دبیركل كمیسیون ملی یونسكو مطرح كرد؛

پیشنهادات ایران برای یونسكو در روزهای شیوع ویروس كرونا

پیشنهادات ایران برای یونسكو در روزهای شیوع ویروس كرونا فراز برج: دبیركل كمیسیون ملی یونسكو با اشاره به تأثیر جامعه بشری از شیوع ویروس كرونا پیشنهاداتی را در نشست آنلاین كمیسیون، بمنظور تقویت روابط منطقه ای در مواجهه با چالش های پیش آمده به یونسكو ارائه نمود.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، متن بخش هایی از بیانیه حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو _ ایران در نشست مشورتی آنلاین کمیسیون های ملی منطقه آسیا اقیانوسیه بدین شرح است: معتقدم بعد از جلسه کمیسیون های ملی در تاریخ ۲۹ آوریل و گزارش تهیه شده توسط یونسکو، همه ما حالا به خوبی از کارهای انجام شده کمیسیون های ملی در سطح ملی آگاه هستیم، بدین منظور من تمایل دارم روی اهداف اصلی این جلسه، که آماده سازی پیش نویس های ۴۱C / ۴ و ۴۱C /۵ است، تمرکز کنم.
همه ما می دانیم که همه گیری COVID-۱۹ تأثیر عمیقی بر همه زمینه های مورد توجه ما داشته است: آموزش، علوم، فرهنگ، علوم اجتماعی و انسانی و حتی ارتباطات و اطلاعات (هرچند که این تأثیرات از دیدگاهی می تواند مثبت باشد. علاوه بر این، تأثیرات این بیماری همه گیر به حدی نیست که به محض اتمام بیماری از بین برود. این تأثیرات از قدرت دگرگون کننده ای برخوردار می باشند و می توانند بیش از هر چیزی، سبک زندگی جامعه انسانی را تغییر دهند.
این تغییرات نیازمند تغییر چشم انداز و سیستم فعالیت یونسکو است. هدف این تغییر، تمامی شیوه های فعالیتی سازمان یونسکو است: از انجام وظایف اصلی و تهیه اسناد گرفته تا برگزاری رویدادها و روابط با کشورهای عضو.
آنچه در این روند بسیار مهمست اطلاع رسانی مناسب و بجا است. این امر نیازمند مسئولیت پذیری فراگیر و دشوار بخش ارتباطات و اطلاعات و همین طور یک برنامه بین بخشی در حوزه برنامه های اقدامات اصلی است.
سایت یونسکو الان مملو از اطلاعات درباره تأثیرات کرونا بر پنج حوزه اصلی سازمان یونسکو است، بدین سبب یونسکو در حوزه آموزش، علوم طبیعی، فرهنگ، علوم اجتماعی و ارتباطات و اطلاعات، نقش نظارتی بسیار مهمی دارد.
به بیان ملموس تر، با توجه به این که کووید ۱۹ صدمات بسیاری را در عرصه های مختلف آموزشی علمی و فرهنگی و هنری داشته پیشنهاد می دهد رصدخانه یونسکو جهت بررسی این صدمات فعال شود و سیستم هشداردهنده ای در این بخش فعال شود و به کشورهای آزار دیده در این بخش ها کمک گردد. همانگونه که این سیستم آگهی دهنده درباره بلایای طبیعی وجود دارد باید در بحران های فرهنگی، آموزشی و علمی حاصل از شیوع ویروس کرونا نیز این سیستم هشداردهنده وجود داشته باشد.
در حقیقت یونسکو در این شرایط شبیه یک سیستم هشداردهنده عمل می کند و بوسیله وب سایت خود، هشدارهای لازم و یا اخبار کوتاه مدت را دراین زمینه به صورت آگهی به کشورهای عضو ارائه می دهد.
این سیستم به اصطلاح آگهی به یک هماهنگ کننده نیاز دارد، که خود یونسکو است و همین طور به یک تسهیل گر نیاز دارد و کمیسیون های ملی کشورهای عضو می توانند نقش تسهیل گر را ایفا کنند. بدین سبب ما شاهد ارتقا نقش یونسکو و کمیسیون های ملی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی پیرامون اقدامات انجام شده در پاسخ به COVID-۱۹ در زمینه های آموزش، علوم، فرهنگ، علوم اجتماعی و اطلاعات و ارتباطات هستیم.
موضوع دیگری که مطمئناً این روزها بحث برانگیز بوده است " اخلاق در هوش مصنوعی " است. می پرسید چگونه؟ پاسخ این است که موضوع اخلاق در همه زمینه های فعالیتی یونسکو اهمیت بیشتری می یابد؛ برای اینکه پیشرفت فن آوری های اطلاعاتی جدید و ابزار جدید دسترسی به اطلاعات و همین طور شیوه های زندگی جدید، سال ها بعد از همه گیری باقی می مانند و به گونه های مختلفی توسعه می یابد که ما از آن آگاه نیستیم.
به عنوان مثال با کمک "اخلاق در هوش مصنوعی" ما می توانیم دسترسی بموقع به اطلاعات علمی به روز را تقویت و تسهیل نماییم.
اگر موارد فوق را بعنوان پیشنهادات ایران در نظر بگیریم که دارای ابعاد بین المللی است، حالا می خواهم توجه شما را به پیشنهادات خود در سطح منطقه ای جلب کنم، پیشنهاداتی بمنظور تقویت روابط منطقه ای در مواجهه با چالش هایی که قبلاً با آنها روبرو بوده و با آنها آشنا هستیم و همین طور تقویت نقش کمیسیون های ملی و یونسکو در سطح منطقه ای.
همه ما می توانیم فرهنگ را بعنوان محور اصلی تمامی روابط انسانی و آگاهی بخشی فرهنگی (به عبارت دیگر گفتگوی بین فرهنگی) را بعنوان عامل اصلی ایجاد صلح در نظر بگیریم. بنابراین، چرا از این عنصر مهم بعنوان ابزاری برای تقویت روابط بین کشورهای منطقه خود استفاده نکنیم؟
پاسخ مشخص من به این پرسش در چارچوب دو پیشنهادی است که برای دبیران کمیسیون ملی در منطقه دارم:
۱. همانطور که در وب سایت سازمان ملل آمده است:
روزهای بین المللی فرصتی برای آموزش عموم مردم در مورد موضوعات مهم، بسیج اراده و منابع سیاسی برای رفع مشکلات جهانی و تجلیل و تقویت دستاوردهای بشریت است. روزهای بین المللی قبل از برگزاری سازمان ملل نیز وجود داشته اند، اما سازمان ملل متحد از این روزها بعنوان ابزار حمایتی قدرتمند بهره گرفته است.
با توجه به تعریف فوق، پیشنهاد می شود برخی مناسبت های جهانی یونسکو که با مسائل منطقه ما مناسبت دارد به صورت جمعی اجرا شود. نظر به اینکه رویدادهای مشترک به فعالان این امکان را می دهد تا با همکاری نزدیک، کارهای مرتبط را ترتیب دهند، برگزاری این مناسبت های مشترک می تواند به رسالت اصلی یونسکو -که ایجاد صلح بین ملل است- کمک نماید و ثبات منطقه ای را ارتقا بخشد.
۲. برای همکاریهای بیشتر بین کشورهای منطقه و کمیسیون های ملی، من پیشنهاد برگزاری یک نمایشگاه مشترک تصاویر مجازی را ارائه می دهم؛ نمایشگاهی برای ادای احترام به حافظان سلامت در این روزهای سخت همه گیری کرونا.
این پروژه هم اکنون در سطح ملی در ایران شروع شده است. با این وجود، اجرای آن در در سطح منطقه مطمئناً تأثیرات بیشتری خواهد داشت.


منبع:

1399/04/03
15:59:02
5.0 از 5
2593
تگهای خبر: آموزش , ابزار , پروژه , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان