قیمت عجیب اجاره مسکن در تهران، کرج و مشهد

قیمت عجیب اجاره مسکن در تهران، کرج و مشهد به گزارش فراز برج، اطلاعات نوشت: برنامه دولت برای قیمت گذاری اجاره بهای مسکن که از دوران انتشار کرونا در کشور شروع شده همچنان در روند معاملات بازار کم تاثیر و ناکارآمد است.در حالی که حدود دو هفته به انتها فصل نقل و انتقالات مسکن باقی مانده، تب اجاره مسکن همچنان بالاست، به شکلی که شمار زیادی از مستاجرین ناچار به نقل مکان به محلات حومه ای شهرهای بزرگ شده اند تا اجاره بهای کمتری بپردازند.

این گزارش به نقل از مرکز آمار ایران حاکیست: شاخص اجاره بهای مسکن در مرداد امسال نسبت به تیر ۳.۳ درصد و نسبت به مرداد پارینه (تورم نقطه به نقطه) ۳۸ درصد رشد کرده است. البته صعود اجاره بهای مسکن در کلانشهرها بمراتب بیش از شهرهای کوچک و مناطق روستایی است.

گزارش خبرنگار ما می افزاید: در تهران اجاره بهای مسکن به طور متوسط ۶۵ درصد نسبت به پارینه بیشتر شده و در کلانشهرهایی نظیر مشهد، کرج، اصفهان و تبریز هم میانگین افزایش اجاره بهای مسکن نسبت به پارینه حدود ۴۵ درصد است.

این آمار نشان میدهد رشد هزینه اجاره نشینی امسال بمراتب بیش از پارینه شده است، به شکلی که رشد سالانه اجاره مسکن در تابستان پارینه نسبت به دوره پیش از آن حدود ۳۴ درصد بود ولی این رقم امسال به ۳۸ درصد بالا رفته است.

از طرف دیگر برنامه دولت برای قیمت گذاری اجاره بهای مسکن که از دوران شیوع ویروس کرونا در کشور شروع شده همچنان در روند معاملات بازار کم تأثیر و ناکارآمد است.

براساس دستور دولت، سقف افزایش اجاره بهای سالانه مسکن در تهران نباید بیش از ۲۵ درصد و در سایر شهر بیش از ۲۰ درصد اجاره بهای سال قبل باشد، ولی تحقیقات میدانی ثابت می کند که این سقف قیمتی حداقل در ۷۰ درصد قراردادهای جدید رعایت نشده و هیچ مالکی حاضر به پذیرش قیمت های تکلیفی دولت نیست.

این سیاست قیمت گذاری پارینه هم در بازار با شکست روبرو شد و نتوانست صعود اجاره بهای مسکن را مهار کند؛ با این وجود میزان رشد سالانه اجاره بهای مسکن در تابستان پارینه حداقل ۴ درصد نسبت به تابستان امسال کمتر بود. هم اینک در محلات مختلف تهران کمترین نرخ اجاره بهای مسکن مربوط به مناطق ۱۵، ۱۶ و۲۰ شهرداری است که به طور متوسط نسبت به پارینه حدود ۴۰ درصد گران شده است. در سایر کلانشهرهای کشور هم میانگین رشد سالانه اجاره بهای ارزانترین محلات حدود ۲۵ درصد است.

بر اساس این گزارش، هم اینک با هزینه ای کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان نمی توان در عمده محلات تهران واحد مسکونی با مساحت بین ۶۰ تا ۸۰ متر مربع اجاره کرد. این رقم در مورد واحدهای نوساز یا وسیع تر بطور قطع بالاتر است.

در مشهد و کرج هم که جزو پرجمعیت ترین کلانشهرهای کشور محسوب می شوند، برای اجاره یک واحد مسکونی ۶۰ تا ۸۰ متر مربعی بالاتر از ۱۰ سال ساخت باید حداقل ۴۰۰ میلیون تومان هزینه پرداخت.

گرانی اجاره بهای مسکن حتی در شهرهای حومه ای کلانشهرها هم زندگی مستاجرین را دشوار کرده؛ به عنوان نمونه در شهریار از توابع استان تهران بهای رهن و اجاره خانه نسبت به سال قبل دوبرابر بالا رفته است.

بر اساس بررسی های میدانی اجاره هر مترمربع مسکن نوساز در سال قبل در این منطقه بین ۳ تا ۴ میلیون تومان بوده اما امسال این رقم به متری ۷ تا ۸ میلیون تومان رسیده است. به عبارت دیگر برای یک واحد مسکونی ۱۲ سال ساخت با ۱۱۵مترمربع مساحت ۲۰۰ میلیون تومان رهن و ۷ میلیون تومان اجاره ماهانه در نظر گرفته شده است. همین طور واحدی با ۱۳۰ مترمربع زیربنا و امکاناتی همچون آسانسور، پارکینگ و انباری با ۳۰۰ میلیون تومان رهن و ۱۲ میلیون تومان اجاره ماهانه پیشنهاد می شود.

کارشناسان معتقدند: صعود اجاره بهای مسکن در تابستان امسال نسبت به سال قبل ناشی از عدم تحقق وعده های دولت برای توسعه ساخت مسکن می باشد.
دولت سیزدهم دو سال قبل در شروع دوره زمامداری خود وعده داد که ظرف ۴ سال ۴ میلیون واحد جدید مسکونی در نقاط مختلف کشور بسازد ولی حالا در نیمه دوره مدیریتی خود حتی ۱۵۰ هزار واحد مسکونی هم نساخته است. همین طور بخش زیادی از واحدهایی که دولت تحت عنوان نهضت ملی مسکن تا حالا تحویل متقاضیان داده، در مناطق حومه ای شهرهای درجه ۲ و نه کلان شهرها و شهرهای مواجه با بحران اجاره نشینی بوده است.

عبدالجلال ایری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هفته قبل علت اصلی این ناکامی دولت در توسعه ساخت مسکن را عدم همکاری بانکها در پرداخت تسهیلات معرفی نمود و اظهار داشت: اگر این مانع از پیش روی سازندگان برداشته شود و بانکها به تکالیف خود در پرداخت تسهیلات عمل کنند، شاهد جهش بلندی در ساخت مسکن خواهیم بود.

وی با اعلان اینکه مردم خصوصاً اقشار کم درآمد جامعه به سبب گرانی اجاره بهای مسکن با مشکلات عدیده مواجه گشته اند، اظهار داشت: اکنون مسکن سهم قابل توجهی از سبد هزینه ای خانواده ها را در بر می گیرد و افراد فاقد مسکن سالانه با نگرانی و اضطراب ناشی از گرانی اجاره بها دست و پنجه نرم می کنند و در تامین حداقل ترین هزینه های زندگی خود با مشکل مواجهند.

هم اینک حداقل ۴ میلیون نفر متقاضی واقعی مسکن در کشور وجود دارد که سالانه حدود ۷۵۰ هزار نفر به این تعداد افزوده می شود. انباشت این حجم تقاضای واقعی در بازار مسکن موجب صعود اجاره بها در سالهای اخیر شده و رکود سنگین حاکم بر بازار ساخت مسکن به این گرانی دامن زده است.

از سوی دیگر مداخله دستوری دولت در بازار اجاره بوسیله سقف گذاری و تعیین حد مجاز رشد اجاره قادر به تنظیم این بازار نبوده و نیست. برای اینکه رقم تورم عمومی اقتصاد ایران ظرف ۲ سال قبل حداقل ۲ برابر سقف رشد اجاره بها بوده است. بدین سبب هیچ موجری حاضر نیست واحد مسکونی خودرا با نصف نرخ تورم عمومی اجاره دهد.

۲۲۰۲۲۳منبع:

1402/06/15
20:49:37
5.0 از 5
246
تگهای خبر: اجاره , اقتصاد , تسهیلات , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان