جزئیات وام رهن مسكن اعلام گردید

جزئیات وام رهن مسكن اعلام گردید فراز برج: معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینكه راه اندازی صندوق رهن و اجاره یك پیشنهاد است، اظهار داشت: وام به حساب موجر واریز می شود و مستاجر هزینه سود وام را پرداخت می كند كه اساسا كمتر از هزینه اجاره خواهد بود.


محمد دهقان دهنوی در گفت و گو با مهر درباب پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص تأسیس صندوق رهن و اجاره برای كمك به مستأجران گفت: راه اندازی این صندوق یك پیشنهاد برای تسهیل كار مستاجرین است و قرار نیست به صورت لایحه تنظیم شود. معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه كرد: هم اكنون كه قیمت های مسكن و هزینه های اجاره افزایش یافته و به تبع آن شرایط برای مستاجرین سخت شده است، تأسیس صندوق رهن و اجاره می تواند تسهیل كننده امور باشد. وی افزود: البته باید تاكید كنم كه این مساله صرفاً در چارچوب یك پیشنهاد است و قرار نیست كه یك چاره قطعی باشد و از فردای تأسیس صندوق همه صاحب خانه شوند. دهقان دهنوی در ارتباط با سازوكار فعالیت صندوق رهن و اجاره، اظهار داشت: هدف این است كسانی كه توانمندی لازم برای پرداخت اجاره را ندارند وام بگیرند و آن وام را بعنوان ودیعه مسكن استفاده كنند؛ البته به این وام سود تعلق می گیرد و به این افراد یك هزینه سود تحمیل می شود ولی محاسبات نشان داده است كه این هزینه سود كمتر از هزینه اجاره ای است كه افراد پرداخت می كنند.
وی ادامه داد: درواقع بجای اینكه فرد بعنوان مثال یك ونیم میلیون تومان اجاره بدهد، یك میلیون تومان سود می دهد و می تواند تا حدودی در هزینه های خود صرفه جویی كند. معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: پیش بینی شده است كه برای كنترل ریسك های بانك، وام در اختیار موجر قرار گیرد. دهقان دهنوی در مورد بانك عامل هم اظهار داشت: با عنایت به اینكه بحث مسكن می باشد بدین جهت اولویت با بانك مسكن خواهد بود. وی در ارتباط با اینكه راه اندازی این صندوق راه های زیادی برای رانت به وجود می آورد و احتمال سوءاستفاده از كد رهگیری معاملات وجود دارد، اشاره كرد: باید سازوكاری درنظر بگیریم كه احتمال سوءاستفاده را كاهش دهد؛ اینكه بگوییم صد در صد می توان جلوی سوءاستفاده را گرفت درست نیست اما می توان كارهایی كرد كه سوءاستفاده ها كم شود. دهقان دهنوی افزود: بعنوان مثال می توان این وام را به كسانی داد كه سال دوم قراردادشان است. وی ارائه توضیحات بیشتر در مورد سازوكار صندوق رهن و اجاره را به نهایی شدن این پیشنهاد در دولت موكول كرد. ۲۲۳۲۲۳


منبع:

1398/04/11
13:50:50
5.0 از 5
4388
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان