شورای عالی شهرسازی:

پروژه های عمرانی مكلف به انطباق با شرایط معلولان هستند

پروژه های عمرانی مكلف به انطباق با شرایط معلولان هستند فراز برج: دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری مصوبه این شورا درباب منطبق سازی پروژه های عمرانی شهری و روستایی با شرایط معلولان را به دستگاه های ذی ربط ابلاغ نمود.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، فرزانه صادق مالواجرد مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری درباب تدوین دستورالعمل های منطبق سازی پروژه های عمرانی شهری و روستایی با شرایط معلولان را به دستگاه های ذی ربط شامل مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی، سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های كشور، بنیاد مسكن، سازمان مجری ساختمان و تأسیسات عمومی و دولتی، سازمان بهزیستی و سازمان نظام مهندسی ساختمان كشور ابلاغ نمود.
در مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری آمده:
شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در قالب مفاد قانون «حمایت از حقوق معلولان» مصوب ۱۳۹۷/۲/۱۳ مجلس شورای اسلامی و با تاكید بر رعایت مواد ۲، ۳، ۴، ۵ این قانون، همین طور پیرو بند ۶ مصوبه مورخ ۱۳۷۸/۹/۲۲ شورای عالی درباب ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت، در جلسه مورخ ۱۳۹۸/۸/۲۰ خود، پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در رابطه با بازبینی مصوبه یاد شده و پیوست آنرا به شرح زیر و ضوابط ضمیمه تصویب نمود:
۱ رعایت این مصوبه برای كلیه مراجع تهیه، بررسی، تصویب، نظارت، صدور پروانه، اجرا در تمامی طرح های توسعه و عمران شهری و روستایی الزامیست.
۲ در اجرای ماده ۴ قانون «تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری» و ماده ۴۲ بخشنامه «نحوه بررسی و تصویب طرح های توسعه و عمران محلی، ناحیه ای، منطقه ای و ملی»، اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان موظف به رعایت ضوابط پیوست در تمام زمینه های خدمات مهندسی از قبیل طراحی، نظارت، اجرا، بهره برداری و نگهداری هستند. مسئولیت نظارت بر اجرای ضوابط پیوست و حسن انجام این مصوبه بر عهده سازمان های نظام مهندسی ساختمان است.
۳ دهیاریها، شهرداری ها و سازمان مجری ساختمان ها و تأسیسات دولتی و عمومی موظف به رعایت ضوابط پیوست در تمام زمینه های خدمات مهندسی از قبیل طراحی، نظارت، اجرا، بهره برداری و نگهداری هستند. مسئولیت نظارت بر اجرای ضوابط پیوست و حسن انجام این مصوبه بر عهده وزارت راه و شهرسازی است.
۴ مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی مكلف است با همكاری سازمان نظام مهندسی ساختمان و سایر دستگاه های مسئول در جهت ترویج ضوابط مجموعه پیوست، ارتقا دانش حرفه ای و كسب مهارت فنی نسبت به ایجاد زمینه لازم برای برگزاری دوره های آموزشی تخصصی حرفه ای برای جامعه مهندسی، دست اندركاران موضوع، مهندسین مشاور، پیمانكاران و… و همین طور آموزش همگانی اقدام نماید.
۵ دبیرخانه شورای عالی با همكاری سازمان بهزیستی اقدامات لازم را بمنظور فرهنگ سازی و آگاهی عمومی در زمینه مناسب سازی محیط برای افراد دارای معلولیت و برابری فرصت ها برای حضور آنان در جامعه بوسیله برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، گنجاندن برنامه های درسی مرتبط توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و سایر سازمانها و مؤسساتی كه با امر آموزش نیروی انسانی در سطوح مختلف ارتباط دارند انجام دهد.
مراتب جهت استحضار و صدور دستور انعكاس و اقدام اعلام می شود.


منبع:

1399/01/19
12:37:26
5.0 از 5
3213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان