یك مقام مسئول:

مالیات بر خانه های خالی دشوارترین نوع مالیات ستانی است

مالیات بر خانه های خالی دشوارترین نوع مالیات ستانی است به گزارش فراز برج رئیس مركز آموزش سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: مالیات بر خانه های خالی دشوارترین نوع مالیات ستانی است، این سیستم در خیلی از كشورهای اروپایی اجرا شده اما به سبب عدم موفقیت، آنرا حذف كردند.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، احمد زمانی در یك گفت و گوی رادیویی با اشاره به اینكه مالیات بر خانه های خالی سخت ترین پروسه اجرایی را در میان مالیات ها دارد، گفت: اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی و شناسایی واحدهای خالی از سكنه وابسته به راه اندازی سامانه املاك و اسكان است.
رئیس مركز آموزش و پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی اضافه كرد: ما در جلسات با وزارت راه و شهرسازی همكاری لازم جهت راه اندازی سامانه املاك و اسكان را داشتیم، گرچه معتقدم حتی اگر این سامانه هم تكمیل شود برای مقابله با احتكار مسكن باید به روش های دیگری متوسل شد.

وی افزود: سیستم مالیات بر خانه های خالی در خیلی از كشورهای اروپایی مطرح و اجرا شده اما نهایتاً به سبب عدم موفقیت، آنرا حذف كردند.

این مقام مسئول تصریح كرد: طبق تبصره هفت ماده ۱۶۹ و ماده ۵۴ مكرر، شناسایی املاك خالی از سكنه باید برمبنای سامانه ملی املاك و اسكان كشور انجام گیرد.

زمانی ضمن تاكید بر ضرورت پشتیبانی از مسكن، مشكل احتكار در این عرصه را ناشی از كمبود مسكن یعنی عرضه محدود و تقاضای كم دانست و اظهار داشت: پشتیبانی از مسكن و عرضه زیاد، مشكل احتكار را حل خواهدنمود.

رئیس مركز آموزش و پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی اشاره كرد: از آنجایی كه ما كشوری در حال توسعه هستیم پس نباید انتظار داشت كه همه فرآیندها و قوانین و مقررات ما همچون كشورهای پیشرفته باشد اما در عین حال در راه اصلاح قرار گرفته ایم.

وی با تاكید بر اینكه تمام ملاحظات باید در بخش املاك و مسكن دیده شود، اضافه كرد: گرچه رسیدگی به خانه های خالی برمبنای سامانه انجام می شود اما ملاحظات تولیدكنندگان، اقشار لطمه پذیر، مسكن شخصی و سود سپرده بانكی اشخاص ضعیف نیز لحاظ خواهد شد و اینطور نیست كه ما فارغ از این مسائل مالیات بگیریم.

زمانی راه اندازی سامانه را تا حدودی بر كنترل وضعیت مسكن مؤثر خواند و اظهار داشت: تشخیص دقیق انگیزه افراد برای خالی ماندن مسكن آنها در كوتاه مدت كار دشواری است اما اگر اطلاعات دقیقی داشته باشیم بطور قطع می توان كارهای مؤثری انجام داد.

رئیس مركز آموزش و پژوهش و برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینكه مالیات بر خانه های خالی سخت ترین پروسه اجرایی را دارد، اضافه كرد: وزارت راه و شهرسازی در حال تكمیل این سامانه است.

زمانی، اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی را منوط به دو روش تكمیل سامانه املاك و اسكان و یا ورود مستقل سازمان امور مالیاتی به این حوزه دانست.


منبع:

1398/10/08
20:15:29
5.0 از 5
4464
تگهای خبر: آموزش , تولید , شهرسازی , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان