زیانی كه پتروشیمی از هدفمندی دید

زیانی كه پتروشیمی از هدفمندی دید فراز برج: رضا پدیدار؛اگر قرار باشد درباره صنعت پتروشیمی سخن گفته شود، نباید از نظر دور داشت كه هم اكنون پتروشیمی ایران به این نتیجه مهم رسیده كه با تك محصولی بودن و عدم تمایل به تنوع محصولات پتروشیمی راه به جایی نخواهد برد. هم اكنون پتروشیمی ایران 32 محصول تولید می كند كه اگر به این توان، دانش فنی روز جهان هم افزوده شود، بدون تردید بازار پررونق تری در داخل و خارج از مرزها به دست خواهد آمد.
خوشبختانه دانش فنی و توان نیروی انسانی كشور آنقدر قابل اعتنا و اتكا است كه بتوان با خاطری آسوده روی آن سرمایه گذاری كرد. آینده پژوهی در این صنعت بدان معناست كه بتوان میان دانش فنی و انسانی موجود در كشور و فعالیت اقتصادی پالایشگاهها ارتباطی منسجم به وجود آورد، دراین صورت علاوه بر تامین خوراك پتروشیمی های داخلی این توان وجود دارد كه نسبت به صادرات كالاهای فرآوری شده از نفت و گاز اقدام شود و این روند بیمه ابای خام فروشی هدایت شده و وارد مرحله درمان صنعت نفت و پتروشیمی ایران شویم.
ناگفته پیداست كه تامین تكنولوژی با خرید دانش روز جهان امكان پذیر است؛ درست مانند آنچه امروز از جانب كشورهایی چون چین و ژاپن در دستور كار قرار گرفته و كشور ما هم می تواند در صورت قدم گذاشتن در این راه به فعالیت های خود در صنعت پتروشیمی سرعتی دو چندان بخشد. نباید از نظر دور داشت كه در صنعت پتروشیمی ما پتانسیل های بالایی نهفته است.
اگر نفت را موتور محرك اقتصادی فعالیت های كشور بدانیم باید به هوش باشیم كه اگر كوچكترین مشكلی برای صنعت نفت ایران به وجود آید، اختلال در روند توسعه كشور كمترین آسیبی است كه پیش بینی می گردد.
ازاین رو آینده پژوهی حكم می كند به علت وسعت تاثیرگذاری این صنعت نسبت به سرمایه گذاری كلان در آن اقدام شود. از دیگر سو باید هرم شكل گرفته در بخش بهره برداری در حوزه نهادهای حكومتی و نظارتی با محدودیت های پیش روی كشور همسو شده و ساختار و مدیریت سیستم نفت می بایست اصلاح شود.
در همین حال یكی از نقدهای اساسی بخش خصوصی ایران به بخش دولتی پر رنگ بودن حضور بخش دولتی در لایه های مختلف كار صنعتی است به شكلی كه با وجود تاكید مكرر بر اجرای اصل 90 و ضرورت حضور بخش خصوصی، غالبا اقدام عملی و اجرایی مناسبی در این زمینه صورت نمی گیرد.
صنعت پتروشیمی صدمه های اقتصادی زیادی بعد از اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها دید و آنطور كه وعده داده شده بود كه این صنعت از یارانه تولید برخوردار می شود، چنین نشد. ازاین رو ضرورت دارد برای حفظ و حمایت سرمایه های انسانی و هم سایر سرمایه های مالی و فیزیكی با پایداری در نظام مدیریت تصمیم گیر و اجرایی بخصوص در بدنه حیاتی كشور كه تغذیه مالی و اعتباری را فراهم می آورد، این صنعت مورد حمای جدی قرار بگیرد.
واقعیت این كه نباید موضوعات روز را به آینده موكول كرد چون كه آینده مدام در تغییر و تحول است.
*رییس انجمن تولیدكنندگان تجهیزات نفتی

3535

1396/10/01
14:03:23
5.0 از 5
5137
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان