رشد اجاره بها، کجا نرخ دولت کجا؟

رشد اجاره بها، کجا نرخ دولت کجا؟ به گزارش فراز برج، بهار سال جاری متوسط اجاره بها در شهر های کشور ۴۲ درصد نسبت به بهار سال قبل افزایش یافت.به گزارش خبرگزاری فراز برج، اجاره بها در سطح کشور طی بهار سال جاری ۴۲درصد نسبت به فصل مشابه پارسال افزایش پیدا کرد؛ هرچند در خرداد، سرعت رشد هزینه اجاره نشین ها به میزان خفیف نسبت به میانه فصل افت کرد. هم اکنون تورم اجاره مسکن در کانال ۴۰درصد است، اما «سقف دولتی تعیین شده برای رشد تابستانی اجاره بها» ۲۵درصد تعیین شده است. این گسل دولتی در بازار اجاره به سه شکل روی رفتار سمت عرضه اثرگذار خواهد بود. بررسی های «دنیای اقتصاد» از رخداد خرداد بازار اجاره، نقش ۴عامل را نشان داده است.

فشار رشد هزینه اجاره نشینی در کشور، در انتها بهار به میزان خفیف نسبت به میانه فصل، افت کرد به صورتی که، حالا مهم تر از «میزان شیب منفی تورم اجاره مسکن» در خرداد، «توقف روند صعود این شاخص» است. گزارش «دنیای اقتصاد» از آمار رسمی در ارتباط با تغییرات هزینه اجاره نشین ها در سرتاسر کشور حاکی می باشد، خرداد سال جاری «تورم ماهانه اجاره مسکن» و همینطور «تورم نقطه ای اجاره»، در سطح کمتری نسبت به اردیبهشت قرار گرفتند. میانگین اجاره بهای کشوری در ماه آخر بهار ۲.۲ درصد نسبت به ماه میانی افزایش پیدا کرد، در حالیکه اردیبهشت ماه، ۲.۶ درصد نسبت به فروردین رشد کرده بود؛ بدین سان تورم ماهانه اجاره، نزدیک به نیم واحددرصد کم شده است. از طرفی هزینه اجاره مسکن در کشور در خرداد سال جاری ۴۲.۵ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش داشته، این در شرایطی است که تورم نقطه ای اجاره در اردیبهشت سال جاری نرخ ۴۳ درصد را ثبت کرده بود؛ ازاین رو رشد نقطه ای اجاره بها هم نیم واحددرصد افت داشته است.

این رشد بالای ۴۰ درصدی اجاره بها در قراردادهای ۱۴۰۳ نسبت به مبالغی که مستاجرها در ۱۴۰۲ پرداخت می کردند، به لحاظ «عدم تناسب با رشد درآمد خانوارهای مستاجر در سال جاری» سبب شده فشار هزینه ای آپارتمان اجاره ای از آستانه تحمل مالی بخش قابل توجهی از اجاره نشین ها بیرون برود. با این وجود، کاهش جزئی همین سطح فشار در ماه گذشته و شناسایی عوامل مهار آن، می تواند برای سیاستگذار «درس» باشد از بابت این که «شرایط بیرونی بازار اجاره در ماه های آتی» را در مسیری قرار دهد که «تورم اجاره از کانال ۴۰ درصد به سطح نرمال، یعنی کانال ۲۰ درصد کاهش یابد» تا بلکه «اجاره بها به محدوده استطاعتی خانوارهای مستاجر برگردد.» سال قبل اجاره بها در کشور به صورت میانگین ۳۹.۶ درصد افزایش پیدا کرده بود اما بهار سال جاری میانگین رشد نسبت به بهار سال قبل ۴۲.۴ درصد بوده است.


منبع:

1403/04/11
15:10:20
5.0 از 5
86
تگهای خبر: آپارتمان , اجاره , اقتصاد , برج
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان