معاون وزیر راه و شهرسازی:

پیشرفت مصلای تهران به مرز 80 درصد رسید

پیشرفت مصلای تهران به مرز 80 درصد رسید فراز برج: مدیرعامل سازمان مجری ساختمان ها و تأسیسات عمومی و دولتی از پیشرفت ۸۰ درصدی مصلای تهران اطلاع داد.به گزارش فراز برج به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمدجعفر علیزاده اظهار داشت: کارگاه ساختمانی مصلی از روز دوم عید فعال بوده و الان هم با میانگین ۵۰۰ نیرو عملیات راه اندازی بخش های باقیمانده مصلی تهران فعال گشته است. هم اکنون پیشرفت فیزیکی مصلی تهران ۸۰ درصد است.
وی با بیان اینکه امکان استفاده از مصلی تهران در تمامی ایام وجود دارد، اضافه کرد: شرایط کرونا و لزوم تمرکز بر روی مهار این بیماری همه گیر، خیلی از بودجه ها با به سمت مبارزه با این بیماری سوق داد و در عین حال سرعت کارها با کمی با کندی مواجه کرد.
علیزاده یکی از اشکالات موجود بر سر راه تکمیل مصلی تهران را قطع بودجه برای این پروژه به علت حل مشکل کرونا عنوان نمود و توضیح داد: در ۶ ماه دوم سال ۹۸، تخصیص بودجه برای ادامه کار مصلی تهران به علت شرایط کرونا قطع شد. این امیدواری وجود دارد که با مساعدت دولت و تخصیص حداقلی بودجه، سازمان مجری بتواند این پروژه را در زمان کوتاهتری به پایان برساند.
وی در مورد زمان پیشبینی شده برای تکمیل پروژه مصلی، اعلام نمود: تکمیل پروژه مصلی تهران، ۱۰۰ درصد وابسته به اعتبارات است. هم اکنون، توان مهندسی کشور نشان داده است که پروژه مصلی تهران در مدت زمان یکسال تا یکسال و نیم در صورت تأمین اعتبار، قابل اجرا، تکمیل و بهره برداری کامل است. چونکه این پروژه، پیچیدگی فنی خاصی هم اکنون ندارد و تمامی گره های آن از نظر طراحی، محاسباتی، و سایر جزئیات، حل شده است. الان نیاز است تا تجهیزات و مصالح تأمین شود که اینکار بسیار هزینه بر است.
علیزاده خاطرنشان کرد: چنانچه اعتبارات تأمین شود در بهره برداری از فضا، جهش خواهیم داشت.
مدیرعامل سازمان مجری ساختمان ها و تأسیسات عمومی دولتی اظهار داشت: سال جاری حدود ۵۰ میلیارد تومان به مصلی تهران اختصاص یافته ولی علیرغم بودجه کمی که تصویب شده اکیپ ها در حال فعالیت هستند و الان، سه برابر بودجه مصوب، کار پیش رفته است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه در تکمیل مصلی تهران، جبهه های مختلفی فعال گشته است، اظهار داشت: با استفاده از توانمندی شرکت های وابسته به قرارگاه خاتم الانبیاء و شرکت ملی ساختمان وابسته به بنیاد مستضعفان، بیشتر از هزار میلیارد تومان قرارداد منعقد کرده ایم.
علیزاده افزود: الان پروژه مصلی تهران در قسمت ایوان و بخش های وابسته به ایوان، ایوان بزرگ مصلی که تلفیقی از گلدسته، ایوان و گنبد است و نماد منحصر به فردی در تمامی پروژه های مذهبی ایران و جهان است، فعال بوده و در حال انجام می باشد.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، همزمان عملیات تکمیلی شبستان شرق، شبستان غرب، جبهه شمالی و طیف وسیعی از عملیات در پروژه مصلی تهران فعال گشته است.
مدیرعامل سازمان مجری ساختمان ها و تأسیسات عمومی و دولتی توضیح داد: علاوه بر اعتبارات دولتی با توجه ویژه ای که مهندس اسلامی وزیر راه و شهرسازی روی این مقوله داشتند به دنبال تأمین منابع از محل دیگر هستیم. بدین معنا برای تکمیل پروژه مصلی در زمان نزدیک تر، استفاده از ظرفیت های زمین و اوراق مدنظر قرار گرفته است تا بتوان در این پروژه، شاهد جهش باشیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی، اظهار داشت: پس از عید تقریباً با بیشتر از ۵۰۰ نفر در مصلی در بُعد فنی، اجرایی، عملیاتی، مشغول فعالیت هستیم و عملیات متوقف نشده است. انجام کار در مصلی از بازسازی موتورخانه که از سال ها قبل اجرا شده بود، ارتقای ظرفیت موتورخانه برای پوشش شبستان شمالی و نمازجمعه که کار بسیار بزرگ و سنگینی است، در حال پیگیری است. در این خصوص مطالعات ارزش انجام شده و حدس ما این است که با این اقدامات حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی در اجرای پروژه مصلی داشته باشیم.
علیزاده تصریح کرد: با مهندسی ارزش و استفاده از توان فنی و مهندسی داخلی کشور در تلاش هستیم که سرمایه عظیمی که سال ها پیش انجام شده بود را بازسازی اساسی نماییم.
وی در مورد نگهداری از سازه های مصلی هم اعلام نمود: ساخت و تحویل مصلی برعهده سازمان مجری است نگهداری برعهده خود مدیریت مصلی است.

1399/02/06
22:10:27
5.0 از 5
3060
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان