گزارش فراز برج؛

نهضت مطالبه گری درهرمزگان نهادینه شود

نهضت مطالبه گری درهرمزگان نهادینه شود نماینده ولی فقیه در هرمزگان اظهار داشت: نهضت مطالبه گری كار باارزش و والایی است. اگر این نهضت به حركت در آید بسیار اثرگذار خواهد بود.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، حجت الاسلام محمد عبادی عصر سه شنبه در دیدار با اعضای انجمن صنفی روزنامه نگاران استان هرمزگان با اشاره به هفته خبرنگار اظهار داشت: هفته خبرنگار متعلق به همه کسانی است که دغدغه دارند. خبرنگاران هرمزگان نجابت خاصی دارند، استقلال فکری و سیاسی اهالی رسانه شایسته تحسین و تکریم است. طبیعی است وقتی رسانه ها با باندهای قدرت و ثروت همراهی نکنند تنها می شوند.
وی عنوان کرد: رسانه اگر می خواهد مستقل شود و مستقل بماند باید بتواند خودش را اداره کند. نجابت خبرنگاران هرمزگان از خاصیت های برجسته ای است که در عمل و رفتار آنان خودرا نشان داده است.
امام جمعه بندرعباس با ابراز نگرانی از وضعیت در آمدی خبرنگاران اضافه کرد: خبرنگاری که این همه ناملایمات را تحمل می کند نباید از نظر حقوقی در این شرایط باشد و صدالبته باید این مشکل حل شود. باید صنعت در حوزه مسئولیت اجتماعی سهم خودرا ادا نماید. دولت اگر با تنگناهایی در بودجه روبروست اما متاسفانه حوزه فرهنگ هم گرفتار مشکل است. باید سهم حوزه های فرهنگی، اجتماعی، بهداشت و عمران از مسئولیت های اجتماعی صنایع گرفته شود.
عبادی با تاکید بر تقویت فرهنگ مطالبه گری، اظهارداشت: چرا صنایع در استانهای دیگر، در حوزه های مختلف همچون ورزش هزینه می کنند و نتایج درخشانی می گیرند چرا مناطق ویژه، صنایع فولادی، پتروشیمی، نفت و صنایع انرژی بر نباید همراهی گنند؟ سهم هرمزگان متاسفانه آلایندگی و تورم است. ما مطالبه گری را جدی نگرفته ایم رسانه ها باید دراین زمینه ورود کنند. چون زبان گویای مطالبات مردم هستند. نهضت مطالبه گری کار باارزش و والایی است. اگر این نهضت به حرکت در آید بسیار اثرگذار خواهد بود.
نماینده ولی فقیه در هرمزگان با ابراز تاسف از طرح شکایت از فعالان رسانه توسط رسانه ای ها در مراجع قضایی اظهار داشت: اگر کسی مطالبه گری می کند نباید مورد مؤاخذه قرار گیرد. قبلاً نگران امنیت اهالی رسانه و طرح شکایت مدیران از آنان بودیم، حالا نگران شکایت رسانه ای ها از هم صنفان شان هستیم. صنوف و حوزه های رسانه باید حرمت این جایگاه را حفظ کنند.
حجت الاسلام عبادی اظهار داشت: اگر تخلف فاحشی رخ داد از شکایت گریزی نیست ولی باید توجه داشت که فلسفه وجودی خانه مطبوعات تقویت حوزه رسانه و پشتیبانی از صنف مطبوعات و رسانه هاست. حرمت امامزاده باید توسط متولی حفظ شود.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان در این جلسه با تاکید بر اهمیت شورای فرهنگ عمومی اظهار داشت: جایگاه قانونی شورای فرهنگ عمومی متعلق به شماست شما باید کمک کنید تا نشست های این شورا غنی تر شود. طرح های تقویت رسانه ها را به صورت مدون به شورا ارئه نمایید تا مصوب شود.
حجت الاسلام عبادی در آخر با اشاره به لزوم حفظ فضای آرام، حریت و استقلال رسانه ها اضافه کرد: منبر هم یک تریبون ورسانه است؛ رسالت ما و شما مشترک بوده و باید به هم کمک نماییم تا به اهداف عالیه مد نظر برسیم.
حمایت همه جانبه از اعضا در دستور کار انجمن
حسین روحی دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران استان در این دیدار با قدردانی از موافقت برگزاری نشست اظهار داشت: این تشکل تلاش نموده با بهره بردن از رهنمود های جنابعالی، خدمت به اعضا را بعنوان اولویت قرار دهد.
دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران هرمزگان با تشریح مراسم هفته خبرنگار از طرف این تشکل اضافه کرد: بنا داریم این مراسم را به صورت مجازی از محل مرکز اسناد تاریخی بندرعباس برگزار کرده و امیدواریم در این مراسم بازهم از رهنمودهای جنابعالی استفاده نمائیم.
وی با اشاره به نقش رسانه ها در ارتقای فرهنگ عمومی اشاره کرد: رسانه تاثیر زیادی بر ارتقای آگاهی و تقویت بنیه فرهنگی جامعه دارند و انتظار می رود نماینده ای از این تشکل در شورای فرهنگ عمومی حضور داشته باشد.
روحی در آخر با ارائه گزارشی از عملکرد انجمن صنفی روزنامه نگاران اظهار داشت: حمایت همه جانبه از اعضا و تلاش در جهت تحقق خواسته های مشروع آنان همیشه در اولویت و دستور کار بوده و خواهد بود.
از ظرفیت رسانه ها در اجرایی شدن گام دوم انقلاب بهره گرفته شود
عبدالعلی پور اشرف نایب رییس انجمن صنفی روزنامه نگاران استان در این جلسه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و در اجرای گام دوم انقلاب اظهار داشت: انجمن صنفی روزنامه نگاران از ظرفیت بالایی برخوردارست که هریک از اعضا یک گنجینه تجربه در حوزه رسانه می باشد. پس می طلبد که از این ظرفیت بزرگ در امتداد اجرایی شدن گام دوم انقلاب بهره گرفته شود.
نایب رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران استان توجه عادلانه به صنوف رسانه ای را یاد شده قرار داد و اضافه کرد: اهالی رسانه فرهیختگان جامعه هستند که باید در مواجهه با آنا شئؤن و جایگاه آنان حفظ شود.
طرح توانمند سازی رسانه ها در حال تدوین است
غلامعباس شمس الدینی عضو هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران هرمزگان در این جلسه اظهار داشت: تردیدی نیست رسانه ها نقش برجسته ای در پیشبرد فرهنگ و توسعه آگاهی عمومی دارند اگر رسانه نباشد یا به آن توجه نشود هیچ گاه توفیقی نخواهیم داشت.
عضو هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران هرمزگان اضافه کرد: ارتقای سطح فرهنگ جامعه در صورتی محقق می شود که رسانه ها نیازمند، محتاج و دستشان در جیب مراکز قدرت و ثروت نباشد. رسانه ای که حیات و مماتش از مراکز قدرت و ثروت فرماندهی شود هیچ گاه به پویایی، مطالبه گری، حق خواهی و حق طلبی نزدیک نخواهد شد.
وی با انتقاد از شرایط حقوقی خبرنگاران خاطر نشان گرد " خبرنگاری که در تامین معاش مشکلات عدیده دارد، خبرنگاری که نگران است مبادا قلمش نان زدا باشد، خبرنگاری که دردوراهی معیشت و حقیقت گرفتار تردید می شود هیچ گاه نمی تواند رسالتش را تمام و کمال ایفا نماید. پس باید به این نکته توجه داشت که جایگاه خبرنگاران حفظ شود.
سردبیر نشریات سفیر جنوب و نگین بندر با اشاره به طرح انجمن صنفی روزنامه نگاران اظهار داشت: تنها راه برون رفت از شرایط موجود توانمند سازی رسانه هاست. انجمن صنفی روزنامه نگاران با درک شرایط موجود، پیش بینی وضعیت آینده و با تاکید بر رهنمود های جنابعالی این طرح را در سه زیر شاخه اقتصادی، آموزشی و فرهنگی در حال تدوین دارد و با کسب نظرات کارشناسانه این حوزه تا اختتام شهریور آن را به پایان خواهد رساند و در امتداد عملیاتی شدن آن تلاش می کند.
رسانه ها نیازمند امنیت روانی هستند
رضا زرگر مدیر خبرگزاری مهر هرمزگان نیز در این جلسه اظهار داشت: رسانه های هرمزگان از سیاست زدگی بدور هستند و اهالی رسانه استان را افرادی نجیب و شایسته تشکیل می دهد.
مدیر خبرگزاری مهر هرمزگان با ابراز گلایه از وضعیت حقوق و مزایای خبرنگاران یاد آور شد: متاسفانه این وضعیت زیبنده خبرنگاران و فعالان رسانه ای نیست و باید تمهیداتی اندیشیده شود.
وی به خاصیت های رسانه های هرمزگان اشاره نمود و یاد آور شد: وحدت و همدلی گمشده رسانه هاست متاسفانه پس از مرحوم کرمی نفاق، دو دستگی و اختلاف در میان رسانه ها ریشه دواند.
عضو هیئت موسس انجمن صنفی روزنامه نگاران هرمزگان در ادامه اضافه کرد: تا سال ۱۳۹۶ درگیر شکایت مدیران از رسانه ها بودیم اما از آن بعد خانه مطبوعات و مدیران آن شکایت از اهالی رسانه را افزایش داد. تعدد شکایات در سالهای ۹۸و ۹۹ در هیچ دوره ای سابقه نداشته است.
عضو هیئت موسس در آخر اظهار داشت: تشکل ها حکم خانه را دارند و خانه باید مامن اعضا باشد بنحوی که با عضویت در آن احساس امنیت کنند.
کاظم محمدیان مصمم مدیر خبرگزاری برنا هم در این جلسه با ابراز تاسف از طرح شکایت های گوناگون مقابل فعالان رسانه اظهار داشت: اگر به محل صدور این شکایت ها توجه گردد به یک مرکز واحد می رسیم. منشا این شکایت ها و مرجع طرح آنها یک نقطه است که امیدواریم این رویه را اختتام دهند.
شهین صادقی خبرنگار روزنامه کیهان با قدردانی از حمایت امام جمعه بندرعباس از اهالی رسانه اظهار داشت: حسن توجه نماینده ولی فقیه به رسانه شایسته تحسین است. و امیدواریم همیشه شاهد اعتلای رسانه های استان باشیم. خبرنگار روزنامه کیهان در ادامه اضافه کرد: بانوان در همه شئون اجتماعی حضوری فعال دارند. به نحوی که در حوزه رسانه نیمی از فعالان، بانوان هستند و بحمدلله در این حوزه می درخشند.
حسن عباسی مدیر سایت تابناک از خدمات انجمن صنفی روزنامه نگاران تشکر کرد و اظهار داشت: من در تشکل های رسانه ای استانهای دیگر عضویت دارم و از کارهای آنان باخبر هستم. خدماتی که این تشکل به اعضایش ارائه می دهد در میان استانها کم نظیر است در صورتیکه این تشکل با حمایت اعضایش فعالیت دارد و از هیچ منبعی حمایت نمی گردد.
وی با اشاره به لزوم تقویت مطالبه گری در استان اضافه کرد: متاسفانه در این استان از مطالبه گری حمایت نمی گردد. حمایت های مالی، تسهیلاتی تنها در اختیار معدود افرادی قرار میگیرد و بیشتر اهالی رسانه از آن بی بهره هستند.
شایان ذکر است که در این جلسه مدیران شبستان و خبرگزاری ایلنا، خبرنگار خبرگزاری فارس نیز حضور داشتند.


1399/05/16
11:56:44
5.0 از 5
2472
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , برج , بندر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان