معاون وزیرراه درگفتگو با مهرتشریح كرد

جزئیات برنامه اقدام ملی تولید مسكن، احتمال پیش فروش ۲۰۰ هزار واحد

جزئیات برنامه اقدام ملی تولید مسكن، احتمال پیش فروش ۲۰۰ هزار واحد فراز برج: معاون وزیر راه و شهرسازی با تشریح جزئیات برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن اظهار داشت: نیمی از 400 هزارواحدمسكونی برنامه اقدام ملی را سازنده می تواند در مرحله 40 درصد پیشرفت فیزیكی، پیش فروش كند.حبیب الله طاهرخانی مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره تفاوت مسكن مهر با طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسكن و همین طور اظهاراتی كه برنامه اقدام ملی را در امتداد ادامه طرح مسكن مهر می دانند، گفت: یكی از اصلی ترین تفاوت های این دو طرح این است كه مسكن مهر به خط اعتباری بانك مركزی متصل بود كه هم اكنون قاعدتاً چنین امكانی در این طرح وجود ندارد و بنا هم نداریم از خط اعتباری بانك مركزی در طرح اقدام ملی استفاده نمائیم.
وی افزود: طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسكن بیشتر متكی به منابع بخش خصوصی و تسهیلاتی است كه به صورت معمول سیستم بانكی پرداخت می كند.
قرار نیست دولت در برنامه اقدام ملی مانند مسكن مهر ورود كند
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: یكی دیگر از تفاوت های مسكن مهر و برنامه اقدام ملی این است كه دولت در این برنامه قرار نیست مانند طرح مسكن مهر به برنامه ورود كند. در طرح مسكن مهر متقاضیان ثبت نام می كردند، منابع آنها جمع آوری و ساخت پروژه ها شروع می شد، دولت (شامل ادارات كل راه و شهرسازی استان ها، شركت عمران شهرهای جدید و بنیاد مسكن) مسئولیت اجرای پروژه ها را به وكالت از متقاضی بر عهده داشتند.
وی تصریح كرد: این در شرایطی است كه در برنامه اقدام ملی قرارداد مشاركت با بخش خصوصی (انبوه ساز یا سرمایه گذار) در چارچوب ساختار مشخصی به امضا می رسد.
مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید درباره واگذاری بلاعوض اراضی دولتی در برنامه اقدام ملی به انبوه ساز كه به صورتی تكرار این پروسه در طرح مسكن مهر است، اظهار داشت: در ابتدای اجرای پروژه برای آنكه به سرمایه گذار هزینه ای تحمیل نشود، قیمت زمین از سازنده ستاندن نمی گردد اما زمین بعنوان سهم دولت در قرارداد مشاركت لحاظ می شود. به این معنا كه زمین آورده دولت و هزینه ساخت، آورده سازنده است؛ درانتها عملیات ساخت و ساز، سهم هر یك مشخص می شود. اگر در جایی ارزش زمین بیشتر بود، سهم دولت بیشتر می شود و اگر در شهری زمین از ارزش بالایی برخوردار نبود، سهم سرمایه گذار از پروژه بیشتر خواهد بود.
انبوه ساز درانتها ساخت و ساز بجای پول زمین، واحد ساخته شده به دولت می دهد
به گفته طاهرخانی، درانتها پروژه برمبنای سهم هر یك از این دو (زمین بعنوان آورده دولت و هزینه تمام شده ساخت بعنوان آورده سرمایه گذار) واحدهای ساخته شده میان آنها تقسیم می شود.
وی تاكید كرد: وجه تمایز اصلی میان این دو برنامه این است كه در برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن، حوزه سرمایه گذاری خصوصی ورود می كند، بدین سبب تمام محاسبات مربوطه را برای آنكه پروژه ای آغاز و ساخته نشود كه كارآیی و فروش نداشته باشد، انجام می دهد. بر خلاف آنچه در مسكن مهر رخ داد و ما با حجم انبوهی از واحدهای فاقد متقاضی مواجه شدیم. اما در این برنامه بطور قطع چنین مشكلی بروز نخواهد كرد چون بخش خصوصی وقتی می خواهد در طرحی سرمایه گذاری كند، مطالعات لازم را برای بازاریابی فروش واحدها انجام می دهد.
وام انبوه ساز بدون نیاز به خرید اوراق تسهیلات مسكن و با سود ۱۸ درصد است
مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید درباره نحوه تأمین مالی برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن اظهار نمود: قسمتی از سرمایه را در مراحل اولیه ساخت و ساز از طرف سرمایه گذار تأمین می شود. در ادامه آن، سیستم بانكی نیز به اعطای تسهیلات مورد نظر می پردازد. بانكهای عامل هم تعهد كرده اند تسهیلات مربوطه را با سود ۱۸ درصد پرداخت كنند و نیازی به خرید اوراق تسهیلات مسكن از طرف سازنده نیست. این تسهیلات، در چارچوب تسهیلات كوتاه مدت در دوره ساخت پرداخت می شود.
پیش فروش ۲۰۰ هزار واحد زیر نظر شركت شهرهای جدید انجام می شود
وی افزود: یكی دیگر از روش های تأمین مالی برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن از محل پیش فروش واحدهاست كه با مدیریت شركت عمران شهرهای جدید اجرایی می شود. سازنده می تواند در مرحله ۴۰ درصد پیشرفت فیزیكی پروژه، تمام یا قسمتی از واحدها را پیش فروش كرده و پروژه را تأمین مالی كند. در این روش، سرمایه های خرد مردم جمع آوری می شود.
به گزارش فراز برج به نقل از مهر، از مجموع ۴۰۰ هزار واحد مسكونی پیش شده در برنامه اقدام ملی، ۲۰۰ هزار واحد مسكونی مقرر است در شهرهای جدید ساخته شود؛ ۱۰۰ هزار واحد دیگر را بنیاد مسكن و ۱۰۰ هزار واحد دیگر مقرر است بوسیله نوسازی بافت های فرسوده انجام شود؛ كه بگفته طاهرخانی، ۲۰۰ هزار واحد مسكونی تحت مدیریت شركت عمران شهرهای جدید در چارچوب پیش فروش به متقاضیان عرضه خواهد شد.
طاهرخانی اشاره كرد: یكی دیگر از تفاوت های برنامه اقدام ملی با طرح مسكن مهر این است كه اجرای این برنامه، به هیچ وجه منجر به افزایش محدوده شهرها به خصوص در مجموعه شهرهای جدید نخواهد شد بلكه در چارچوب ظرفیت های طرح های جامع تفصیلی شهرها اجرا می شود؛ بر خلاف آنچه در مسكن مهر رخ داد و محدوده برخی شهرهای جدید افزوده شد.
درآمد حاصل از فروش واحدها صرف راه اندازی مسكن حمایتی می شود
وی درباره نحوه هزینه كرد درآمدهای حاصل از فروش زمین به متقاضیان خرید واحدهای تولید شده در برنامه اقدام ملی، اظهار داشت: قسمتی از آن به طرح های توسعه ای شهرهای جدید اختصاص می یابد بخشی هم به دولت داده می شود تا در حوزه مسكن حمایتی هزینه شود. چارچوب های نحوه هزینه كرد این درآمدها در حال آماده سازی است.

1398/04/06
11:10:40
5.0 از 5
4815
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان