مدیرعامل ستاد مركزی معاینه فنی ساختمان:

بازرسی فنی مجانی سازه 5300 مدرسه تهران تا اول مهر آخر می یابد

بازرسی فنی مجانی سازه 5300 مدرسه تهران تا اول مهر آخر می یابد به گزارش فراز برج مدیرعامل ستاد مركزی معاینه فنی ساختمان از اجرایی شدن بازرسی فنی مجانی از ساختمان و سازه ۵ هزار و ۳۰۰ مدرسه دولتی و رفع نقصها مشهود آنها تا پیش از بازگشایی مدارس اطلاع داد.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، فرنام خجسته فر امروز در نشست خبری تشریح فعالیتهای ستاد مرکزی معاینه فنی ساختمان اظهار داشت: یکی از دغدغه های جاری کشور عدم ایمنی کافی ساختمان های موجود است و با توجه به این که کشور ما از نظر بلایای طبیعی و سوانح یکی از پرمخاطره ترین کشورهاست، همواره بخش ساختمان در معرض انواع صدمه ها قرار دارد.
وی با اعلان اینکه فعالیتهای ستاد مرکزی معاینه فنی ساختمان دارای تأییدیه از وزارت راه و شهرسازی و سازمان ملی استاندارد است، اضافه کرد: این ستاد به ساختمان های در حال بهره برداری ورود کرده و آنها را از نظر ایمنی و نوع سازه، بازرسی می کند.
مدیر عامل ستاد مرکزی معاینه فنی ساختمان افزود: اصلی ترین کار ما بازرسی مجانی ساختمان های دولتی است که در حال بازرسی بیمارستان ها و مدارس هستیم. هم اکنون هم قرارداد بازرسی فنی پنج هزار و ۳۰۰ مدرسه دولتی در شهر تهران با وزارت آموزش و پرورش در جریان است که تا آخر تابستان سال جاری بازرسی ها از این مدارس به اتمام می رسد.
خجسته فر با اشاره به جذب سه هزار و ۲۵۰ مهندس دارای تأییدیه فعالیت از سازمان نظام مهندسی در ستاد مرکزی معاینه فنی ساختمان، خاطرنشان کرد: ساختمان ها از چهار منظر مهندسی برق، سازه، معماری و شهرسازی و تأسیسات مکانیکی بررسی و بازرسی می شوند.
وی با تاکید بر اینکه این ستاد با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان و ستاد مدیریت بحران موازی کاری ندارد، خاطرنشان کرد: مهمترین نقش این ستاد صدور پلاک معاینه فنی ساختمان است که بعد از بررسی در ساختمان چکاپ شده نصب می شود.
مدیر عامل ستاد مرکزی معاینه فنی ساختمان درباره اطلاعات فنی و ملکی ساختمان ها که در شهرداری ها و سازمان های نظام مهندسی موجود است و تفاوت آن با پلاک فنی ساختمان ها که این ستاد صادر می کند، اشاره کرد: قانون صدور اطلاعات فنی و ملکی ساختمان ها به ۱۰ سال گذشته بر می گردد و خیلی از ساختمان های موجود این اطلاعات را ندارند. بعنوان مثال اخیراً ساختمان بیمارستان ۱۰۴ ساله اصفهان را که در حال بهره برداری است، بازرسی و برای آن پلاک فنی صادر کردیم. این در حالیست که در سال های گذشته هیچ آیین نامه و مقرراتی در مورد اطلاعات فنی و ملکی ساختمان ها وجود نداشته است.
خجسته فر روش معاینه فنی ساختمان ها را استفاده از ابزارها و دستگاه های کنترل دقیق ساختمان ها عنوان و تصریح کرد: با بهره گیری از این دستگاه ها بعنوان مثال می توانیم تعداد میلگردها و یا تعداد شاخه های به کار رفته در سازه را تعیین نماییم.
وی با اشاره به همکاری این ستاد با بخش خصوصی اظهار داشت: طی قراردادی می توانیم ساختمان های بخش خصوصی را هم مورد بازرسی قرار داده و بر مبنای تفاهم نامه ای که با بانک عامل بخش مسکن داریم، ساختمان های دارای ایراد فنی را جهت رفع ایرادات و نقصها به این بانک برای دریافت تسهیلات تعمیرات ساختمان معرفی نماییم.
مدیر عامل ستاد مرکزی معاینه فنی ساختمان افزود: تابحال پنج هزار ساختمان دولتی را در کشور بازرسی کردیم که خیلی از آنها ایرادات و نواقصی داشتند و این ایرادات به دستگاه های ذیربط برای رفع نقصها ابلاغ گردیده است.
وی با انتقاد از عدم همکاری وزارت راه و شهرسازی با ستاد مرکزی معاینه فنی ساختمان تصریح کرد: تنها کاری که این وزارتخانه در طول این سال ها انجام داده، صدور مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان در بخش تعمیر و نگهداری ساختمان است که آن هم اجرایی و عملیاتی نشده است.

1399/03/19
10:31:51
5.0 از 5
2653
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان