چه كسانی می توانند در طرح ملی مسكن ثبت نام كنند؟

چه كسانی می توانند در طرح ملی مسكن ثبت نام كنند؟ به گزارش فراز برج گام بلند دولت برای ساماندهی بازار مسكن برداشته شد. سرپرست معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از آغاز ثبت نام متقاضیان طرح ملی مسكن در ۱۰ استان خبر داد؛ طرحی كه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی را در نهایت در دستور كار دارد.مریم فكری: اوایل شهریور امسال، ثبت نام این طرح از استان كرمان شروع شده بود. وزیر راه و شهرسازی در مراسم آغاز راه اندازی عملیات اجرایی ۱۱۰ هزار واحد مسكونی در پنجم شهریورماه امسال عنوان كرده بود: «تلاش كرده ایم تا امید به خانه دار شدن مردم را در كلانشهرها به زیر ۱۰ سال و در سایر شهرها به كمتر از ۳ سال برسانیم. »
به گفته محمد اسلامی، «حجم سرمایه گذاری مسكن در طرح اقدام ملی، ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است كه این میزان سرمایه گذاری ۱۳۰ هزار اشتغال پایدار بوجود می آورد و متاثر از این تحرك و اراده سایر ظرفیت ها به مدار می آیند و ساخت و ساز رونق می گیرد. »
در طرح اقدام ملی رونق تولید مسكن تولید ۴۰۰ هزار واحد مسكونی در دستور كار است كه از این تعداد تولید ۲۰۰ هزار واحد آن به عهده شركت عمران شهرهای جدید، تولید ۱۰۰ هزار واحد به عهده بنیاد مسكن انقلاب اسلامی و تولید ۱۰۰ هزار واحد آن در بافت فرسوده شهری و به عهده شركت بازآفرینی شهری است.
آن طور كه از گزارش ها برمی آید، این ۴۰۰ هزار واحد مسكونی، ویژه اقشار متوسط و پایین جامعه است. زیربنای این منازل بین ۸۰ تا ۱۲۰ متر است و بنا به قول مقامات دولتی، بگونه ای برنامه ریزی شده است كه جامعه هدف با درآمد اندك و متوسط را تحت پوشش قرار دهد.
وزیر راه و شهرسازی در این خصوص گفته است: «طرح ملی مسكن با هدف خانه دار كردن ۶ دهك جامعه طراحی و در حال عملیاتی شدن است. تولید مسكن برای دهك های یك و دو كه توسط نهادهای حمایتی مانند كمیته امداد و بهزیستی صورت می گیرد كه در این رابطه وزارت راه به میزان گسترده زمین عرضه كرده است. »
اسلامی متذكر شده است: «همچنین در طرح ملی مسكن دهك های ۳، ۴، ۵ و ۶ به صورت ویژه دیده شده اند. در شرایط كنونی روند ثبت نام برای متقاضایان از استان كرمان به صورت پایلوت شروع شده و متقاضیان در شهرهای این استان به جزء مركز آن ثبت نام كرده اند، حال وزارت راه روند بررسی این تقاضاها را كلید زده است. »
به گفته وی، «متقاضیان می توانند خود زمین عرضه كرده و از حمایت های تسهیلاتی دولت برخوردار شوند و یا این كه دولت، اراضی را برای تولید مسكن واگذار و توسط بخش خصوصی مساكن مورد نظر ساخته و به مردم فروخته خواهد شد. »
نحوه واگذاری خانه ها
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن درباره نحوه واگذاری مسكن های طرح اقدام ملی گفته است: «فقط كسانی می توانند در طرح اقدام ملی مسكن ثبت نام كنند كه فرم (ج) آنها سبز باشد. »
براساس فرم (ج) هر فردی می تواند یك مرتبه از امكانات دولتی برای خانه دار شدن استفاده نماید و كسانی كه فرم (ج) آنها قرمز باشد، بدین معنا است كه قبلا از این امكانات بهره برده اند.
به گفته علی نبیان، «تمامی افرادی كه در صندوق پس انداز یكم مسكن برای دریافت تسهیلات خرید خانه سرمایه گزاری نموده اند، می توانند در طرح اقدام ملی صاحبخانه شوند.
بر این اساس، وی از انعقاد تفاهم نامه با بانك مسكن برای انتقال وام صندوق پست انداز یكم (خانه اولی ها) به طرح های مشاركتی ساخت خانه اطلاع داده و گفته است: «متقاضیان دریافت تسهیلات از این صندوق، وام خویش را در اختیار ساخت خانه در طرح اقدام ملی قرار می دهند. »
گزارش ها نشان داده است هم اكنون بیشتر از ۳۵۰ هزار خانه اولی در صندوق پس انداز مسكن یكم، ثبت نام و افتتاح حساب كرده اند كه زوج های جوان فاقد مسكن ملكی محسوب می شوند. در كنار این آمار، سالانه بیشتر از ۴۰۰ هزار ازدواج در كشور صورت می گیرد كه بخش زیادی از آنها مجبور هستند در سال های اولیه زندگی خود، اجاره نشین باشند تا به مرور زمان و برای دوره طولانی، به لحاظ مالی بتوانند برای خرید مسكن توانمند شوند.
چگونگی تامین اعتبار طرح ملی مسكن
ابوالقاسم رحیمی اناركی، مدیرعامل بانك مسكن درمورد طرح اقدام ملی مسكن و چگونگی تامین اعتبار برای اجرای این طرح، گفته است: «بانك مسكن از ۴۰۰ هزار واحد مسكونی طرح اقدام ملی، پرداخت تسهیلات به ۲۴۰ هزار واحد را تقبل كرده است كه در این زمینه بخشی از تامین اعتبارات از محل صندوق پس انداز مسكن یكم انجام می شود. »
به گفته وی، «هم حالا بیشتر از ۳۵۰ هزار فقره حساب صندوق پس انداز مسكن یكم وجود دارد كه حداقل ها را رعایت كرده اند. »
رحیمی اناركی همینطور توضیح داده است: «بخش دیگری از تامین اعتبار طرح اقدام ملی مسكن را از محل اقساط وصولی بانك كه پیشبینی كرده ایم امسال رقم قابل توجهی باشد انجام می شود. »

آغاز ثبت نام مسكن ملی در ۱۰ استان
در این شرایط، محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این كه ثبت نام اولیه مسكن ملی در شهر كرمان برای تست سامانه انجام شده، اطلاع داده است: «تمام مشكلات و نقصها موجود در سامانه برای ثبت نام برطرف شده است. »
به گفته وی، «نام نویسی از متقاضیان مسكن ملی در ۱۰ استان كشور از آبان ماه سال جاری شروع می شود و به مرور استان های دیگر با فراهم شدن شرایط لازم در فرایند ثبت نام قرار می گیرند. »
محمودزاده با ذكر این نكته كه طبق قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسكن متقاضیان ثبت نام مسكن ملی باید دارای چهار شرط اصلی باشند، تصریح كرده است: «تاهل، فاقد مالكیت خصوصی، عدم استفاده از امكانات دولتی از قبیل زمین، آپارتمان یا تسهیلات ویژه یارانه دار و داشتن سابقه سكونت در شهر مورد تقاضا همچون این شرایط است. »
سرپرست معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با تاكید بر این كه امكان ثبت نام افراد دارای سابقه مالكیت در طرح ملی مسكن وجود ندارد، عنوان كرده است: «برای متقاضیان دارای موارد خاص مكانیزمی جهت بررسی این موارد در حال طراحی است، اما اولویت با كسانی است كه چهار شرط اصلی را داشته باشند. »
وی تاكید كرده است: «تلاش ما این است تا پیش از بهمن ماه سال جاری فرایند ثبت نام در تمامی استان های كشور صورت گیرد. »
خبر خوش برای بازار مسكن
در این میان، بعد از افزایش شدید قیمت مسكن از آغاز سال ۹۷ به دنبال جهش نرخ ارز، مدتی است كه بازار مسكن روند كاهشی در پیش گرفته؛ نكته ای كه حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاك هم در چند روز گذشته به آن اشاره نموده است.
به گفته وی، «خبر خوشی برای مردم داریم؛ طی ماه های اخیر و بعد از جهش قیمت در بخش مسكن، سمت و سوی بازار مسكن از منظر قیمت نزولی شده و همچنان با این رویه پیش می رود.»
عقبایی با یادآوری این كه از آغاز سال قبل تا اواسط تیرماه امسال بازار مسكن درگیر ركود تورمی بود، افزوده است: «افزایش بیشتر از ۱۰۰ درصدی قیمت ها در بازه یاد شده به میزانی پیشرفت كرد كه در نهایت سبب كاهش ۸۹ درصدی معاملات در تابستان امسال شد؛ اتفاقی كه در ربع قرن اخیر در بازار مسكن ایران سابقه نداشته است. »
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاك با بیان این كه قیمت واحدهای متراژ بالا حدود ۴۰ درصد در شهرهای بزرگ كاهش یافته، متذكر شده است: «پیش بینی ما این بود كه روند كاهش قیمت ها از نیمه دوم سال آغاز شود، اما از اوایل شهریور امسال كاهش نرخ ها در بازار مسكن آغاز شد. »
او تاكید كرده است: «در واحدهای مسكونی جنوب تهران شاهد كاهش حداقل ۳۰ درصد قیمت ها بوده ایم؛ بعنوان مثال قیمت واحدی كه تا قبل از تیرماه ۷۵۰ میلیون تومان معامله می شد، الان به حدود ۵۰۰ میلیون تومان كاهش پیدا كرده است. »
سیگنال مثبت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی به بازار
فرج الله رجبی، عضو كمیسیون عمران مجلس اعتقاد دارد «آغاز برنامه های مسكنی وزارت راه و شهرسازی و گلنگ زنی ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی سیگنال مثبتی در بازار بوده است. » به قول وی، «این اقدام دولت در فضای عمومی و جو حاكم در بازار مسكن بی تأثیر نبود و قشر مخاطب این برنامه را به صاحب خانه شدن امیدوار كرد. »
وی تاكید كرده است: «به طور قطع اثر واقعی این مبادرت به تدریج در بازار نمایان می شود و می تواند تأثیر بیشتری در جهت آرامش و ثبات بازار داشته باشد. »
رجبی با بیان این كه تمام دستگاه های مربوطه به صورت یكپارچه بر روی تحقق برنامه ساخت مسكن در چارچوب طرح اقدام ملی متمركز شده اند، عنوان كرده است: «پیش از این دستگاه های مختلف به صورت جزیره ای اقدامات خویش را در بخش مسكن انجام می دادند اما امروز تمام سازمان های دولتی، غیردولتی و نهادها به دنبال تحقق یك برنامه واحد هستند. »
این عضو كمیسیون عمران تاكید كرده است: «مجموعه شواهد نشان داده است كه افت قیمت مسكن در بازار مقطعی و موقتی نیست و این روند ادامه خواهد داشت. »

۱۷۲۲۶۲۲۵

1398/08/03
14:32:22
5.0 از 5
4410
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان