چاره مشکلات بازار مسکن را کجا باید جستجو کرد؟

چاره مشکلات بازار مسکن را کجا باید جستجو کرد؟ به گزارش فراز برج، تجارت نیوز نوشت: محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، در دیدار با رؤسای سازمان های نظام مهندسی صحبت هایی در رابطه با مشکلات بازار مسکن و حل موانع پیشرفت آن داشت. او در اینباره بیان کرده است: اگر مشکل مسکن مردم را حل نماییم، مردم نه از ما و نه هیچ دیگر یارانه نمی خواهند. اما در نهایت راهکار اساسی برای حل مشکلات مسکن در کدام بخش نهفته شده است؟بازار مسکن طی سالهای اخیر با مشکلات گوناگونی دست و پنجه نرم می کند و معضلات آن دیگر بر کسی پوشیده نیست.

حالا حتی محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، هم به این وضعیت نقد دارد.

او در دیداری که با رؤسای سازمان های نظام مهندسی در مورد بازار مسکن داشت، بیان نمود: حل مشکل مسکن به تنهایی، حل مشکل دائم معیشت مردم است. هم اکنون زن و مرد اگر مسکن نداشته باشند و به صورت دو شیفت با هم کار کنند، نمی توانند اجاره خانه را بدهند.
کمبود عرضه مسکن در کشور
یافتن راهکار برای حل مشکلات مسکن در گرو شناخت مشکلات آن است که بنظر می رسد مسؤلان در سالهای قبل و در بعضی موارد تشخیص درستی از آن نداشته اند.

یکی از این مشکلات اصلی مسکن که کارشناسان و انبوه سازان زیادی به آن می پردازند کمبود عرضه در بازار و نبود واحد کافی برای اجاره یا خرید است که خود دو وجه متعدد دارد؛ انباشت واحدهای خالی که سال هاست بدون استفاده مانده و مشکلات ساخت در کشور.
عرضه خانه های خالی در بازار
فصل معاملات سال جاری شروعی آشفته و نابسامان داشت. دیگر علاوه بر مشکل مردم در زمینه خرید مسکن در چند کلانشهر مانند تهران و رشت، خیلی از مستأجران دیگر قادر به تمدید قرارداد خود نبودند و هزاران خانوار در کشور برای یافتن خانه ای متناسب با بودجه خود سرگردان شدند.

دولت در این شرایط تصمیم گرفت قانون مالیات بر خانه های خالی را بار دیگر به اجرا درآورد. پیشینه مالیات بر خانه ‍های خالی به دهه ها قبل بازمی گردد و همین شاهدی بر پیشینه کهنه مشکلات بازار مسکن در ایران است.

البته تفکری که در مورد این واحدها داشت در خصوص این بود که خانه های خالی عموما در شمال شهر واقع شده اند، مالک شخصی و متراژ دارند، ازاین رو عرضه آنها نمی تواند تأثیر چندانی بر بازار مسکن و اجاره داشته باشد. موضوعی که با گزارش اخیر دنیای اقتصاد خلاف آن ثابت شد.

همچنین صحبتی که مجتبی یوسفی مهر، عضو کمیسیون عمران مجلس، بیان کرده است مهر تاییدی بر مالکیت گسترده نهادهای دولتی بر واحدهای خالی در کشور است. وی در این خصوص گفته است: سه بانک مسکن، ملت و ملی هم اکنون بیشتر از ۳۰ هزار خانه خالی دارند. حالا باید دید دولت در شناسایی این واحدها و همینطور عرضه آنها در بازار تا چه اندازه حساب شده خواهد بود.
کمبود ساخت و ساز در کشور
کاهش حاشیه سود انبوه سازان دلیلی دیگر بر کمبود واحد در کشور بوده است. افزایش قیمت مصالح ساختمانی و دستمزدها سبب شده است انبوه سازان از عرضه مسکن فاصله بگیرند و به مشاغل دیگری روی بیاورند.

معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن پیش از این نیاز سالانه ساخت خانه در کشور به بیشتر از ۶۰۰ هزار واحد مسکونی اعلام نموده و گفته است: در تأمین نخستین نیازمندی مسکن در طرح نهضت ملی مسکن، تمرکز ما روی ۴ میلیون واحد زمین است که تا کنون برای یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد زمین با تراکم ۷۰ واحد در هکتار برنامه ریزی شده است.

البته طرح نهضت ملی مسکن الان هم سر انجام مشخصی ندارد و بعد از گذشت دو سال از شروع به کار دولت سیزدهم یک واحد مسکونی هم تحویل داده نشده است.

دولت باید با طرح ریزی سیاست‎های مناسب چرخه ساخت و ساز را باردیگر به جریان درآورد و شرایط بهتری را برای انبوه سازان فراهم آورد. یکی از این عرصه ها می تواند بهبود پیشنهادها برای ورود آنها به عرصه ساخت و سازهای حمایتی باشد.
کمبود زمین در کشور
کم آبی و مشکل فرونشست زمین در سالهای اخیر، زمین مناسب برای ساخت و ساز را بشدت کاهش داده است؛ حتی دولت هم برای ساخت واحدهای در ارتباط با پروژه نهضت ملی مسکن بخصوص در کلانشهرها با این مشکل مواجه می باشد و ساخت آنها را در شهرک های مجاور شهر وعده داده است.

کمبود زمین و گرانی آن هم اکنون در بافت های اصلی شهر منجر به افزایش قیمت تمام شده تولید آپارتمان شده است که همین مورد هم بر مشکلات خانه دار شدن می افزاید.

البته مشکل عمده کمبود زمین همان گونه که اشاره شد بیشتر مختص به کلانشهرهایی مانند تهران است که بنظر می رسد دولت با اجرای طرح هایی مانند بلندمرتبه سازی بتواند از بحران های ناشی از آن کم کند.
کاهش قدرت خرید مردم
مشکلات معیشتی مردم در سمت دیگر بازار مسکن قرار دارد. مردمی که حالا تورمی بالای ۴۰ درصد را تجربه می کنند و هر روز از حجم سفره آنها کم می شود.

این در صورتی است که دیگر حقوق دریافتی تناسب چندانی با نیازهای اساسی آنها ندارد. نیازهای اساسی که یکی از آنها تأمین سرپناهی برای زیستن است و همین مبحث عده زیادی را بخصوص در کلانشهرها به سمت بدمسکنی هدایت کرده است. خانوارها دیگر قدرت خرید مسکن را ندارند و اجاره خانه هم حالا سر فلک کشیده است!
ناکارآمدی سیاست های دولت در زمینه مسکن
تاریخ اقتصاد ایران نشان داده است بازار مسکن همیشه متاثر از وضعیت اقتصاد کلان کشور بوده و دولت های مختلف هیچ گاه نتوانسته اند سیاست هایی متناسب با مشکلات وقت آن تدارک ببینند. حتی طرح مسکن مهر هم در جایگاه بزرگ ترین پروژه مسکنی کشور نتوانست از مشکلات آن در سالهای بعد پیشگیری کند.

سیاست هایی که سال جاری هم دولت تعیین کرده است مانند مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر خانه خالی و تعیین سقف اجاره بها هم بنظر می رسد مانوری نمایشی بیش نبوده است.

البته برخی مسؤلان ادعا دارند قیمت مسکن با عنایت به این سیاست ها ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش قیمت را تجربه کرده است که آن هم نسبت به صعود قیمت در سالهای اخیر ناچیز بنظر می رسد و از طرف دیگر به نظر واکنشی نسبت به رکود فعلی در بازار است.

بهبود بازار اجاره در گرو ساماندهی وضعیت اقتصادی

حالا با همه این موارد و بی نتیجه بودن سیاست های دولت این سوال پیش می آید که چاره اساسی برای حل گره کور بازار مسکن چیست؟

کارشناسان معتقد هستند تا آن زمان که وضعیت کلی اقتصاد و تورم از شرایط بحرانی خارج نشود، بازار اجاره و مسکن در همین گرانی دست و پا خواهد زد.

قالیباف در این باره هم بیان کرده است:. با یک برنامه پنجساله باید ثبات اقتصادی را به کشور بازگردانیم. تا آن زمان که ثبات اقتصادی برقرار نشود، رشد اقتصادی معنا ندارد. این برنامه باید متمرکز شود تا ثبات اقتصادی را به کشور بیاورد، البته مطمئن باشید که بخش قابل توجه آن برعهده شماست. ما بسترسازی آنرا فراهم و بی گمان پیشنهادات قانونی شما را پیگیری می نماییم.

البته مسؤلان پیش از این وعده های بی شماری در مورد بهبود وضعیت اقتصادی داده اند که حدودا تمام آنها بی نتیجه بوده است. تا آن زمان که مسائل در ارتباط با تجریم و تورم در اقتصاد کلان کشور وجود داشته باشد این مشکلات به دیگر بازارها همچون مسکن هم سرایت خواهد نمود و قیمت آن مانند نمودار ۳۰ سال رو به بالا خواهد بود.

البته فعالان بازار مسکن می گویند با عنایت به زمان بر بودن اجرای پروژه های مسکنی حتی در صورت بهبود کامل اوضاع در آینده زمان بیشتری برای سر و سامان گرفتن بازار مسکن نیاز است.

بیشتر بخوانید:


پیش بینی قیمت مسکن در ماه های آینده/ در این محله ها، زیرقیمت خانه بخرید


۲۱۷
منبع:

1402/05/15
13:44:42
5.0 از 5
232
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان