ثبات در قیمت مسكن

ثبات در قیمت مسكن به گزارش فراز برج مشاهدات میدانی بازار مسكن نشان داده است بعد از افزایش قیمت در آذر و دی امسال، این روزها قیمت مسكن به ثبات رسیده و پالس مثبتی از جانب بازار برای افزایش مجدد نرخ ها صادر نمی گردد.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، بر مبنای گزارش های اعلامی بانك مركزی و وزارت راه و شهرسازی، دو ماه آذر و دی ماه امسال بازار مسكن از رونق خوبی برخوردار بود؛ به گونه ای كه میزان معاملات در آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از رشد ۵۰ درصدی برخوردار بود. همینطور این روند در دی ماه ادامه یافت و به قول معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، حجم معاملات مسكن در دی ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود ۱۳ درصد رشد داشته است؛ اما این شاخص در مقایسه با ماه پیش از دی ماه امسال (آذر ۹۶) كمی بیش از ۷ درصد رشد داشته است.
كارشناسان اقتصادی مسكن معتقدند علت افت شدید، روند رو به رشد بازار مسكن در دی ماه و هم سوء استفاده برخی مالكان از فضای رونق بوجود آمده برای خرید مسكن می باشد كه به نظر می رسد تحریك برخی از مشاوران املاك در تولید این جو و تحریك فروشندگان و مالكان بی تأثیر نیست. در عین حال، افزایش قیمت مسكن به همراه افزایش خرید و فروش آن می تواند در دستیابی مشاوران املاك به حق كمیسیون های نجومی مؤثر باشد.
با این حال بررسی ها نشان داده است بعد از آنكه قیمت ها به یكباره افزایش یافت و بخش نسبتا مهمی از خریداران واقعی و مصرف كننده واحدهای مسكونی از خرید مسكن عقب نشستند، فروشندگان واقعی بازار مسكن كه در بعضی موارد بیش از دو تا سه سال است كه در انتظار تولید رونق در بازار مسكن برای فروش واحدهای مسكونی خود هستند، برای ترغیب مجدد خریداران به بازگشت به صحنه خرید و فروش مسكن، شعار بازگشت به قیمت های پیش از گران شدن ناگهانی مسكن را سر می دهند.
از سوی دیگر، بر مبنای اعلام بانك دولتی عامل بخش مسكن، با افزایش ۵۰ درصدی ثبت نام كنندگان در صندوق پس انداز مسكن یكم در پاییز امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته، به نظر می رسد افزایش معاملات مسكن در سال آینده هم ادامه داشته باشد. با این حال با عنایت به اینكه ممكن است با افزایش بی رویه قیمت ها، وام صندوق پس انداز مسكن یكم در افزایش قدرت خرید مسكن خانوارهای تهرانی كم اثر باشد، فروشندگان و مالكان واحدهای مسكونی غیرسرمایه ای، چاره ای جز بازگرداندن قیمت های مورد نظر خود به نرخ های تابستان امسال ندارند؛ چراكه تنها در این صورت است كه می توانند به فروش ملك خود امیدوار باشند.
از همین رو برخی مالكان به خصوص واحدهای مسكونی ای كه از آپشن های مورد علاقه خریداران مانند آسانسور و پاركینگ و سن بنای كمتر از ۵ سال بهره ای نبرده اند، تا حدودی از ارقام عجیب و غریب عقب نشینی كرده و قیمت واحدهای مسكونی خویش را تا حدودی كاهش داده اند.
همچنین به صورت كلی می توان تولید ثبات و تعادل در بازار مسكن را مشاهده كرد. به خصوص این كه افزایش نرخ ارز تا حدودی ترمز افزایش قیمت مسكن را كشیده و بعضی از خریداران دست به نقد و غیروامی، از خرید مسكن منصرف شده اند. در این شرایط، به نظر می رسد نرخ بازدهی مسكن دیگر جذابیت سرمایه گذاران را نداشته و آنها را به سمت بازار ارز و سكه متمایل كرده است. بنابراین هم اكنون بیشتر خریداران مسكن، مصرف كنندگان واقعی هستند.
اما آنچه سبب شده تا روند بازگشت قیمت مسكن به مهر و آبان ماه امسال از سرعت بالایی برخوردار نباشد، كمبود واحدهای مسكونی نوساز و غیر لوكس است. هم اكنون به علت توقف ساخت وساز واحدهای مسكونی مصرفی در مناطق متوسط نشین، خریداران به دنبال خرید واحدهای مسكونی زیر ۵ سال ساخت هستند كه این افزایش تقاضا و كمبود عرضه، تا حدودی روند كاهش قیمت مسكن را كند كرده است. به قول كارشناسان بازار مسكن، تنها راه تولید رونق متعادل در بازار مسكن، نوسازی بافت های فرسوده و ساخت و ساز در محله های پرطرفدار و در ابعاد و سایز مصرفی (بین ۵۰ تا ۸۰ متر مربع) است كه اجرای این پروژه ها هم می تواند به اشتغال منجر شود و هم روتق بازار مسكن را به دنبال خواهد داشت.
گفتنی است بر مبنای مشاهدات میدانی در بازار مسكن، می توان تا حدودی تعادل، ثبات و آرامش قیمت ها را مشاهده كرد. ضمن اینكه مالكان واحدهای مسكونی كم طرفدار همچون واحدهای بالای ۲۰ سال ساخت، بدون آسانسور و پاركینگ و واقع در محله های پُرتردد و شلوغ كه از كاهش نسبی تعداد خریداران مسكن آگاه شده اند، آماده واگذاری ملك خود با بیشترین تخفیف هستند كه به قیمت های ماه و آبان بازار مسكن امسال نزدیك می گردد.
محمدرضا جلالی، یكی از مشاوران املاك محله سلسلبیل در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره كاهش قیمت املاك تصریح كرد: در حالیكه در تابستان و ابتدای پاییز امسال، واحد مسكونی بالای ۱۰ سال ساخت در رودكی شمالی، حداكثر متری ۳ و نیم میلیون تومان بود، اما با افزایش قیمت ها در آذر و دی ماه به ۴ و نیم میلیون تومان رسید كه این رقم درحال حاضر، به ۴ میلیون تومان هم كاهش یافته است.
به گفته این مشاور املاك، واحد مسكونی ۱۴ سال ساخت ۷۰ متری دوخوابه با پاركینگ تك واحده ولی بدون آسانسور واقع در طبقه سوم یك مجتمع ۴ طبقه، ۲۸۰ میلیون تومان آماده فروش است. این واحد در دو هفته قبل تا ۳۲۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده بود كه این رقم برای چنین واحدی بسیار بالا بود. به همین دلیل، مالك این واحد به دنبال عدم استقبال مشتریان قیمت آن را به ۲۸۰ میلیون تومان كاهش داد كه البته انتظار می رود از این رقم هم كمتر فروخته شود.
ارشیا معتمدی، یكی دیگر از مشاوران املاك جوان محله استاد معین هم در گفت وگو با خبرنگار مهر اعلام نمود: این محله جزء محله هایی بود كه به دنبال افزایش قیمت مسكن در آذر و دی ماه، با بیشترین درصد افزایش نسبت به سایر محله های هم تراز خود مواجه شد؛ اما هم اكنون قیمت واحدهای مسكونی واقع در كوچه های فرعی انتهای خیابان استاد معین به قیمت مهر و آبان نزدیك شده اند. ولی مالكان واحدهای مسكونی واقع در شمال استاد معین كه از اقبال نسبتا خوب مشتری برخوردار می باشند حاضر به كاهش قیمت ها نیستند.
وی از خرید و فروش املاك مسكونی واقع در شمال محله استاد معین تا متری ۵ و نیم میلیون تومان و جنوب این خیابان (نرسیده به انتهای بزرگراه یادگار امام (ره)) تا متری ۳ و نیم میلیون تومان اطلاع داد.
مشاهدات میدانی خبرنگار مهر از قیمت املاك مسكونی در منطقه ۵ محله پونك و اشرفی اصفهانی، از تولید ثبات در قیمت ها و عدم افزایش نرخ ها گواهی می دهد. از جانب دیگر قیمت املاك مسكونی محله های كم طرفدار نه تنها افزایش نیافته، بلكه با كمبود تقاضا روبه رو هستند. بعنوان نمونه در برآورد میدانی خبرنگار مهر از مشاوران املاك محله بریانك، نزدیك به ۳۵ واحد مسكونی با بازه قیمتی ۹۵ تا ۱۲۵ میلیون تومان یافت می شد كه به علت نبود مشتری، ماه هاست در دفاتر مشاوران املاك از جانب فروشنده فایل شده اند.
 

1396/11/07
16:25:28
5.0 از 5
5165
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان