زهرا ساعی: صدمه های اجتماعی با نوسازی بافت های فرسوده كاسته می شود

زهرا ساعی: صدمه های اجتماعی با نوسازی بافت های فرسوده كاسته می شود فراز برج زهرا ساعی: صدمه های اجتماعی با نوسازی بافت های فرسوده كاسته می شودزهرا ساعی، عضو كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با مثبت ارزیابی كردن برنامه ملی بازآفرینی پایدار بافت شهری اضافه كرد: ما در كلانشهرها بخصوص تهران، مشكلی با عنوان بافت های فرسوده، سكونتگاه های غیررسمی، بافت های تاریخی و حاشیه ای داریم كه در همه این موارد به دلیل اینكه زمان زیادی از ساخت آنها می گذرد، دچار فرسودگی شده و مشكلات عدیده ای را هم برای مردم آن محلات بوجود آورده اند.
وی ادامه داد: اگر مبحث را بیشتر بررسی كنم مثل ساختمان پلاسكو یا ساختمان وزارت نیرو می توانند فاجعه آفرین هم باشند، به همین علت چند سالی است كه دولت این اهتمام را دارد كه نوسازی، بهسازی و مقاوم سازی انجام بدهند و به شكلی بافت های فرسوده را شناسایی و در جهت احیای آنها قدم بردارد.
ساعی افزود: در مجلس هم بنابر ضرورتی كه احساس شد سال قبل در تدوین ماده 59 برنامه پنج سال ششم توسعه به منظور تولید و عرضه مسكن، وزارتخانه های راه و شهرسازی، كشور و شهرداری ها را مكلف كرده ایم كه در طول برنامه نسبت به احیا، نوسازی، بهسازی و مقاوم سازی و بازآفرینی سالانه حداقل 270 محله در قالب مطالعات مصوبه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار برحسب گونه های مختلفی كه گفته شد اقداماتی انجام دهد تا ارتقاء دسترسی به خدمات و بهبود زیرساخت ها را انجام دهد.
عضو كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: در همه این كارها حتما باید رویكرد محله محوری باشد، یعنی مقتضیات فرهنگی، بافت شهری و... را انجام دهد و قرار شد بودجه این طرح در قالب بودجه های سنواتی هم دیده شود و در اختیار دستگاه های متولی قرار بگیرد و این كار باید صورت گیرد.
وی خاطرنشان كرد: عمر خیلی از ساختمان ها حدودا به نیم قرن یا بیشتر می رسد و اینها همه می توانند برای مردم حادثه آفرین باشند. از هر جنبه ای كه نگاه نماییم بحث حقوق شهروندی، زیباسازی شهری و امنیت شهری موضوعاتی است كه برای تامین آنها باید در همه شهرها بخصوص كلان شهرها این كارها صورت بگیرد. هم اكنون هم كارهایی در حال انجام می باشد كه نیاز به تسریع دارد. اگر همه این موارد صورت گیرد می توانیم اطمینان داشته باشیم كه شهری ایمن و با امنیت داریم كه بافت فرهنگی و اقتصادی آن هم مناسب خواهد شد.
ساعی با اشاره به اینكه برنامه ملی بازآفرینی شهری دولت در جهت اهداف مصوبه است، اضافه كرد: باید وزارتخانه هایی كه در مورد خطاب مصوبه هستند در این مورد فعال شوند و بودجه های این طرح را فراهم نمایند، سال قبل حادثه پلاسكو را داشتیم و امسال هم كه حادثه ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو، بررسی كه می نماییم در مناطق قدیمی و مركزی شهر كه پر تردد هم هستند مشكلات زیادی را خواهیم داشت.
عضو كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به معضلات اجتماعی بافت های فرسوده اظهار داشت: به دلیل تراكم بالای اماكن فرسوده و بخصوص در حواشی شهر فضاهای فرهنگی و سرانه های ورزشی و آموزشی بسیار پایین است، همین مبحث و جمعیت بالا و عدم تخصیص امكانات آموزشی و فرهنگی و مشكلات اقتصادی كه مختص این مناطق می تواند باشد، سبب تشدید صدمه می گردد.
وی اظهارداشت: متاسفانه یكسری مشكلات و معضلات اجتماعی همچون بحث مواد فروشی و تجمع معتادان در این مناطق ممكن است به لحاظ كمبودهایی كه وجود دارد، بیشتر دیده شود. باید این فضا را مرمت كرده و فضاهای فرهنگی در این مناطق توسعه یابد تا كودكان و زنان كه قشر صدمه پذیر این مناطق هستند، با امنیت بهتری زندگی كنند و دسترسی آنها به امكانات و خدمات بیشتر باشد. 4545

1396/12/05
19:45:29
5.0 از 5
4977
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , فرسوده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان