دبیرشورای عالی شهرسازی در گزارش فراز برج

تخلف در باستی هیلز قطعی است

تخلف در باستی هیلز قطعی است فراز برج: بنابر آنچه دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری اعلام نموده، وجود تخلفاتی كه از سوداگری، رانت و قدرت فسادزا نشأت گرفته، در صدور مجوز ساخت شهرك باستی هیلز قطعی است.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، تابستان امسال بود كه شهركی ۳۵۰ هكتاری در روستای باستی در شمال لواسان، شمال شرقی تهران، واقع در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا با ویوی ۳۶۰ درجه به پایتخت و دریاچه سد لتیان كه به تأسی از شهركی لاكچری و مشابه در شمال غربی لس آنجلس با نام بورنی هیلز به نام باستی هیلز نام گذاری شده، حاشیه ساز شد.
شهركی كه برخی ویلاهای منحصر به فرد آن در ایران، گاها تا چند صد میلیارد تومان ارزشگذاری شده و از امكاناتی مانند استخر در ارتفاعات و موارد عجیب و غریبی از این دست بهره می برند و البته ورودی این شهرك گیت بازرسی دارد كه با تغییر رئیس قوه قضائیه و با دستور آیت الله رئیسی در تیرماه امسال، این گیت جمع آوری شد.
بر اساس اعلام معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، راه اندازی این شهرك هیچ گونه مصوبه ای در شورایعالی شهرسازی و طرح جامع لواسان نداشته است؛ ازاین رو صدور مجوز از جانب شهرداری لواسان برای راه اندازی چنین شهركی و ساخت و سازهای آن، كاملا غیر قانونی می باشد.
اراضی این شهرك از ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان در هر متر مربع قیمت گذاری شده اند كه برخی مالكان برای یك ویلای ۲ هزار متری تا ۲۰۰ میلیارد تومان مطالبه می كنند.
هنوز معلوم نیست آیا قوه قضائیه مقرر است به این پرونده ورود كرده و حكم قلع و قمع برای مستحدثات آن صادر شود یا اینكه صرف راه اندازی این واحدها و صدور پروانه ساخت از جانب شهرداری لواسان، برای مالكان این شهرك فوق لوكس ایرانی، حقوق مكتسبه بوجود آورده است.
معاون وزیر راه: وجود تخلف در صدور مجوز ساخت باستی هیلز، قطعی است
در همین ارتباط، فرزانه صادق مالواجرد دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تخلفات شهرك باستی هیلز تصریح كرد: سوداگری، رانت و قدرتی كه می تواند فساد ایجاد كند، عامل تولید شهركی مانند باستی هیلز در شمال شرق تهران شده است.
وی اضافه كرد: این سه عامل تخلف از اصول شهرسازی را هم بوجود می آورد و سبب صدور مجوز برای محصور ماندن (Gated) این شهرك شده است.
به گفته معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، قبلا از راه اندازی چنین شهركی حمایت های قضایی صورت می گرفت اما با تغییر ریاست در قوه قضائیه، این حمایت های قضایی دیگر صورت نمی گیرد.
صادق مالواجرد خاطرنشان كرد: این موارد، مهمترین تخلفاتی است كه در شهرك باستی هیلز اتفاق افتاده است اما این موارد هیچ گاه در شورایعالی شهرسازی و معماری مطرح نشده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره اینكه آیا راه اندازی چنین شهركی در طرح جامع و تفصیلی لواسانات در شمال استان تهران به تصویب رسیده بود یا خیر؟ اظهار داشت: راه اندازی چنین شهركی در طرح جامع لواسانات وجود خارجی ندارد.
احتمال بررسی پرونده باستی هیلز در شورایعالی شهرسازی
دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری افزود: اینكه گفته شود چنین شهركی باید قلع و قمع شود، جزء وظایف شورایعالی شهرسازی و معماری نیست اما اینكه در لواسان چه بازبینی هایی باید صورت گیرد و چه تخلفاتی صورت گرفته، می تواند پرونده ای باشد كه در شورایعالی شهرسازی و معماری مطرح شود؛ به خصوص كه موارد مشابه و از این دست در شورایعالی شهرسازی مطرح گردیده است.
پرونده تخلفات پدیده شاندیز با پیگیری های شورایعالی شهرسازی به نتیجه رسید
وی درباره موارد تخلفات شهرسازی كه در شورایعالی شهرسازی و معماری مورد بررسی قرار گرفت و به نتیجه رسید، اظهار داشت: پرونده رسیدگی به تخلفات شهرسازی در پدیده شاندیز از مواردی بود كه در این شورایعالی مطرح و منتج به نتیجه شد.


منبع:

1398/09/04
15:01:05
5.0 از 5
4838
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان