یك مقام مسئول؛

دستگاه ها سهم خواهی از منابع بازآفرینی شهری را كنار بگذارند

دستگاه ها سهم خواهی از منابع بازآفرینی شهری را كنار بگذارند فراز برج: عضو هیات مدیره شركت بازآفرینی شهری اظهار داشت: دستگاه های مدیریت شهری سهم خواهی از منابع بازآفرینی شهری را كنار بگذارند و به دنبال منافع عمومی باشند.به گزارش فراز برج به نقل از شركت بازآفرینی شهری ایران، مجید روستا با اشاره به اینكه دولت در میان كنشگران نقش تسهیل گری و حمایت گری دارد اظهار داشت: هر خدمتی مانند ساخت مدرسه و درمانگاه یا راه اندازی شبكه آب و فاضلاب به سود همه دستگاه هاست اما متاسفانه چنین دیدگاهی در ادبیات مدیریت شهری كشور اعم از شهرداری ها و سایر دستگاه های مدیریتی وجود ندارد.
وی اضافه كرد: اگر منابعی به یك شهر و محله اختصاص داده می شود، دستگاه های مدیریت شهری باید سهم خواهی دستگاهی را كنار بگذارند و همه به یك جمع بندی در تشخیص اولویت ها و نیازهای شهری برسند.
عضو هیئت مدیره شركت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینكه یكی از اهداف بازآفرینی در حوزه مسكن این است كه ریزدانگی از بین برود، اظهار داشت: ساكنان خانه های ویلایی با متراژ پایین باید با مشاركت یكدیگر مبادرت به تجمیع و تولید ساختمان های جدید با كیفیت تر و مقاوم تر كنند. یكی از علل عدم تمایل مردم به مشاركت در بازآفرینی شهری در قالب تجمیع، عدم آگاهی و تصور غلط از منافع جمعی آن است.
وی افزود: دلیل دیگر عدم تمایل افراد به از بین رفتن حریم شخصی است كه از گذشته برای خود قائل بوده اند. البته این حق طبیعی اشخاص است اما راهكار این است كه باید نیازهای شهروندان در قالب ساخت ساختمان های جدید برطرف شود.
روستا تصریح كرد: ساخت ساختمان های جدید بدون توجه به نیازهای مشاركت كننده گاهی باعث می گردد افراد با مشكلاتی مواجه شوند كه حتی امور مهم زندگی آنها را دچار اختلال كند و باعث عدم تمایل آنها برای مشاركت در برنامه بازآفرینی شود. ازاین رو در این راستا دفاتری بعنوان تسهیلگر در شهرداری و سازمان نوسازی شهر تهران بوجود آمده است. هم اكنون ۵۹ دفتر در محله های دارای اولویت راه اندازی شده تا عدم تمایل مالكان را برای تجمیع بررسی و راهكارهای تحقق آنرا پیدا كنند.
عضو هیئت مدیره شركت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به وجود ۲هزار و ۷۰۰ محله در كشور و جمعیت بالغ بر ۱۹ میلیون نفر در ۱۴۰ هزار هكتار بافت فرسوده و ناكارآمد خاطرنشان كرد: ساماندهی همزمان این محلات به علت وسعت و محدودیت منابع به هیچ وجه امكان پذیر نیست اما قرار بر این است كه طبق برنامه زمان بندی، دولت سالانه ۲۷۰ محله را بازآفرینی كند و ابعاد بازآفرینی را كه شامل خدمات كالبدی، اجتماعی و اقتصای هم زمان در این محلات است، پیش ببرد. ازاین رو پیش بینی می گردد طی دو برنامه ششم و هفتم توسعه، بازآفرینی ۲هزار و ۷۰۰ محله طی ۱۰ سال صورت گیرد.
روستا اظهار نمود: بر مبنای مصوبه دولت در شهر تهران تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی در قالب تسهیلات نوسازی مسكن به مردم اعطا می گردد. همینطور مقرر شده ۳۰ درصد منابع شهرداری ها و ۷۰ درصد منابع دستگاه های دولتی صرف توسعه خدمات زیرساختی در محدوده های هدف شود.
وی اضافه كرد: همینطور وزارت نیرو سالانه تا سقف ۳۵۰ میلیارد تومان تقسیط و تخفیف در حق انشعابات و شهرداری ها معافیت آخر كار و پروانه ساختمانی را در دستور كار دارند و بناست هزینه های غیرساختمانی مانند نظام مهندسی و بیمه تامین اجتماعی و... مجانی باشد.
عضو هیئت مدیره شركت بازآفرینی شهری ایران اظهار داشت: بر مبنای برآوردها مجموعه ابزارهای تشویقی دولت بدون در نظر گرفتن وام ۵۰ میلیون تومانی هزینه ساخت هر متر مربع خالص برای مردم ۵۰۰ هزار تومان تخفیف به دنبال دارد.
وی تصریح كرد: هم اكنون یكی از سیاست های برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار تضمین امنیت سكونت در محدوده سكونتگاه های غیررسمی است. بنابراین به دنبال این هستیم كه سند مالكیت را تعیین تكلیف كرده تا مردم بتوانند با استفاده از تسهیلات و یارانه های دولتی و با مشاركت یكدیگر مسكن خویش را بسازند.

1397/08/08
15:24:56
5.0 از 5
4846
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان