مهر خبر می دهد

منشأ بوی بد اطراف فرودگاه جنوب تهران مشخص شد

منشأ بوی بد اطراف فرودگاه جنوب تهران مشخص شد به گزارش فراز برج یك پروژه پژوهشی نشان داد ۸۹ منشأ بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام وجود دارد كه ۸۱ نقطه تخلیه فاضلاب و ۲۷ دامداری بیشترین سهم ایجاد بوی نامطبوع در كیلومتر ۳۰ آزادراه تهران-قم را دارند.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، باآنكه تا كنون رئیس جمهور بارها به نهادهای مربوطه شامل وزارت كشور، شهرداری تهران، شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، استانداری تهران، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان صنایع كوچك و شهرك های صنعتی و چند دستگاه دیگر دستور داده تا برای رفع بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام خمینی (ره) اقدام نمایند، اما این آلودگی زیست محیطی همچنان مشام مسافران ایرانی و خارجی را آزار می دهد؛ این در شرایطی است كه بیشترین توریستهای خارجی ورودی به ایران از فرودگاه امام خمینی (ره) و ۳۰ كیلومتر انتهایی آزادراه قم-تهران وارد پایتخت می شوند كه گاها در بین آنها مقامات خارجی و دیپلمات های كشورهای مختلف هم وجود دارد.
شدت آزاردهندگی بوی نامطبوع در این راه خصوصا در نیمه دوم سال كه پدیده وارونگی و پایداری جوی سبب افزایش غلظت مواد آلاینده و همینطور تشدید نامطبوع بودن این بو می شود، به حدی بود كه در قانون بودجه سال قبل (۹۷) در بند ۵۹ جدول ۹ (جدول هزینه های متفرقه) رقم ۱۰۰ میلیارد تومان برای رفع آلایندگی بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام خمینی (ره) اختصاص داده شد كه به قول فرماندار شهرستان ری، ۷۰ میلیارد تومان از این رقم پارسال تخصیص داده شد و امسال هم مابقی این رقم به تدریج تخصیص داده شده است.
بوی زباله یا بوی دامداری؟
با وجود هزینه كرد ۱۷۰ میلیارد تومانی برای رفع بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام خمینی (ره) این بو همچنان باقی مانده است. به خصوص كه در پروژه پژوهشی مشتركی كه سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران انجام داده اند، بیشترین سهم آلایندگی و ایجاد بوی بد در كیلومتر ۳۰ آزادراه تهران-قم را مراكز دامپروری منطقه با ۴۸ درصد آلایندگی به خود اختصاص داده اند؛ اما خیلی از مسافران معتقدند بویی كه در این منطقه به مشام می رسد، بوی دپوی زباله منطقه آرادكوه است و شباهتی به بوی متصاعد از دامداری ها ندارد.
به خصوص كه یك عضو شورای شهر تهران هم اعتقاد دارد منشأ این بوی نامطبوع، وجود دپوی زباله آرادكوه در آزادراه تهران-قم بوده و باید تا ۱۰۰ كیلومتر دورتر از محل فعلی منتقل شود كه این اقدام بطور قطع با افزایش عوارض پسماند شهروندان تهرانی همراه خواهد بود.
مدیرعامل فرودگاه امام (۲۷ شهریور ۹۷): بخش زیادی از بوی بد اطراف فرودگاه از بین رفته است
علی رستمی مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) هم در گفت وگویی كه اواخر شهریور ماه سال قبل با خبرنگار مهر درباره پیگیری مدیران این فرودگاه برای رفع بوی نامطبوع بخشی از آزادراه تهران-قم تا قبل از ورودی فرودگاه داشته اند، اظهار نمود: ما پیگیری های زیادی با همكاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم و بخش زیادی از صنایع مولد بوی نامطبوع از این منطقه خارج شدند؛ در نتیجه، بخش زیادی از بوی بدی كه در منطقه وجود داشت، از بین رفته است.
نتایج پژوهش اخیر: سهم آلایندگی آرادكوه ۲۰ درصد، دامپروری ها ۴۸ درصد
در تحقیقات مشترك سازمان حفاظت محیط ریست و شهرداری تهران كه به تازگی نتایج آن انتشار یافته، بیشتر از ۸۹ كانون برای ایجاد بو شناخته و ۸ منبع تولید بو مشخص شده است. بر طبق این تحقیق، تعداد نقاط تخلیه فاضلاب ۸۱ نقطه، دامداری ها ۲۷ واحد، ۱۳ كشتارگاه، ۶ واحد مرغداری، ۲ مركز دفن و پردازش پسماند، ۸ تصفیه خانه فاضلاب، ۲۵ واحد صنعتی بوزا و پسماندسوزی های صنعتی و كشاورزی هم سطح محدوده منشأ بو تعیین شده اند.
در این پژوهش اعلام شده كه دپوی زباله آرادكوه تنها ۲۰.۲ درصد در تولید بوی نامطبوع منطقه جنوب تهران تاثیر دارد؛ فاضلاب های منطقه سهم ۲۸.۷ درصدی و مجتمع های دامپروری هم ۴۸ درصد در ایجاد بوی نامطبوع تاثیر دارند.

1398/09/13
15:48:06
5.0 از 5
4663
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان