معاون اول رییس جمهور تأكید كرد

پشتیبانی از استادكاران صنایع دستی رسالتی مهم بر دوش دولت می باشد

پشتیبانی از استادكاران صنایع دستی رسالتی مهم بر دوش دولت می باشد فراز برج: جلسه بررسی مسائل مربوط به صنایع دستی ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور اجرا شد.


به گزارش فراز برج به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در این نشست با تبریک فرا رسیدن روز جهانی صنایع دستی به همه فعالان این عرصه گفت: صنایع دستی یکی از بخش های پراهمیت برای اقتصاد کشور است که هم در حوزه اشتغال زایی و هم در زمینه معرفی فرهنگ و تمدن ایران نقش موثری ایفا می کند.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: صنایع دستی که با بهره گیری از فکر و خلاقیت فعالان این عرصه تولید و در نمایشگاه های داخلی و خارج از کشور عرضه می شود، در حقیقت فرهنگ و تمدن اصیل کشورمان را در معرض نمایش و معرفی قرار می دهند.
وی با تاکید بر اینکه حفاظت از بخش صنایع دستی و پشتیبانی از استادکاران این عرصه رسالتی مهم بر دوش دولت می باشد، اظهار داشت: باید با ثبت جهانی آثار و پشتیبانی از استادکاران صنایع دستی ایرانی، ضمن جلوگیری از سو استفاده از صنایع دستی ایران، در جهت حفظ و پابرجا ماندن هنر ایرانی تلاش نماییم.
جهانگیری اضافه کرد: متاسفانه در زمینه ثبت جهانی فرش ایرانی نتوانستیم بموقع عمل نماییم و امروز شاهد آن هستیم که فرش هایی از کشورهای دیگر تحت عنوان فرش ایرانی به معرض نمایش و فروش گذاشته می شوند.
معاون اول رئیس جمهور با اعلان اینکه توجه به مالکیت معنوی و مالکیت فکری آثار هنری از وظایف اصلی حاکمیت است، اضافه کرد: باید با بهره گیری از راهکارهای حقوقی و قانونی زمینه را برای حفاظت و حراست از آثار هنرمندان و جلوگیری از سو استفاده از این آثار فراهم نماییم.
وی با اشاره به مشکلات مطرح شده در جلسه نظیر درخواست افزایش اعتبار از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: این وزارتخانه باید برنامه مدون و دقیقی برای توسعه فعالیت ها و افزایش اشتغال زایی عرضه نماید تا دولت بتواند در حد امکان، اعتبار مورد نیاز این دستگاه اجرایی را در چارچوب بودجه سالانه تدارک ببیند.
جهانگیری با اشاره به تسهیلات ارزان قیمت اشتغال زایی روستایی و عشایری و امکان برخورداری رشته های صنایع دستی روستایی از این تسهیلات، اظهار داشت: این تسهیلات که با نرخ سود 6 درصد تعیین شده می تواند بخش زیادی از نیازهای فعالان صنایع دستی در روستاها را مرتفع کند و اگر موانعی وجود داشته باشد نیز دولت تلاش خواهدنمود این موانع را برطرف کند.
معاون اول رئیس جمهور همین طور با اشاره به درخواست های مطرح شده در جلسه برای پشتیبانی از صادر کنندگان صنایع دستی، اضافه کرد: در بسته پشتیبانی از صادرات که تدوین شده و مقرر است تا اختتام خرداد ابلاغ شود، اعتبارات مورد نیاز صادر کنندگان نظیر کمک به فعالان این عرصه برای حضور در نمایشگاه های خارجی دیده شده که امیدوارم با پیگیری های وزارت صنعت، معدن و تجارت ظرف دو هفته آینده ابلاغ شود.
جهانگیری همین طور با اشاره به نیاز فعالان عرصه صنایع دستی به منابع ارزی و برخی مشکلات و موانع آنها برای بازگرداندن ارز حاصل از فروش محصولات در مقطع تعیین شده از طرف بانک مرکزی، از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواست جلسه ای را با رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص برگزار و راهکارهای لازم را برای حل مشکلات صادر کنندگان صنایع دستی و نحوه بازگشت ارز حاصل از فروش محصولات این بخش را مورد بررسی قرار دهند.
وی برنامه ریزی های دولت برای کمک به کسانی که به سبب شیوع ویروس کرونا بیکار شده اند را تصریح کرد و اظهار داشت: در جلسه ستاد اقتصادی دولت اعتباراتی برای کمک به صندوق بیکاری در نظر گرفته شده و مقرر است سازمان برنامه و بودجه دستورالعمل پرداخت این اعتبارات را به شکلی تدوین کند تا کسانی که شغل خودرا در مقطع شیوع ویروس کرونا از دست داده اند نیز بتوانند از این اعتبارات بهره مند شوند.
جهانگیری با اشاره به دغدغه برخی فعالان عرصه صنایع دستی و کارآفرینان این حوزه در خصوص نبود مکانی مناسب برای عرضه محصولات، اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با شهرداران شهرهای مختلف خصوصاً شهرهای بزرگ در این خصوص رایزنی و مذاکره کند تا اماکن مناسبی را در محل های پرجمعیت شهر به عنوان نمایشگاه های دائمی عرضه محصولات صنایع دستی اختصاص دهند.
معاون اول رئیس جمهور همین طور درباب دغدغه دیگر فعالان عرصه صنایع دستی در خصوص نداشتن بیمه، از مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خواست جلسه ای را در این خصوص با نماینده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور برگزار کند و راهکارهای لازم را برای تحت پوشش قرار دادن فعالان عرصه صنایع دستی پیدا و اجرا کنند.
وی با اشاره به تصمیم اتخاذ شده در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در خصوص معافیت واردات طلا، نقره و برخی فلزات گرانبها از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و تعرفه ها اظهار داشت: این تصمیم با این هدف اتخاذ شد که با معافیت واردات این گونه فلزات گرانبها از پرداخت مالیات، زمینه فرآوری و استفاده از این فلزات در محصولات صنایع دستی کشور فراهم گردد.
جهانگیری همین طور با تاکید بر اینکه صنایع بزرگ و دستگاه های دولتی باید برای تامین نیازهای خود نظیر هدایا، از صنایع دستی ایرانی استفاده کنند، اضافه کرد: با وجود تنوع فراوان در محصولات صنایع دستی ایران، دستگاه های اجرایی و صنایع بزرگ نظیر خودروسازان باید متناسب با بودجه ای که می خواهند در نظر بگیرند، از محصولات صنایع دستی ایرانی استفاده کنند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست با تاکید بر اینکه باید از صنایع دستی و فعالان این عرصه بعنوان کسب و کارهای خرد حمایت نماییم، اظهار داشت: نیاز امروز اقتصاد کشور به کسب و کارهای خرد است ضمن آنکه توسعه این گونه کسب و کارها، نقش موثری در ایجاد فرصت های شغلی، جهش تولید و فقر زدایی ایفا خواهدنمود.
معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی نیز در این نشست گزارشی از ساختار تشکیلاتی صنایع دستی کشور در گذر زمان ارائه کرد و اظهار داشت: صنایع دستی مثال عینی اقتصاد مقاومتی است که با ارزش افزوده بالا و اشتغال زایی فراوان هم راه است.
پویا محمودیان با اعلان اینکه ایران با برخورداری از 295 رشته فعال صنایع دستی در جایگاه سومین کشور از نظر تنوع در دنیا شمرده می شود، اظهار داشت: هم اکنون بیش از 2 میلیون نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حوزه صنایع دستی در کشور فعالیت دارند و 75 درصد از تولید کنندگان صنایع دستی را زنان می سازند.
وی صادرات محصولات صنایع دستی در 11 ماهه سال 98 را 237 میلیون دلار اعلام نمود و به ارائه گزارشی از برنامه های در دست اقدام این معاونت برای سال جهش تولید و توسعه کسب و کارهای حوزه صنایع دستی پرداخت.
در ادامه این جلسه برخی از تولید کنندگان و فروشندگان صنایع دستی و کارآفرینان این حوزه به بیان دغدغه ها و مشکلات پیش روی خود پرداختند و نیازها و مطالبات خودرا مطرح نمودند که برخورداری از بیمه، تامین ارز برای صادرات، کمک جهت شرکت در نمایشگاه های خارجی، معافیت مالیاتی و برخورداری از محل دائمی برای فروش محصولات همچون مطالبات مطرح شده از طرف آنها بود.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و رئیس سازمان امور مالیاتی کشور نیز در این نشست از آمادگی خود برای پشتیبانی از بخش صنایع دستی و کوشش برای رفع مشکلات فعالان این عرصه نظیر حل مشکل بیمه و مسائل در رابطه با مالیات خبر دادند.
در این جلسه که معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و نمایندگان برخی دستگاه های اجرایی مرتبط نیز حضور داشتند چالش ها و دغدغه های مطرح شده از طرف فعالان عرصه صنایع دستی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد مصوبات و تصمیمات این جلسه در کارگروهی با محوریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با عضویت نمایندگان بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و دیگر دستگاههای مرتبط بررسی شود و نتایج آن اعلام گردد.
منبع:

1399/03/19
23:29:13
5.0 از 5
2792
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان