صرافی ها خطاب به مردم: ساعت ۶ بامداد نوبت بگیرید

صرافی ها خطاب به مردم: ساعت ۶ بامداد نوبت بگیرید فراز برج: تسنیم نوشت: پس از ورود بانك مركزی و نیروی انتظامی به بازار ارز، صرافی های مجاز با دریافت ارز از جانب بانك، موظف به توزیع بین مردم شده اند ولی این روال نارضایتی خیلی از مردم را به دنبال داشته است.تشدید تلاطم های ارز در بازار طی هفته های اخیر و رسیدن قیمت دلار به 5000 تومان باعث شد تا دولت و بانك مركزی از نیروی انتظامی هم برای برقراری آرامش در این بخش درخواست همكاری كنند.
برهمین اساس و با ورود نیروی انتظامی به بازار بساط دلال های ارزی در خیابان منوچهری مقابل پاساژ افشار و سبزه میدان برچیده شد و به دنبال آن فاتحه دلار فردایی یا همان معاملات كاغذی هم خوانده شد.
در این بین البته تعداد زیادی از دلال های ارزی دستگیر و حساب های زیادی از این افراد هم مسدود شد. ضمن آنكه در كنار این بگیر و ببندهای بازار ارز، سازمان مالیاتی هم به كمك بانك مركزی آمده و كار را برای دلال های ارزی خیلی سخت كرده است.
* شوق خرید دلار آزاد پس از ورود سازمان مالیاتی به بازار شدت گرفت
رئیس كل سازمان امور مالیاتی در زمینه دریافت اطلاعات مالیاتی خریداران و فروشندگان ارز بیش از 5 هزار دلار اظهار داشت: اطلاعات 240 صرافی با همكاری بانك مركزی دریافت شده است. امسال در بخش تراكنش های مشكوك بانكی 6300 میلیارد تومان از 3 هزار و 200 شخص حقیقی و حقوقی مالیات دریافت شد.

سیدكامل تقوی نژاد درباره آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه دریافت اطلاعات مالیاتی صرافی ها و همینطور خرید و فروش ارز و توافقی كه با بانك مركزی در این زمینه صورت گرفته بود، اظهار داشت: طبق آئین نامه مصوب حداقل 25 هزار دلار فروش در سال باید اطلاعات مالیاتی عرضه می شد اما بدلیل شرایط اخیر كشور و حضور دلالان ارز و همینطور فعالیت های نامطلوبی كه صورت گرفت، با هماهنگی انجام شده با وزرایی كه اختیار تصویب آئین نامه را داشتند مقرر شد كه رقم 25 هزار دلار به 5 هزار دلار كاهش یابد.
پس از ورود نیروی انتظامی به بازار ارز و تغییر در روال توزیع ارز بین صرافی ها، پاتوق دلار فروش های فردوسی هم تغییر نمود. این افراد این روزها درست مقابل صرافی بانك ملت در خیابان فردوسی حضور دارند و كماكان دلار آزاد را به متقاضیان می فروشند.
متقاضیان دلار آزاد هم البته كم نیستند؛ چراكه پس از ورود سازمان مالیاتی به بازار ارز و رصد دقیق بر معاملات این بخش و شناسایی افراد، خیلی از خریداران دلار ترجیح می دهند بدون كارت ملی و به صورت آزاد، دلار بخرند.
* صرافی ها به مردم: 6 بامداد بیاید اسم بنویسید
اما درست مقابل پاتوق دلار فروش های بازار آزاد كه این روزها كاسبی شان همراه شده با ترس از ماموران نیروی انتظامی و هر لحظه آماده فرار هستند، مردم كه قصد خرید ارز دولتی دارند مقابل صرافی های مجاز بانك مركزی در صف هستند تا نوبت شان برسد و بتوانند دلار بخرند.
بسیاری از این مردم كه قصد خرید دلار دولتی را دارند باید بامداد زود خویش را به صرافی ها برسانند تا بتوانند خریدشان را انجام دهند.
یكی از متقاضیان خرید دلار دولتی كه قصد سفر به خارج از كشور را دارد در تماس با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: برای مسافرت خارجی باید دلار بخرم ولی صرافی ها می گویند اگر دلار می خواهید باید 6 بامداد اینجا باشید تا اسم بنویسید!
اما تمام مردمی كه این روزها مقابل صرافی ها در صف هستند مسافر نیستند، خیلی از آنها دلار دولتی را می خرند و آن طرف خیابان 300 تومان بالاتر به نرخ آزاد می فروشند و سودشان را به جیب می زنند. تعدادی هم هستند كه ترجیح می دهند فعلا سپرده های خویش را به دلار تبدیل نموده و نگه دارند! توجیه این افراد هم البته حفظ ارزش پول شان است.
گفتنی است امروز صرافی های مجاز دلار دولتی را با نرخ 4464 تومان به مردم می فروشند؛ در بازار آزاد اما نرخ فروش دلار در تهران و شهرستان ها بین 4700 تا 4800 تومان است.
* اطلاعیه جدید بعضی از صرافی ها: توزیع دلار دولتی فقط با پاسپورت و بلیط
طی یكی دو روز گذشته بعضی از صرافی های مجاز بانك مركزی به توزیع ارز دولتی مشغول هستند، در اطلاعیه ای به مشتریان خود اعلام نموده اند كه زین پس ارز دولتی فقط در قبال عرضه پاسپورت و بلیط و به میزان 5 هزار دلار فروخته می گردد.
صرافی های مجاز بانك مركزی كه دلار دولتی را به مردم می فروشند مدت هاست شرط اصلی معاملات شان دریافت اصل كارت ملی و كپی آن است؛ در اطلاعیه ای كه این روزها در این صرافی ها منتشر می گردد بازهم تاكید شده دلار فقط با كارت ملی فروخته می گردد.
* صرافی های مجاز فقط به مسافران ارز می دهند؟
بنابراین اگر كسی خواستار خرید دلار دولتی باشد باید با كارت ملی، بلیط و پاسپورت به صرافی های مجاز رجوع كند؛ البته این شرایط فعلا در چند صرافی اعلام شده ولی بعید نیست بزودی فراگیر شده و تمام صرافی های سنا كار تنها به مسافران ارز دولتی بفروشند.
مشاهدات خبرنگاران از بازار ارز طی روزهای اخیر نشان میدهد كه خیلی از صرافی ها از همان روزی كه بازار حالت امنیتی به خود گرفت دست از كار كشیدند و حدودا نیمه تعطیل شده اند.
فعالان بازار علت اصلی عدم خرید و فروش دلار در صرافی ها را اینطور توضیح می دهند كه از هفته قبل كه قیمت ها كاهشی بود و اغلب مردم فروشنده دلار بودند صرافی ها خرید نمیكردند و فقط فروش داشتند تا اینكه قیمت ها تا جایی پایین آمد كه عده زیادی برای این قیمت ها در كمین نشسته بودند.
این افراد می گویند: چون اختلاف قیمتی بین تهران و شهر های مرزی زیاد بود فرصت را مناسب دیدند و وارد صحنه شدند و صرافی هایی كه هفته قبل خرید نداشتند حالت عكس به خود گرفته و این هفته فروش نداشتند و فقط خریدار بودند (البته تعدادی صرافی با انصاف هم هستند كه ارز را هنوز به قیمت دولتی توزیع می كنند).
یكی از فعالان بازار ارز در همین ارتباط تاكید می كند كه این واقعیت جامعه ما هست كه همه بدنبال منافع خود هستند چه مردم چه دلال و چه صرافی كه در بعضی قیمت ها فقط خریدار و در بعضی قیمت ها فقط فروشنده هست.

3535

1396/12/10
17:25:33
5.0 از 5
4540
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان