واكنش ها به شناسایی استخوان در ضلع جنوبی باغ گلستان تبریز؛

میراث فرهنگی: از استخوان ها نمونه برداری كردیم مترو: استخوانی ندیده ایم

میراث فرهنگی: از استخوان ها نمونه برداری كردیم مترو: استخوانی ندیده ایم آذربایجان شرقی تصاویر انتشار یافته از خاكبرداری های مترو در ایستگاه قونقا در ضلع جنوبی باغ گلستان تبریز استخوان هایی را نشان می داد كه از محل حفاری بیرون زده اند، اما ابهام های زیادی بین گفته های مسئولان اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی و سازمان قطار شهری تبریز و حومه و همین طور كسبه اطراف این پروژه وجود دارد.


عملیات عمرانی ایستگاه قونقا از سال 97 شروع شده و بگفته مجری طرح خط یک قطار شهری تبریز و حومه کارهای عمرانی سازمان قطار شهری با هماهنگی این سازمان در این ایستگاه با جدیت در حال انجام می باشد.
رضا زائر درباب انتشار تصویری با مضمون وجود اسکلت در حفاری های ایستگاه میدان قونقا گفته است: در ماه های اخیر با چنین صحنه ای مواجه نشدیم و در صورت رویت نیز با نظر و نظارت این سازمان اقدام های لازم انجام می شود.
با وجود ادعای سازمان قطار شهری تبریز در خصوص مشاهده نشدن اسکلت و استخوان در طول انجام عملیات عمرانی در ایستگاه قونقا، مسئول دیرینه شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از شناسایی استخوان های انسانی در بررسی های اولیه در محل خاکبرداری مترو در باغ گلستان تبریز آگاهی داد و اظهار داشت: استخوان های شناسایی شده در این محل عموما از نوع انسانی هستند.
زمان دقیق شناسایی استخوان ها از ابهامات دیگر در این خصوص بوده و کسبه اطراف این پروژه نیز ادعای دیگری در مورد شناسایی استخوان ها دارند.
ایسنا با هماهنگی سازمان قطار شهری تبریز و حومه به محل شناسایی استخوان ها رفته و شواهد موجود را بررسی می کند:
تعدای از کسبه در گفت و گو با ایسنا می گویند: حدود شش، هفت ماه قبل و حین تخریب این محل، جنازه و استخوان هایی که شبیه ستون فقرات بودند از محلی که با تور فلزی پوشانده شده است، کشف شدند و آن پایین در داخل اتاقک مانندها نگه داشته می شدند که روی اتاقک ها را هم پوشاندند، رهگذران هم در طول این مدت از جنازه پیدا شده عکس می گرفتند و حدس هایی در مورد آن می زدند.
به گفته کسبه اطراف ایستگاه قونقا، استخوان‎های کشف شده تا دو روز قبل همانجا بودند، اما دو روز است که دیگر نیستند. کسبه همین طور از بلاتکلیف ماندن ایستگاه قونقا و ایجاد وقفه در تکمیل این پروژه به مدت دو سال بسیار گله مند هستند.


بررسی های میدانی ایسنا از محل منتسب به کشف استخوان ها نشان میدهد که اثری از استخوان در محل خاکبرداری ایستگاه قونقا نیست، همین طور به علت نبود نردبان، فضا برای بازدید میدانی از پایین ایستگاه مساعد نبود.


در قسمتی از محل گودبرداری ها سازه قنات مانندی دیده می شود که قسمت بالایی آنرا سیمان کاری کرده اند، همین طور باتوجه به نوع چینش سنگ ها بنظر می رسد محلی که ادعا می‎شود استخوان ها کشف شده اند، در گذشته بستر رودخانه بوده است.


ستون های دیده شده در این محل، شمع های ساخته شده توسط سازمان قطار شهری بوده و ارتباطی به یک سازه تاریخی ندارند، خط لوله آب نیز در وسط ایستگاه قونقا بلاتکلیف مانده و بنظر می رسد یکی از علل به تاخیر افتادن تکمیل پروژه نیز همین باشد.
مسئول دیرینه شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، شب گذشته در گفت وگوی خبری در حالی از استقرار تیم کارشناسان میراث فرهنگی به محل شناسایی استخوان ها در ضلع جنوبی باغ گلستان آگاهی داد که کسبه مدعی هستند که اسکلت کشف شده که بیشتر شبیه ستون فقرات بود، چند روز قبل جمع آوری شده و دیگر در این محل نیست.
بر اساس این گزارش، افکار عمومی منتظر شفاف سازی مسئولان مربوطه درباب صحت و جزئیات استخوان های کشف شده از ایستگاه قونقا واقع در ضلع جنوبی باغ گلستان تبریز هستند که بگفته مسئول دیرینه شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، قسمتی از گورستان گجیل بوده که در دوره های قبلی خصوصاً در قرون میانی اسلامی تا اوایل دوران قاجار مورد استفاده قرار می گرفت و استخوان های انسانی کشف شده در محل این پروژه به احتمال قوی با این قبرستان ارتباط دارد.1399/03/26
15:15:45
5.0 از 5
3004
تگهای خبر: پروژه , تخریب , حفاری , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان