تورم مسکن مجردها را به خانه والدین بازمی گرداند!

تورم مسکن مجردها را به خانه والدین بازمی گرداند! فراز برج: بازار اجاره تورم بی سابقه ای را تجربه کرد؛ تعداد زیادی از خانوارها مجبور شدند به مناطق پایین تری مهاجرت کنند و برخی در زمان سررسید قرارداد خود نه می توانستند در خانه جدید سکنی گزینند و نه می توانستند خانه ای جدید مطابق با بودجه خود پیدا کنند؛ بدین سبب تعداد زیادی از مجردها مجبور شده اند باردیگر به خانه والدین خود بازگردند.پژوهشی نشان میدهد تغییر الگوی خانوارها و افزایش تعداد خانوارهای تک نفره تقاضای مسکن در شهر تهران را نیز دستخوش تغییر کرده و بالا برده است. با اینحال آیا باتوجه به رشد نجومی اجاره بها همچنان می توان به الگوی جدید استناد کرد؟

به گزارش تجارت نیوز، بازار مسکن در سالهای اخیر مشکلات مختلفی را پشت سر گذاشته است؛ مشکلاتی که با مرور زمان نه فقط بهبود پیدا نکرده بلکه روز به روز بر حجم بحران ناشی از آن هم افزوده شده است.

مشکل کمبود عرضه در مقابل تقاضای موجود در جامعه یکی از این مشکلات است. رکود در ساخت، فزونی سرمایه گذاری در عرصه مسکن و در نتیجه وجود واحدهای خالی، از سری دلیلهای این کمبود عرضه محسوب می شوند.

به تازگی در پژوهشی عنوان شده است تغییر الگوی جامعه و افزایش خانواده های کم جمعیت و یک نفره نیز در این افزایش تقاضا برای خانه در شهر تهران دخیل بوده است.

بر این اساس تعداد خانوارهای تک نفره در تهران، سال ۱۳۹۵ معادل ۱۰ درصد بوده و تا ۱۲ درصد افزایش داشته است. همین طور تعداد خانوارهای دونفره که در سال ۹۵ معادل ۲۲ درصد بوده تا ۲۵ درصد رشد کرده است.

از سوی دیگر تعداد خانوارهای سه نفره و بیش از آن، که در سال ۹۵ معادل ۳۰ درصد از جمعیت تهران را تشکیل می داده حالا به ۲۸ درصد کم شده است؛ بدین سبب در بازه زمانی هفت ساله تعداد خانوارهای ساکن در تهران کمتر شده است. تعداد خانوارهای تک نفره نیز در این کلان شهر دو واحد درصد در مقایسه با سال ۹۵ بالا رفته است.

طبیعتا مشکلات اقتصادی اخیر وعدم تمایل افراد برای ازدواج و فرزندآوری در کوچک شدن خانواده ها در کلانشهری مانند موثر بوده است؛ شهری که بحران مسکن در آن بیش از هر شهر دیگری در کشور محسوس است.


بازگشت مجردها به مسکن خانوادگی
البته این ماجرا از شروع سال ۱۴۰۲ بعد دیگری نیز پیدا کرده و در صورت آمارگیری مجدد ممکنست نتایج تازه ای مطرح شود، امسال بازار اجاره تورم بی سابقه ای را تجربه کرد؛ تعداد زیادی از خانوارها مجبور شدند به مناطق پایین تری مهاجرت کنند و برخی در زمان سررسید قرارداد خود نه می توانستند در خانه جدید سکنی گزینند و نه می توانستند خانه ای جدید مطابق با بودجه خود پیدا کنند؛ بدین سبب تعداد زیادی از مجردها مجبور شده اند باردیگر به خانه والدین خود بازگردند. برمبنای گزارشی که فردای اقتصاد پیش تر منتشر نموده بود نیز با تشدید تورم مسکن از سال ۱۳۹۶ به این سو تعداد افراد ۳۰ تا ۴۰ ساله ای که مجبور شده اند با خانواده زندگی کنند روند صعودی گرفته است.

بعضی از این افراد هم که از شهرستان به تهران مهاجرت کرده بودند شغل و زندگی خودرا پشت سر جا گذاشتند و به شهرستان ها بازگشتند.

علیرضا فخاری، استاندار تهران نیز درباب به ایلنا گفته است: در بخش مربوط به مسکن هزینه استیجاری و تامین مسکن بالاست و ترجیحا کسانی که نمی توانند در تهران زندگی کنند به شهرشان باز می گردند و در آنجا زندگی می کنند. وقتی در اینجا عرضه و تقاضا شرایط نامتعادلی دارد، طبیعتا بر وجه مربوط به قیمت گذاری نیز اثر می گذارد و این زمینه تصمیم گیری برای مهاجرت معکوس را به وجود می آورد و ما این روند را می بینیم و محسوس است.

وی ادامه داده است: در همین اطراف تهران در بازدیدهایی که انجام می دهیم بسیاری از مردم اذعان دارند که نتوانستند در تهران بمانند و از همین رو به روستا و محله خود بازگشته اند.

بررسی مشکلات بازار مسکن هر روز دری جدید را رو به این ویرانه باز می کند. ویرانه ای که مشکلات اقتصاد کلان و سیاست های اشتباه طی سالهای اخیر به جا گذاشته اند.

اگر در آینده سیاست های جدیدی برای ساماندهی بازار مسکن تدارک دیده نشود و بحران های وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور هر روز بیش از پیش بر آن سایه اندازد در آینده نزدیک همین تعداد افرادی که قادر به اجاره و خرید مسکن هستند نیز از دور خارج و گرفتار بدمسکنی می شوند؛ بدین سان حاشیه نشینی موجب بروز مشکلات جدیدی خواهد شد.بیشتر بخوانید:


آپارتمان های کوچک به بازار مسکن می آید؟


۲۱۷


1402/06/04
14:40:04
5.0 از 5
306
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان