چگنی مطرح كرد:

سود وام مسكن كاهش یافت

سود وام مسكن كاهش یافت به گزارش فراز برج مدیركل اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت این وزارتخانه تلاش می نماید تا به شرط پایین آمدن نرخ سود بانكی، دوره بازپرداخت تسهیلات مسكن را بیشتر كند.


علی چگنی در مورد آخرین وضعیت توسعه ای شدن بانك مسكن گفت: در حال حاضر، توسعه ای شدن بانك مسكن در دستور كار دولت است؛ به نحوی كه بانك مركزی باید نظام نامه و ضوابط بانك توسعه ای را تدوین و ارائه كند تا در كمیسیون اقتصادی دولت مورد بررسی قرار گیرد و چارچوب های آن تعیین شود كه امیدواریم این برنامه در سال جاری محقق شود.
وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی در حوزه بازار رهن، تسهیلات رهنی و صندوق پس انداز یكم هم به نرخ و هم به دوره بازپرداخت توجه داشته كه اولا نرخ سود را پایین بیاورد و همچنین تلاش كند تا به شرط پایین آمدن نرخ سود بانكی، دوره بازپرداخت را افزایش دهد و در عین حال دوره انتظار وام گیرندگان را نیز كوتاه كند.
مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن با بیان اینكه، تعیین نرخ سود و كاهش آن از شرایط اقتصاد كلان نیز متاثر است، تأكید كرد: می بایست برنامه كاهش نرخ تورم تداوم یابد تا با برقراری ثبات در اقتصاد كشور، نرخ سود بانكی امكان كاهش داشته باشد، در آن صورت، كاهش نرخ سود تسهیلات مسكن نیز امكان پذیر می شود.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: در كنار كاهش نرخ سود تسهیلات، می توان مدت بازپرداخت را افزایش داد. اگر با همین نرخ ها، مدت بازپرداخت را اضافه كنیم، مصرف كننده در مجموع باید پول بیشتری بپردازد. بنابراین مطلوب تر است، شرایط اقتصادی و محیط اقتصاد كلان (ثبات اقتصادی) به نحوی برقرار شود كه به طور طبیعی، امكان كاهش نرخ سود تسهیلات فراهم آید.
وی افزود: معتقدم، كاهش نرخ سود و افزایش طول دوره بازپرداخت، شرایطی را ایجاد می كند كه متقاضی با توانایی بیشتری بتواند از تسهیلات بانكی برای تامین مسكن خود استفاده كند. شاید در صورت ایجاد چنین شرایطی، بتوانیم سقف میزان تسهیلات را افزایش دهیم به گونه ای كه اقساط در توان خانوارها باشد.
وی گفت: بعضی از مدیران و صاحب نظران، مطرح می كنند كه مثلا در برخی از كشورها، ۸۰ درصد قیمت خانه را وام می دهند. اینكه در ایران چرا نمی توانیم در این حد، تسهیلات به متقاضیان بدهیم به این دلیل است كه قدرت بازپرداخت آن باید در جامعه وجود داشته باشد كه براساس شواهد در حال حاضر، توانایی تقبل این سقف از افزایش تسهیلات وجود ندارد. اگر سقف تسهیلات را افزایش دهیم به تعداد كمتری تسهیلات تعلق خواهد گرفت. بنابراین ما باید تلاش كنیم تا بانك ها در تسهیلات دهی به متقاضیان توانمندتر بشوند. یك گام اساسی كه دولت در این زمینه برداشته است، توسعه ای شدن بانك مسكن است كه در حال انجام است.
به گزارش خبرنگار مهر در حالی مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی از درخواست این وزارت برای توسعه ای شدن بانك مسكن سخن گفته كه وب سایت بانك مركزی اسامی بانك های توسعه ای را منتشر كرده است.

به نظر می رسد وزارت راه و شهرسازی و بانك مركزی هر كدام می بایست در خصوص تعاریف و ویژگی های بانك توسعه ای مسكن به تفاهم، درك متقابل و شاخصه های مشترك دست یابند.
 

1396/05/05
00:18:37
5.0 از 5
4707
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان