شهریاری در گزارش فراز برج:

بخش خصوصی در بازار مسكن قدرت نمایی می كند

بخش خصوصی در بازار مسكن قدرت نمایی می كند فراز برج: عضو كمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: ۹۵ درصد بازار مسكن ما به بخش خصوصی متعلق می باشد، اما وزارت راه و شهرسازی باید با تنظیم بازار، اجازه ندهد كه بخش خصوصی در بازار مسكن قدرت نمایی كند.كمال الدین شهریاری در گفتگو با خبرنگار مهر، با انتقاد از وضعیت بازار مسكن، اظهار داشت: افزایش شدید نرخ ارز و كاهش ارزش پول ملی منجر به كاهش قدرت خرید متقاضیان مسكن شده است.
وی با اشاره به اینكه بازار مسكن به سبب افزایش قیمت گرفتار ركود شده است، افزود: زمانی كه بازار مسكن گرفتار ركود می شود، متقاضیان خرید مسكن از آنجایی كه نمی توانند مسكن ملكی داشته باشند، سراغ خانه های استیجاری می روند كه افزایش تقاضا برای اجاره مسكن موجب برهم خوردن تعادل بازار و افزایش اجاره بها می شود.
شهریاری اشاره كرد: با وجود آنكه حدود ۹۵ درصد بازار مسكن ما به بخش خصوصی متعلق می باشد، اما وزارت راه و شهرسازی باید با تنظیم عرضه و تقاضا اجازه ندهد كه بخش خصوصی به صورت افسارگسیخته در بازار مسكن قدرت نمایی كند.
عضو كمیسیون عمران مجلس اشاره كرد: همین طور دولت و خصوصاً وزارت راه و شهرسازی می توانند زمین ها و املاكی را كه در اختیار دارند، با شرایط خاصی به سازندگان محول كنند تا از این طریق واحدهای كوچك مسكونی راه اندازی و با قیمت تمام شده پایین به مردم ارائه شود كه مسلماً این راهكار منجر به كاهش اجاره بها و خرید مسكن می شود.
شهریاری با تاكید بر لزوم كاهش سود بانكی برای تسهیلات مسكن، گفت: برای مدیریت بازار مسكن باید افزایش وام مسكن در دستور كار قرار گیرد چونكه از این طریق خیلی از متقاضیان برای خرید مسكن توانمند می شوند.
وی افزود: در واقع لازم است كه دولت و بانك مركزی منابعی را در اختیار بانك ها قرار دهند تا بانك ها از این طریق بتوانند تسهیلات مسكن با نرخ كم را به مردم عرضه كنند.
عضو كمیسیون عمران مجلس با اشاره به دیگر راهكارهای لازم برای رونق بخش مسكن، اشاره كرد: دولت و وزارت راه و شهرسازی برای حل مشكلات مسكن باید اقدامات حمایتی در این بخش را سرلوحه كار خود قرار دهند و با اقداماتی چون افزایش تسهیلات مسكن، كاهش نرخ سود بانكی و معافیت عوارض برای نوسازی ساختمان های واقع در بافت فرسوده، ضمن رونق بازار مسكن، قیمت ها را كنترل كنند.
شهریاری با اشاره به اینكه گرانی سرسام آور مسكن در تهران بسیار بارزتر از شهرهای دیگر است، گفت: برای مثال در شرایط فعلی مردم در شهری چون رودسر می توانند با ۲۰ میلیون تومان آپارتمان ۱۲۰ متری اجاره كنند.
وی با اشاره به اینكه مهاجرت از روستاها و شهرهای كوچك به كلانشهرها و ازدیاد تقاضا در كلانشهرها برای مسكن هم یكی از عوامل افزایش شدید قیمت ها در این بخش است، اشاره كرد: هجوم جمعیت به كلانشهرها موجب افزایش نرخ مسكن در كلانشهرها و تشدید حاشیه نشینی شده است به شكلی كه هم اكنون ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین در كشور داریم.منبع:

1398/02/22
13:53:31
5.0 از 5
4393
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان