مركز پژوهش های مجلس اعلام كرد؛

خسارت ۳۵ هزار میلیارد تومانی سیل امسال به ۱۵۱ هزار واحد مسكونی

خسارت ۳۵ هزار میلیارد تومانی سیل امسال به ۱۵۱ هزار واحد مسكونی فراز برج: مركز پژوهش های مجلس در گزارشی اعلام نمود سیلاب امسال 35 هزار میلیارد تومان به 151 هزار واحد مسكونی شهری و روستایی خسارت وارد كرده است.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، مركز پژوهش های مجلس در گزارشی درباره خسارات وارده در اثر حادثه سیلاب فروردین امسال به بخش مسكن و شهرسازی در برخی از استان ها اعلام كرد، در این حادثه ۷۸ تن كشته و ۳ هزار و ۱۱۴ نفر مصدوم شده اند.
بر اساس اعلام مركز پژوهش های مجلس، ۳۵ هزار میلیارد تومان مجموع خسارات وارده شده (۷ برابر خسارات زلزله سال ۹۶ استان كرمانشاه) بوده و ۵۱ هزار واحد مسكونی نیاز به بازسازی (تعمیری) و ۱۰۰ هزار واحد نیاز به نوسازی مجدد (احداثی) دارند.
در حادثه سیلاب امسال، ۲۸ استان از ۳۱ استان، ۲۱۳ شهرستان، ۲۷۳ شهر و ۵ هزار و ۱۸۴ روستا (بر اساس آمار بنیاد مسكن انقلاب اسلامی) درگیر این حادثه بودند كه درنتیجه خسارات فراوانی به بخش بزرگی از مناطق شهری و روستایی وارد شد.
در گزارش سازمان ملل متحد از حادثه سیلاب امسال ایران، ۱۲ میلیون نفر تحت تأثیر بوده اند، ۳ هزار و ۱۹۲ تن كشته و مصدوم شدند، ۳ میلیون نفر نیازمند انواع امدادرسانی بودند، ۳۷۱ هزار نفر مجبور به ترك منزل خود شدند و ۹۴۳ مركز درمانی لطمه دید. ضمن اینكه برمبنای اعلام وزارت كشور ۵۸ روستا نیازمند جابه جایی از محل سابق خود هستند.

علل اصلی بالا بودن خسارت سیل فروردین ۹۸
در این گزارش پژوهشی درباره علل و عوامل بالا بودن میزان خسارات آمده: علاوه بر مواردی همچون عدم پیش بینی صحیح بارش ها و سیلاب، عدم اطلاع رسانی مناسب، مدیریت نامناسب مخازن و سدها، لایروبی نكردن مخازن سدها و رودخانه ها و دیگر موارد ضعف مدیریتی، مسائل مهمی همچون رعایت نكردن اصول مهندسی در ساخت و سازهای عمومی و خصوصی نیز مؤثر بوده است. عواملی چون ضعف مهندسی در طراحی و اجرای ساختمان ها، نبود نظارت دقیق بر ساخت و ساز، پی ریزی نامناسب در هنگام ساختمان سازی، در نظر نگرفتن تراز مناسب برای ساختمان ها از كف، عایق كاری ضعیف در ساختمان ها، عدم رعایت كلاف بندی افقی، قائم، دیوارها و سقف، عدم رعایت اتصال به دیوارهای باربر، كیفیت نازل مصالح ساختمانی، و راه اندازی خانه های روستایی در جوار رودخانه ها یا در سراشیبی از مهم ترین علل تشدید خسارت به ساختمان های شهری و روستایی در حادثه سیلاب فروردین ۹۸ بوده است.
اقداماتی كه وزارت راه و شهرسازی باید انجام دهد
مركز پژوهش های مجلس خواهان بازبینی شورای عالی شهرسازی و معماری در تهیه طرح های جامع و تفصیلی شهرها شده و همین طور از این شورای عالی خواسته شده تا طرح های مربوط به احیای رودخانه های شهری نیز مورد بازبینی دقیق تری قرار گیرد. تغییر كاربری ها نیز باید با عنایت به رعایت حریم ها صورت گیرد.
از دیگر مواردی كه در این گزارش به وزارت راه و شهرسازی بعنوان نهاد متولی ساخت و ساز گوشزد شده، ضرورت بازبینی در مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرسازی، توجه به بافت های فرسوده و حاشیه نشینی در شهرها، مقاوم سازی ساختمان های عمومی مانند مراكز آموزشی و درمانی و از همه مهم تر برخورد با متخلفان در ساخت و سازهای مجاور حریم رودخانه هاست.

1398/02/31
15:32:50
5.0 از 5
4950
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان