قیمت های شوك آور مسكن در اطراف تهران

قیمت های شوك آور مسكن در اطراف تهران به گزارش فراز برج ایسنا نوشت: با وجودی كه افزایش قیمت مسكن در شهرهای اطراف پایتخت معمولا با فاصله زمانی از این كلانشهر رخ می دهد، طی یك سال اخیر قیمت مسكن در بعضی مناطق اطراف تهران تا 500 درصد افزایش داشته است.


قیمت مسكن در پردیس حدود ۵۰۰ درصد، در پرند حدود ۲۰۰ درصد و در هشتگرد ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصد نسبت به پیش از نوسانات بازار مسكن افزایش یافته كه در مواردی از میانگین افزایش قیمت مسكن تهران نیز فراتر رفته است. البته قیمت خانه در تهران نسبت به سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۲۱۵ درصد رشد كرده و شواهد گویای توقف افزایش قیمت در كلانشهر تهران است. با لحاظ این واقعیت كه معمولا افزایش قیمت در شهرهای اطراف پایتخت با فاصله زمانی از شهر مادر رخ می دهد، می توان نتیجه گیری كرد كه قیمت مسكن در دو شهر پرند و هشتگرد معقول است اما در پردیس حباب دارد. پردیس از ۱۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان هم اكنون محدوده قیمت مسكن مهر در پرند با عنایت به زمان تحویل آن بین ۸۵ تا ۲۰۰ میلیون تومان است؛ در صورتیكه حدود یك سال و نیم قبل سقف قیمت ها تا ۷۰ میلیون تومان بود. در هشتگرد نیز الان قیمت واحدهای معمولی مسكن مهر بین ۷۰ تا ۱۷۰ میلیون تومان است و در بعضی واحدهای بزرگ متراژ به بیشتر از ۲۰۰ میلیون تومان می رسد. این ارقام تا حدود یك سال قبل ۳۰ تا ۶۰ میلیون تومان بود. در پردیس اما وضعیت متفاوت می باشد. اگرچه پس از ایجاد حباب قیمتی در پردیس، طی هفته های اخیر قیمت ها روند نزولی به خود گرفته و دیگر از نرخ های بالای ۵۰۰ میلیون تومان خبری نیست، الان برمبنای متراژ، موقعیت و زمان تحویل، قیمت ها از ۱۵۰ میلیون تا ۶۰۰ میلیون تومان است؛ در صورتیكه حدود دو سال پیش رقم ها ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان بود. در فاز ۱۱ پردیس شروع قیمت واحدهای یك سال تحویل از ۱۶۰ میلیون تومان، واحدهای شش ماه تحویل از ۲۰۰ میلیون تومان تا ۳۴۰ میلیون به اضافه ۴۰ میلیون تومان وام بانكی است. واحدهای تحویلی هم ۲۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری می شود. در فاز ۸ نیز در مواردی قیمت به ۶۰۰ میلیون تومان می رسد. با عنایت به نزدیكی پردیس به تهران و تكمیل زیرساخت های این شهر طی یك سال اخیر تقاضا برای مسكن آن افزایش یافت كه به افزایش قیمت منجر گردید. با این وجود در ماه های گذشته خیلی از اقشار مجبور شدند به سبب فاصله قیمتی كه بین قیمت مسكن در كلانشهرهای تهران و كرج با مجموعه شهرهای اطراف آنها وجود به وجود آمده به شهرهای اقماری مهاجرت كنند. بررسی های میدانی از آن حكایت می كند طی یك سال اخیر جمعیت برخی از شهرهای اطراف تهران و كرج بطور محسوسی افزایش یافته است. افزایش قیمت خانه در كلانشهرها تاثیر خودرا بر افزایش قیمت مسكن مهر نیز گذاشته است. با وجودی كه ۵۵ هزار و ۹۹ واحد مسكن مهر بدون متقاضی در كشور وجود دارد كه یكی از دلیلهای آن به نبود خدمات و زیرساخت ها مربوط می شود، اما قسمتی از این خالی ماندن از پایین بودن توان متقاضیان نشات می گیرد. بطور مثال در خوزستان ۷۰۰۰ مسكن مهر فاقد تقاضا است كه بگفته مدیركل دفتر سرمایه گذاری و اقتصاد مسكن، به سبب عدم نیاز نیست، بلكه رشد نامناسب تورم باعث شده تسهیلات موجود نیز پاسخگوی قدرت خرید مردم نباشد.
آمار مسكن مهر بدون متقاضی نصف شد تعداد واحدهای بدون تقاضای مسكن مهر در شهریورماه سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۱۱۰ هزار مورد بود. این در شرایطی است كه دولت روحانی شروطی را كه دولت گذشته برای تحویل مسكن مهر گذاشته بود برداشت و قوانین تسهیل شده بود، اما استقبال زیادی صورت نگرفت. تا این كه از اواخر سال ۱۳۹۶ قیمت مسكن در كلانشهرها روند صعودی به خود گرفت و متقاضی برای خرید مسكن در شهرهای اطراف افزایش یافت. حالا پس از دو سال تعداد واحدهای بدون مشتری مسكن مهر به نصف رسیده است. طبق آخرین آمار از مجموع دو میلیون و ۲۰۳ هزار و ۷۶ واحد مسكن مهر، یك میلیون و ۸۳۴ هزار و ۴۳۲ واحد تحویل شده و ۳۶۸ هزار و ۶۴۴ واحد باقیمانده است. كل واحدهای آماده تحویل فاقد خدمات زیربنایی ۱۶۵ هزار و ۶۲۶ واحد، كل واحدهای دارای مشكلات حقوقی شامل ۹۱ هزار و ۵۶۱ واحد، كل واحدهای فاقد متقاضی ۵۵ هزار و ۹۹ واحد و كل واحدهای باقیمانده در تعهد دولت شامل ۵۶ هزار و ۴۳۸ واحد است. حسن روحانی، رئیس جمهور دستور داده كه مسكن مهر تا آخر سال جاری به اتمام برسد. مجموعه شهری تهران و كرج جمعاً دارای ۵۸ شهر هستند. طبق سرشماری ۱۳۹۵ جمعیت شهر تهران هشت میلیون و ۶۹۳ هزار نفر و جمعیت كرج یك میلیون و ۵۹۲ هزار نفر اعلام شده است. نكته جالب این كه بین سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ جمعیت كرج ۲۲ هزار نفر كاهش یافته است. بعد از این دو كلان شهر، پرجمعیت ترین شهرهای اطراف به ترتیب اسلامشهر دارای ۴۴۸ هزار نفر، شهریار ۳۰۹ هزار نفر، قدس ۳۰۹ هزار نفر، ملارد ۲۸۱ هزار نفر، گلستان ۲۳۹ هزار نفر، پاكدشت ۲۳۶ هزار نفر و قرچك ۲۳۱ هزار نفر هستند. اسفندماه سال قبل كه با جهش سنگین قیمت مسكن در تهران، لواسان و كرج مواجه شدیم، در پاكدشت، ورامین، قرچك، پرند، هشتگرد، فردیس، ملارد و حتی بعضی مناطق اسلامشهر می شد با بودجه بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان می شد آپارتمان یا خانه حیاط دار قدیمی خریداری كرد اما شواهد گویای آن می باشد كه طی پنج ماه اخیر در این مناطق نیز قیمت ها روند صعودی داشته است. ۲۲۳۲۲۳


منبع:

1398/05/26
15:34:11
5.0 از 5
4346
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان