معاون وزیر راه و شهرسازی:

كاهش در معاملات مسكن

كاهش در معاملات مسكن به گزارش فراز برج معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: كاهش معاملات مسكن در یك ماه نسبت به ماه قبل، نشان دهنده بازگشت به دوره ركود نیست و باید حجم معاملات را نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن سنجید.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، حامد مظاهریان با اشاره به اینكه بازار مسكن همچنان روند رو به بهبودی را در پیش دارد، اظهار داشت: كاهش حجم معاملات یك ماه نسبت به ماه پیش از آن، نشانه بازگشت به دوره ركود نیست؛ گزارش ماهانه تحولات بازار مسكن در شهریورماه سال جاری حاكی از كاهش حجم معاملات نسبت به مردادماه امسال است. به این صورت كه در شهریورماه امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی در شهر تهران به بیش از ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد رسید كه نسبت به مردادماه معادل ۱۳. ۶ درصد كاهش پیدا كرده است.
وی ادامه داد: باآنكه حجم معاملات در شهریورماه نسبت به مردادماه كاهش داشته اما نكته مهم آن است كه معیار اصلی برای تعیین وضعیت بازار مسكن مقایسه نقطه به نقطه حجم معاملات است. به این معنا كه برای دست یافتن به این مورد كه آیا بازار مسكن در مسیر رونق به سر می برد یا ركود؛ ازاین رو باید به جای مقایسه تعداد معاملات مسكن در یك ماه نسبت به ماه پیش از آن، حجم معاملات واحدهای مسكونی (مثلا) در شهریورماه امسال نسبت به شهریورماه سال قبل سنجیده شود.
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به مقایسه نقطه به نقطه معاملات شهریورماه اشاره كرد و اظهار داشت: این مقایسه نشان داده است كه حجم آپارتمان های مسكونی معامله شده در پایتخت معادل ۹. ۲ درصد در ماه پایانی فصل تابستان نسبت به شهریور ماه سال قبل رشد داشته است. از جانب دیگر یكی از پایه های اصلی برای ردیابی روند بازار مسكن، سنجش دوره های ۶ ماهه سال جاری و سال قبل است. در این بخش هم شاهد رشد ۲. ۸ درصدی حجم معاملات مسكن و ۶. ۲ درصدی قیمت مسكن در نیمه نخست سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل هستیم.
مظاهریان تصریح كرد: ازاین رو دو مقایسه ای كه امكان خطای آماری در آنها كمتر از گزارش ماهانه است نشان دهنده وضعیت پیش رونق در بازار مسكن است. ضمن آنكه مجموعه عوامل بیرونی و درونی اثرگذار بر روند بازار مسكن شاهدی بر شكل گیری رونق تدریجی در بازار مسكن تا آخر سال جاری است.
وی درعین حال به روند قیمتی مسكن تا آخر سال جاری اشاره و اظهار نمود: در حوزه قیمتی هم پیش بینی رشد ملایم قیمت ها در محدوده نرخ تورم عمومی كشور می گردد. بدین سان رشد ملایم قیمت ها بدون جهش، امكان فعالیت های سفته بازانه از بازار رخت می بندد و خریداران واقعی فرصت پیدا می كنند با استفاده از اهرم تسهیلاتی، قدرت خرید خویش را افزایش و به راحتی در بازار مسكن حضور پیدا كنند.
 

1396/07/24
17:18:34
5.0 از 5
4806
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان