهش سرمایه ها را می گیرد.
این کارشناس مسکن در ادامه درمورد ساخت مسکن در طرح فروش متری مسکن به مهر اظهار داشت: این طرح سبب ساخت و ساز نمی شود و حتی تقاضا را هم کاهش نمی دهد فقط سبب می شود حداقل ارزش پول مردم با خرید یک یا ده متر خانه حفظ شود اما سبب تسریع در ساخت و ساز نخواهد شد.
حسن محتشم در انتها بیان نمود: انتظارات جامعه از طرح فروش متری کنترل بازار مسکن و همینطور خانه دار کردن مردم است اما با توجه به این که خانه در پایتخت متری ۵۰ میلیون است و خرید ده متر خانه مردم را خانه دار نمی کند فقط ارزش سرمایه مردم را حفظ می نماید.
به گزارش خبرنگار مهر، این طرح می تواند هم مردم را خانه دار کند و هم این که مردم را رای ورود به بازار بورس تشویق خواهد کرد، بدیهی است که فروش متری زمین شاید بتواند وعده ساخت سالی یک میلیون واحد را به حقیقت بپیوندد.


بیشتر بخوانید: قیمت مسکن در تهران ۲۰ درصد ارزان شد/ هزینه ساخت نهضت ملی مسکن چقدر است؟
۴۶۲۱۷


منبع:

1402/03/20
10:45:17
5.0 از 5
264
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , پروژه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان