چرا مالكان، كمتر علاقه دارند واحدهای مسكونی شان را رهن كامل بدهند؟

چرا مالكان، كمتر علاقه دارند واحدهای مسكونی شان را رهن كامل بدهند؟ به گزارش فراز برج دنیای اقتصاد نوشت: واسطه های ملكی می گویند تمایل به عرضه آپارتمان به صورت رهن كامل دست كم به دو دلیل در بین موجران كاهش یافته است.


علت اول این است كه ارقام رهن كامل پیشنهادی در مناطق متوسط و بخش های مصرفی مناطق شمال شهر عموما بین ۲ تا ۳ میلیون تومان به ازای هر مترمربع است و بدین سان برای رهن كامل یك واحد آپارتمان ۸۰ مترمربعی در این مناطق، باید بین ۱۶۰ تا ۲۴۰ میلیون تومان ودیعه پرداخت گردد كه برای خیلی از مستاجران رقم سنگینی است. در نتیجه حتی آن دسته از موجرانی كه به رهن كامل تمایل داشته اند، مدت زیادی در صف انتظار اجاره ملك خود باقی ماندند و گروهی از آنها در نهایت ناگزیر به تغییر رویه قیمت گذاری و تبدیل قسمتی از ودیعه به اجاره ماهانه شدند تا مبلغ رهن پرداختی با استطاعت مستاجران در حال جست وجو هماهنگ شود.
علت دوم حدودا نایاب شدن آپارتمان های رهن كامل در بازار اجاره نیز نشات گرفته از ناامنی بازارهای سرمایه گذاری در دسترس و مورد رجوع عموم مردم نظیر ارز و طلاست. هرچند بازار ارز نوسان افزایشی را در هفته های اخیر تجربه كرد، اما باتوجه به افت یكباره قیمت ارز در نیمه دوم سال قبل بعد از ماه ها تلاطم قیمتی، این بازار و نیز بازار طلا و سكه كه به تبع وضعیت بازار ارز بعد از یك دوره جهش، گرفتار افت قیمت شدند، بازارهای امنی برای سرمایه گذاری ارزیابی نمی شوند. در واقع این نگرانی در بین موجران وجود دارد كه مبالغ ودیعه را در این بازارها سرمایه گذاری كنند، اما بعد از مدتی با افت قیمت روبه رو شوند و سرمایه گذاری آنها به نتیجه مطلوب نرسد. در نتیجه ترجیح می دهند از ابتدا قسمتی از مبلغ قرارداد را متناسب با توان مستاجران در حال جست وجو، به صورت اجاره ماهانه دریافت نمایند.

23302

1398/11/13
08:19:36
5.0 از 5
4379
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان